PrześladowaniaZe świata

Indonezja: Trzy kolejne kościoły zamknięte

Indonezyjskie władze w Bogor (Jawa Zachodnia) zabroniły działalności religijnej trzem kościołom. Abdi Saragih – pastor kościoła metodystycznego w Bogor, przyznaje, że jego wspólnota w ciągu ostatnich lat była stale zastraszana przez władze i grupy islamistyczne.

Kościoły zmuszone do zamknięcia

W ostatnich tygodniach, w miejscowości Bogor swoje drzwi musiał zamknąć kościół metodystyczny, kościół protestancki Huria Batak oraz centrum nauczania katolickiego. Nie są to jednak niestety przypadki odosobnione. W ubiegłym roku islamiści zamknęli kościół Santa Clara w Bekasi i zażądali od władz cofnięcia pozwolenia na jego działalność. Komisja praw człowieka w Azji (Asian Human Rights Commission) złożyła w rządzie odwołanie i zażądała „reformy ustawy dotyczącej tworzenia miejsc zgromadzeń religijnych bez rozróżniania o jaką religię chodzi”.

Historyczne odwiedziny z Arabii Saudyjskiej

Początkiem lutego jeden z zamkniętych od siedmiu lat kościołów w Bogor otrzymał zgodę na ponowne otwarcie – pod warunkiem, że na tej samej działce będzie mógł stanąć meczet. Wspólnota odrzuciła tę propozycję. Od czasu zamknięcia członkowie kościoła zgromadzali się w różnych miejscach, a niedawno zdecydowali się urządzać nabożeństwa przed Pałacem Prezydenckim w Dżakarcie. Te wydarzenia oraz wizyta króla Arabii Saudyjskiej na początku marca wzbudziły dużo uwagi oraz zapytań o szczycący się tolerancją indonezyjski islam. Tymczasem indonezyjski sekretarz państwa Pramono Anung wyraził nadzieję, że Arabia Saudyjska będzie promować umiarkowaną formę islamu. Jego nadzieja opiera się na koalicji zwalczającej IS, w której wiodącą rolę ma właśnie Arabia Saudyjska.

Ryzyko radykalizacji

Nie wszyscy jednak z takim optymizmem przyjęli wizytę króla Salmana. Niektórzy obserwatorzy obawiają się mieszania politycznych i gospodarczych interesów z religią. Podobnie jak działo się w ostatnich latach w Rogu Afryki, może to prowadzić do radykalizacji islamskiej. Agencja informacyjna Al Jazeera określa, że stopień radykalizacji indonezyjskich muzułmanów jest niewysoki, jednak istnieją przesłanki, które wskazują na zmiany religijnej sytuacji Indonezji.

Indonezja zajmuje 46 miejsce w aktualnym Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors.

Prosimy, módlcie się za chrześcijan z Indonezji!
• Módlmy się, aby chrześcijanie mogli być sprawiedliwie traktowani przez władze.
• Módlmy się, aby chrześcijanie wytrwali w wierze mimo zastraszania oraz pokazywali oznaki Bożej miłości w obliczu rosnącej nietolerancji.
• Módlmy się, aby ekstremiści nie byli wspierani przez społeczeństwo, lecz aby wzrastała otwartość na Ewangelię.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor, Al-Jazeera
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button