RóżneZe świata

Izrael: odkryto łaźnię rytualną z okresu Drugiej Świątyni

Izrael JerozolimaPodczas budowy przedszkola w Jerozolimie odkryto mykwę (łaźnię rytualną) z okresu Drugiej Świątyni, donosi YnetNews. Odnaleziono ją w podziemnej jaskini podczas rutynowej kontroli placu budowy przez Urząd ds Starożytności Izraela (IAA). Przedpokój z ławkami po bokach prowadził do łaźni. Ściany mykwy pokryto starożytnym tynkiem i ozdobiono licznymi malowidłami ściennymi i napisami, wykonanymi w błocie, za pomocą sadzy i poprzez nacinanie. Wśród symboli narysowanych na ścianie są łodzie, palmy i różne gatunki roślin, a być może nawet menora.

Napisy wykonano aramejską kursywą lub hebrajskim skryptem,

który stosowano pod koniec okresu Drugiej Świątyni. Archeolodzy jeszcze nie wiedzą, co znaczą inskrypcje, a ich badania są wciąż w fazie początkowej. Według IAA, rysunek, który przedstawia prawdopodobnie menorę, jest niezwykły, ponieważ w czasie Drugiej Świątyni lud Izraela wstrzymywał się od ukazywania menory, obiektu sakralnego.

„Tak dobrze zachowane nagromadzenie napisów i symboli z okresu Drugiej Świątyni w jednym miejscu jest wyjątkowa i bardzo intrygująca”, powiedzieli dyrektorzy prac wykopaliskowych, Royee Greenwald i Aleksander Wiegmann.

Copyright © 2015 Livets Ord, All rights reserved.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button

Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker