PrześladowaniaZe świata

Dzieci z prześladowanego Kościoła – Samuel z Butanu

AzjaChrześcijanie w południowo-wschodnim azjatyckim królestwie Butanu mogą praktykować swoją wiarę tylko w ukryciu. Państwo Butan o wielkości zbliżonej do powierzchni Szwajcarii znajduje się obecnie w okresie przemian na drodze do demokracji. Konstytucja określa buddyzm jako duchową spuściznę kraju i wprawdzie zakłada wolność religijną, ale wiara chrześcijańska nigdy nie została w niej uznana.

Wśród około siedmiuset tysięcy mieszkańców żyje tylko około szesnaście i pół tysiąca chrześcijan. Ponieważ nie wolno im budować kościołów, spotykają się na nabożeństwach w małych grupach, zachowując przy tym ostrożność. Gromadzenie się w domach prywatnych na spotkania modlitewne jest zabronione. Młody
Samuel jest najwymowniejszym przykładem wiary wciąż żywej pośród przeciwności.

Szczęśliwy pomimo ubóstwa

Za każdym razem, kiedy Samuel chce wziąć udział w spotkaniu dla dzieci w domowej wspólnocie, pokonuje pieszo godzinną trasę. Każdej niedzieli wraz z pięcioma przyjaciółmi wyprawia się w drogę. Pod górę i w dół. Prawie 80 procent kraju jest położone na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów. Rodzice Samuela pracują przy budowie dróg. Jego rodzina mieszka w prowizorycznym baraku oddalonym o zaledwie kilka metrów od drogi krajowej. Dla Samuela nie ma znaczenia to, że ściany jego domu wykonane są ze sklejki, dach jest plastikowy, a podłoga się rozlatuje. Jest szczęśliwy, gdy może pobawić się z dziećmi z sąsiedztwa. Chodzi do szkoły znajdującej się daleko od jego domu, a w wolnych chwilach pomaga rodzicom w pracy. Dniem, którego nie może się doczekać, jest niedziela. „Wtedy odbywają się spotkania dla dzieci” – opowiada z radością. „Tam uczę się dużo o Jezusie. Moja ulubiona pieśń to Boża miłość.” Jest po angielsku, więc chłopczyk niewiele z niej rozumie, jednak zna jej treść i śpiewa z głębi serca. To właśnie ta piosenka:

God’s love, it’s so wonderful, (Boża miłość jest tak cudowna)
God’s love, it’s so marvelous, (Boża miłość jest tak wspaniała)
God’s love, it’s so wonderful, (Boża miłość jest taka cudowna)
Oh, oh, marvelous love.
(Oh, oh, wspaniała miłość)

Jeszcze kilka lat temu rodzice Samuela wcale się nie cieszyli, że chodzi on na chrześcijańskie spotkania dla dzieci. Rodzina jest tradycyjnie hinduistyczna. Rodzice chcieli nawet nawrócić syna, wykorzystując hinduskie rytuały. „Nie, ja chcę wielbić Jezusa” – zaprotestował Samuel. Rodzice zmienili zdanie, dopiero kiedy chłopczyk bardzo zachorował, a pastor modlił się za niego. Niedługo po tej modlitwie Samuel wrócił do zdrowia. Od tego czasu także mama i młodszy brat Samuela chodzą na spotkania dla dzieci i nabożeństwa.

Intencje modlitewne

Prosimy Państwa o modlitwę dziękczynną za świadectwo Samuela złożone przed jego rodzicami i przyjaciółmi. Niech Bóg go błogosławi i czyni błogosławieństwem dla innych.
Prosimy o modlitwę w intencji chrześcijan w Butanie. Szeroko rozpowszechniona jest opinia, że wiara w Jezusa Chrystusa jest typowa dla Zachodu i że misjonarze darami pieniężnymi chcą zwabić Butańczyków i skłonić ich do zmiany wiary.
Prosimy o modlitwę za króla Butanu i nowy parlament, aby umożliwili chrześcijanom swobodne życie w wierze.

Źródło: Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker