RóżneZe świata

Koronawirus budzi pytania. 41% mieszkańców Niemiec częściej zastanawia się nad sensem życia

Jak kryzys wpływa na ludzi? Niektórzy «wierzą» w naukę i w to, że dzięki niej wkrótce zostanie znalezione rozwiązanie.  Ale coraz więcej ludzi spogląda dalej i stawia sobie egzystencjalne pytania.

klepsydra 

Gdy w wyszukiwarce googluje się zestawione ze sobą dwa słowa «korona» i «wiara», znajdujemy najpierw artykuły, które stwierdzają, że dziś ludzie nie wierzą już w moc modlitwy, Boga i tym podobne (jak w czasach dżumy w XVII w.).  Zamiast tego, ludzie pokładają całą swoją nadzieję w nauce – w naszym przypadku konkretnie, że zostanie w końcu wynaleziona szczepionka. Jeszcze inni pokładają nadzieję w naszych możliwościach finansowych: «Żadne miejsce pracy nie zostanie zredukowane. Pieniędzmi stawiamy opór wirusowi», oświadczają politycy.

Wynalezienie szczepionki może trwać jeszcze miesiącami. Tysiące mniejszych i większych przedsiębiorstw nie jest przekonanych do obietnic polityków. A pośród tego wszystkiego, ludzie mają dużo czasu, na dogłębne przemyślenia i stawianie pytań.

Pytanie o sens 

Stare – i chętnie wypierane – pytanie o sens naszego życia, dla wielu ludzi powraca na pierwszy plan. 41% mieszkańców Niemiec deklaruje, że z powodu pandemii koronawirusa «częściej rozmyślają o sensie życia». To wynik ankiety Instytutu ds. badań społecznych i rynku INSA-Consulere (Erfurt) wykonanych na zlecenia ewangelickiej agencji informacyjnej idea. 46% badanych nie należy do tej grupy osób, 8% było niezdecydowanych, a  4% nie podało odpowiedzi.

Więcej starszych kobiet niż młodych mężczyzn 

Szczegółowa analiza wyników ankiety nie zaskakuje: kobiety stawiają sobie pytanie o sens częściej (45%) niż mężczyźni (38%); młodzi mężczyźni także wyraźnie rzadziej niż starsi (30% vs. 45%). Im starszy wiek, tym pytania egzystencjalne są bardziej dopuszczalne.

Interesujące jest zestawienie wyników z podziałem na partie polityczne, i tak: 50% wyborców CDU i 48% zwolenników SPD deklaruje czestsze zastanawianie się nad sensem życia. 43% wyborców Zielonych robi to samo, natomiast wygląda na to, że ideolodzy są zamknięci na tego typu pytania:  Wśród zwolenników lewicy [Die Linke] jest tylko 33% a wśród AfD 30% osób, które w tym czasie częściej kierują swoje myśli ku sensowi życia.

Protestanci: już znaleźli? 

Z drugiej strony, wśród ankietowanych należących do kościołów protestanckich było tylko 35%, którzy w większym stopniu pytają o sens. Wszyscy pozostali częściej zastanawiają się nad sensem życia: 38% stanowią bezwyznaniowcy, 45% katolicy i 48% to protestanci.

Autor: Reinhold Scharnowski / idea.ch

Źródło: Livenet / idea D

Tłumaczenie: J.S.

 

 

 

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button