Ze świata

Izrael: nieoczekiwane odkrycie 9000-letniej osady

Niedaleko Jerozolimy izraelscy archeolodzy odkryli 9000-letnią prehistoryczną osadę, jedną z największych na świecie.

Osadę odnaleziono podczas wykopalisk prowadzonych przez Israel Antiquities Authority (IAA) około 5 kilometrów od Jerozolimy. Prace te są częścią projektu budowy nowej drogi do stolicy Izraela.

Od prawej do lewej: dr Hamoudi Khalaily i dr Jacob Vardi, dyrektorzy wykopalisk w Motza w imieniu Urzędu Starożytności. Zdjęcie: Yaniv Berman, Israel Antiquities Authority.

Kierujący wykopaliskami Hamoudi Khalaily i Jacob Vardi odnaleźli tysiące grotów strzał, elementów biżuterii i innych przedmiotów, które pokazują, że osada kiedyś tętniła życiem.

– Po raz pierwszy w Izraelu odkryto tak wielka osada z czasów neolitu, liczącą 9000 lat. Żyło tu co najmniej 2000-3000 mieszkańców – powiedzieli Khalaily i Vardi.

Archeolodzy odkryli wielkie budynki, drogi, miejsca do czynności rytualnych i placówki publiczne.

– Tam, gdzie mieszkają ludzie, są także zmarli. I tu odkryte zostały miejsca pochówku, znajdujące się w domach i pomiędzy nimi. Składano tam ofiary całopalenia z cennych lub przydatnych przedmiotów, ponieważ wierzono, że przydadzą się zmarłym. Te dary świadczą o tym, że już w czasach prehistorycznych mieszkańcy tej osady dbali o relacje handlowe z innymi miastami – mówili badacze.

Archeolodzy znaleźli kości zwierząt, co świadczy o tym, że mieszkańcy miasteczka hodowali owce. Odnaleźli także dobrze zachowane bransoletki.

Osada wskazuje, że Judea była bardziej zaludniona, niż sądzono do tej pory.

– Do tej pory zakładano, że obszar Judei był pusty, a tak duże osady istniały tylko po drugiej stronie Jordanu lub w północnej części Lewantu. Zamiast trafić na niezamieszkany obszar, odnaleźliśmy rozwiniętą osadę, w której wykonywano różne zawody i czynności, a wszystko to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią ziemi. Wszystkie znaleziska zarejestrowaliśmy przy pomocy innowacyjnej technologii 3D, dzięki czemu możemy kontynuować wykopaliska.

IAA stworzy także ilustrowaną wystawę opowiadającą o osadzie.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker