PrześladowaniaZe świata

Iran: dwie chrześcijanki zwolnione z więzienia

Iran18 września, na sześć tygodni przed końcem 2,5-letniego wyroku, zwolniono z więzienia Evin dwie irańskie chrześcijanki, Maryam Jalili i Mitrę Rahmati. Kobiety należały do grupy 11 więźniów sumienia zakwalifikowanych do zwolnienia.

Maryam i Mitra, byłe muzułmanki, zostały aresztowane

wraz z 13 innymi wierzącymi w 2009 r. w Wigilię Bożego Narodzenia w wyniku nalotu policji na kościół domowy w Pakdasht (na południowy-wschód od Teheranu). Chociaż większość członków kościoła została zwolniona krótko po aresztowaniu, obie kobiety zatrzymano do 17 marca 2010 r. Po zwolnieniu zostały ponownie aresztowane w kwietniu 2011 r. za udział w „nielegalnej grupie” i skazane.

Podczas kampanii prezydenckiej w 2013 r. nowy prezydent Rouhani, uważany za umiarkowanego i pragmatycznego w swoich poglądach, obiecał bronić praw kobiet i mniejszości religijnych oraz wyraził zgodę na uwolnienie więźniów politycznych. Zobowiązał się również do ustanowienia „karty praw obywatelskich”, która zapewni równouprawnienie bez względu na rasę, religię lub płeć.

Radując się ze zwolnienia Maryam i Mitry, pamiętajmy, aby nie ustawać w modlitwie za wierzącymi w Iranie, którzy muszą stawiać czoła niesamowitym wyzwaniom. Módlmy się, aby nowy prezydent wypełniał zobowiązania, wprowadzając w życie niezbędne zmiany w sferze przestrzegania praw człowieka. Prosimy o pocieszenie dla tych, którzy czekają na uwolnienie: Farshida Fathiego, Behnama Iraniego, Saida Abediniego i Shahina Lahooti.

Źródło: Christian Solidarity Worldwide
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button