Ze świata

Najwyższy przywódca Iranu głosi „ostateczne rozwiązanie”, przysięga zniszczyć Izrael

IranNajwyższy przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, w środę 20 maja opublikował plakat przywołujący termin „ostateczne rozwiązanie”, co sugeruje wzywanie do ludobójstwa Żydów.

Plakat pojawił się na stronie internetowej Chameneiego dla uczczenia Dnia Quds, dorocznego, irańskiego wiecu wzywającego do zniszczenia Izraela. Na plakacie widać ludzi świętujących na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie z palestyńską flagą wznoszącą się nad meczetem Al-Aksa. Obraz przedstawia Jerozolimę odbieraną izraelskim władzom.

Nad grafiką widnieje tekst następującej treści: „Palestyna będzie wolna. Ostateczne rozwiązanie: opór aż do referendum”.

„Ostateczne rozwiązanie” było nazistowskim planem systematycznego wymordowania milionów Żydów, realizowanym w czasie Holokaustu.

„Groźby Chameneiego o zastosowaniu wobec Izraela ‚ostatecznego rozwiązania’ przywołują na myśl nazistowski plan unicestwienia narodu żydowskiego, nazwany ‚Ostatecznym Rozwiązaniem'” – napisał na Twitterze premier Izraela, Benjamin Netanjahu.

„[Chamenei] powinien wiedzieć, że każdy reżim, który grozi zniszczeniem Państwa Izrael, stoi przed podobnym zagrożeniem” – dodał Netanjahu.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że Stany Zjednoczone potępiają „odrażające i nienawistne, antysemickie uwagi” Chameneiego.

„Nie ma dla nich miejsca na Twitterze, ani na żadnej innej platformie mediów społecznościowych” – dodał. „Wiemy, że ohydna retoryka Chameneiego nie reprezentuje tradycji tolerancji narodu irańskiego”.

„Przywódca największego na świecie sponsora terroryzmu i antysemityzmu zaprzecza Holokaustowi, wysyła pieniądze i broń antyizraelskim terrorystom, a teraz przywołuje nazistowskie wezwanie do Ostatecznego Rozwiązania. Pytam wszystkie państwa: czy to ktoś, komu można powierzyć śmiercionośną broń?” – powiedział Pompeo.

Komentując plakat, Chamenei oznajmił, że Iran nie pragnie unicestwienia Żydów, tylko Izraela.

„Eliminacja reżimu Syjonistów nie oznacza eliminacji Żydów. Nie jesteśmy przeciwko Żydom. Oznacza obalenie narzuconego reżimu, a muzułmanie, chrześcijanie i żydowscy Palestyńczycy wybierają swój własny rząd i wyrzucają oprychów takich jak Netanjahu. To ‚Eliminowanie Izraela’ i to się stanie” – napisał Chamenei na Twitterze.

Dalej zapewnił, że Iran będzie wspierać i pomagać każdemu, kto zwalcza Izrael.

Irańscy przywódcy często wzywają do zniszczenia Państwa Żydowskiego i wspierania grup terrorystycznych takich jak Hamas w Gazie i Hezbollah z siedzibą w Libanie.

Iran dotkliwie odczuł skutki nowego koronawirusa. Na jego obszarze zanotowano co najmniej 127 tysięcy potwierdzonych przypadków zarażenia. Ponad 7 tysięcy Irańczyków zmarło, a ponad 98 tysięcy wyzdrowiało.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button