PrześladowaniaZe świata

Nigeria: Kolejne akty przemocy wobec chrześcijan

Nigeria22 sierpnia w stanie Taraba dwóch chrześcijańskich braci, Ushahemba i Sughter Kumashenge, zostało zabitych na swej farmie przez bojówkarzy z ludu Fulbe. Zajście to wzmaga podejrzenia, że bojówkarze ze środkowego pasa Nigerii, obejmującego stany Kaduna, Taraba, Benue i Nasarawa, łączą siły z dżihadystami w celu wypędzenia chrześcijan.

Brutalne ataki islamistów nasiliły się latem w całej północnej Nigerii

i graniczącym z nią Kamerunie, powodując, że część chrześcijan z dotkniętych nimi obszarów zaczęła powstrzymywać się od chodzenia do kościoła.

25 lipca w Maroua w północnym Kamerunie dwunastoletnia dziewczynka w samobójczym ataku zdetonowała w tłocznym miejscu ładunek wybuchowy, w wyniku czego zginęło 20 osób, a 79 zostało rannych. Z kolei 31 lipca 6 osób zginęło i 11 zostało rannych w potężnym wybuchu na rynku w Maiduguri w Nigerii, tradycyjnym centrum islamistycznej przemocy.

Kościoły w Kamerunie próbują obecnie podołać trudnemu zadaniu, jakim jest utrzymanie około 60 tysięcy nigeryjskich uchodźców oraz tysięcy wewnątrzkrajowych przesiedleńców. „Spadł też poziom uczestnictwa w różnych kościołach” – powiedział pastor Samuel Heteck, dyrektor Rady Kościołów Protestanckich w północnym Kamerunie. „Podczas ostatnich nabożeństw obserwujemy brak skupienia pośród części uczestników, ponieważ ich uszy są wyczulone na każdy dochodzący z zewnątrz dźwięk”.

Pod koniec lipca prezydent Nigerii, Muhammadu Buhari, był z wizytą w Kamerunie, by zintensyfikować wspólne wysiłki przeciwko okrytemu złą sławą ugrupowaniu terrorystycznemu Boko Haram.

2 sierpnia wojsko nigeryjskie podało do wiadomości, że jego oddziały uwolniły178 osób, w tym 101 dzieci, uprowadzonych przez Boko Haram w nigeryjskim stanie Borno.

Prośmy Pana, by przyniósł uzdrowienie wszystkim rannym i pociechę tym, którzy opłakują stratę swoich bliskich. Niech Pan uciszy też przemoc na dotkniętych nią obszarach i złagodzi narastający lęk. Módlmy się, by Bóg obdarzył mądrością i wyraźnym prowadzeniem przywódców religijnych i politycznych, którzy podejmują trudne decyzje, by zakończyć ten kryzys, aby wszyscy „mogli wieść życie spokojne i bezpieczne, z całą pobożnością i godnością” (1 Tymoteusza 2,2).

Źródła: Release International, World Watch Monitor
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button