RóżneZe świata

Fałszywy misjonarz ukradł darczyńcom 30 milionów

dolary

Urząd podatkowy w USA (Internal Revenue Service, IRS) szuka mężczyzny oskarżonego o oszustwo telekomunikacyjne i pranie milionów dolarów w darowiznach pozyskanych od różnych organizacji, które sądziły, że przekazują fundusze chrześcijańskiej misji w Chinach.

Jason Gerald Shenk z Georgii (l. 45), którego IRS określa mianem zbiega, jest oskarżony o przekazanie ponad 30 milionów dolarów w darowiznach różnym fikcyjnym korporacjom fasadowym, w tym zarejestrowanej w Karolinie Północnej firmie Shenkland LLC.

Od kwietnia 2021 roku do lipca 2019 roku, Shenk pozyskiwał darowizny od różnych chrześcijańskich organizacji dobroczynnych i darczyńców, przeważnie ze społeczności Amiszów i Menonitów z Karoliny Północnej i Ohio.
Zgodnie z aktem oskarżenia, Shenk miał przedstawiać się jako chrześcijański misjonarz i prosił o darowizny, obiecując, że będzie produkował i rozpowszechniał chrześcijańską literaturę i Biblie na terenie Chin.

Poza indywidualnymi darowiznami, pewna organizacja i jej darczyńcy przekazała 22 miliony dolarów, a inna organizacja dobroczynna i jej darczyńcy wsparła domniemany projekt sumą w wysokości 10 milionów dolarów.

Według IRS, zamiast zbierać fundusze na oznaczoną misję, Shenk miał wykorzystywać pieniądze z darowizn dla swoich własnych, osobistych korzyści finansowych i na różne cele.

Te alternatywne cele obejmowały wydanie 1 miliona dolarów na internetowy hazard sportowy, zakup udziałów o wartości około 850 tysiąca dolarów w prywatnej firmie zajmującej się energią atomową i wydanie około 4 milionów na zakup około szesnastu polis ubezpieczenia na życie, wykupionych pod różnymi nazwiskami.

Shenk wydał około 1 milion dolarów na diamenty, złoto i metale szlachetne. Nabył też zagraniczne i krajowe akcje o łącznej wartości ponad 188 tysięcy dolarów i zapłacił 7 milionów firmie prowadzącej jego rodzinne gospodarstwo rolne. Kupił co najmniej dziesięć osobistych kart kredytowych na łączną kwotę ponad 820 tysięcy dolarów i wydał 320 tysięcy dolarów na działalność deweloperską w Santiago w Chile.

By wykonać swój plan finansowy, Shenk miał też posłużyć się siedmioma innymi firmami fasadowymi, mającymi konta w Stanach Zjednoczonych, Singapurze i Chinach.

Poza Shenkland LLC, firmy, którymi Shenk posłużył się w celu wykonania swojego planu, to: Morning Star Ministries, Connect Connect Asia BV, CLF Asia Limited, Autumnvale Group Limited, BCB International LLC, Heartland Plantations LLC i Global Paradigm LTD.

Niezamknięty, federalny akt oskarżenia może potencjalnie obciążać Shenka 4 aktami oszustwa telekomunikacyjnego, 3 aktami zatajonego, międzynarodowego prania pieniędzy, 13 aktami zatajonego prania pieniędzy, 21 aktami prania pieniędzy obejmującego transakcje przekraczające 10 tysięcy dolarów i jeden akt nie zgłoszenia zagranicznego konta bankowego.

W razie orzeczenia o winie, Shenkowi może grozić do 20 lat więzienia. Może też stracić mienie związane z domniemanym planem i być odpowiedzialny za kary finansowe.

Autor: Nicole Alcindor

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button