Wieści wydawnicze

Książka: Umysł a/i Bóg

Umysł a/i BógNowa książka Roberta Boryczko, będąca zapisem interesującej dyskusji ateisty z chrześcijaninem. Współczesna epoka zwana postmodernizmem lub ponowoczesnością postuluje względność lub inaczej relatywność prawdy. Tak jak poprzednie czasy, czasy modernistyczne charakteryzowała wojna między prawdami, gdzie różne ideologie starały się wykazać – często siłą – że to one mają rację, tak dzisiaj mówi się „każdy ma swoją prawdę”. Trudno powiedzieć co dla człowieka wierzącego, że Jezus Chrystus jest jego Panem i Zbawicielem jest trudniejsze: czy zarzut, że nie ma się racji czy stwierdzenie: masz rację ale rację mają także inni np. buddyści, muzułmanie, ateiści czy agnostycy.

Osobiście wolę wcześniejszą epokę ponieważ wtedy pojęcie prawdy obiektywnej było bardziej poważane i można było się ścierać w dyskusjach o tę prawdę, dzisiaj takie rozmowy często są bardzo trudne ponieważ jak twierdzą niektórzy: tylko naiwni wierzą w prawdę obiektywną.Umysł a/i Bóg – Robert Boryczka

Książka Roberta Boryczki jest cenną próbą odpowiedzi a właściwie obroną wiary chrześcijańskiej, obroną wiary jako prawdy obiektywnej, uniwersalnej. Prawdy, która jak wierzę jest mimo wszystko pragnieniem ludzkiego poznania i jest to pragnienie, które może być zrealizowane.

Książka ta jest dyskusją, dyskusją prawdziwą między ateistą a chrześcijaninem. Nie ma tutaj wydedukowanych pytań, odpowiedzi i zagadnień symulujących autentyczną rozmowę. To jest autentyczna rozmowa, gdzie strony przedstawiają realnie istniejące zarzuty oraz wzajemnie sobie odpowiadają.

Dyskusja ta ujawnia także pewien istotny, ale często niedostrzegalny element, element ten to nasze „przesądy” czyli uprzedzenia albo inaczej założenia interpretacyjne lub wiara. Często w debatach światopoglądowych próbuje się przekonać oponentów za pomocą argumentów, danych czy faktów i nic z tego nie wychodzi. Okazuje się, że te dane, fakty, argumenty, metody są generalnie dla wszystkich stron identyczne, dlaczego w takim razie wnioski są różne? Przyczyną różnorodności naszych wniosków, są nasze założenia interpretacyjne. Te założenia, które swoje źródło mogą mieć w wielu miejscach np. w rodzinie, wspólnocie, edukacji ogólnie mówiąc naszej socjalizacji. To właśnie one są tym mechanizmem, który mówiąc technicznie obrabia dostarczone do naszego umysłu dane. Warto o tym pamiętać nie tylko wtedy kiedy z kimś dyskutujemy ale także kiedy sami nad czymś się zastanawiamy: czy nasze założenia są prawidłowe? Tutaj pojawia się pytanie, skąd mamy brać prawidłowe założenia? Wierzę, że Bóg Stwórca wszechświata daje takie założenia tym, którzy o to proszą.

Polecam tę książkę wszystkim zainteresowanym zagadnieniami światopoglądowymi, naukowymi i teologicznymi. Każdy bez względu na to jakie wyznaje wartości i w co wierzy, znajdzie w niej tematy i treści, które jak sądzę pozwolą na inne, głębsze przyjrzenie się nie tylko chrześcijaństwu ale także motywacjom tych, którzy wiarę chrześcijańską odrzucają. W niniejszej pozycji zawarte są bardzo ciekawe dodatki, które są odpowiedzią na większość najczęściej zadawanych przez sceptyków pytań. Książka ta z pewnością spełni oczekiwania nawet bardzo wymagającego czytelnika.

Michał Prończuk
Prezezs Biblijnego Towarzystwa Kreacjonistycznego

Inteligenta, merytoryczna i niezwykle wciągająca dyskusja zdeklarowanego chrześcijanina z zdeklarowanym ateistą. Pod ciężarem argumentów jednego i drugiego czytelnik nie może pozostać obojętny – zadaje pytania o własny światopogląd i znajduje odpowiedzi na kluczowe, egzystencjalne pytania. Brakowało takiej pozycji na naszym rynku. Gorąco polecam.
Piotr Nowak
Rektor Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej w Warszawie

Pozycja „Umysł a/i Bóg” bez wątpienia powinna znaleźć się na półce każdego, kto poważnie myśli o dotarciu z Ewan¬gelią do osób odrzucających chrześcijański światopogląd. Nie tylko pomaga poznać sposoby argumentowania, ale stawia pytania obu stronom dialogu, który śledzimy i dzięki temu zmusza czytelnika do własnych przemyśleń odnośnie wyznawanego światopoglądu. Atutem książki są dodatki, które dają praktyczne narzędzie do dyskusji i obrony wiary chrześcijańskiej. Gorąco polecam.
Zbigniew Tarkowski
Pastor Społeczności Chrześcijańskiej „Puławska” w Warszawie

Wydawca: Instytut Wydawniczy Compassion

Dane książki:

Autor: Robert Boryczka
Rodzaj okładki: Miękka
Format: 150×225 mm
Ilość stron: 185
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7978-048-8

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker