Ze świata

Czy wszystkie tureckie kościoły staną się meczetami?

Turcja - kościół
Kościół św. Stefana, znany również jako Żelazny Kościół / Zdjęcie Osman Köycü na Unsplash

Turecki rząd być może twierdzi, że w jego intencji nie leży przekształcenie wszystkich dawnych chrześcijańskich kościołów w meczety. Nie ma jednak wątpliwości, że proces islamizacji Turcji przyspiesza. Nie można więc całkowicie wykluczyć możliwości, że pewnego dnia wszystkie kościoły w kraju staną się meczetami.

Muzeum Monastyr na Chorze przekształcone w meczet

Jako przykład można spojrzeć na muzeum, które wcześniej nosiło nazwę Monastyr na Chorze. Na początku był to Kościół Świętego Zbawiciela, jednak obecnie jest to miejsce modlitwy muzułmanów zwane Meczetem Kariye.

Monastyr powstał w roku 534, a w 1511 przekształcono go w meczet. Podzielił tym samym los Hagii Sophii, po okupacji Konstantynopola. Monastyr na Chorze był meczetem przez 434 lata. Potem w 1945 r. władze przekształciły go w muzeum.

Przekształcanie muzeów, które niegdyś były kościołami, w meczety to odejście przez prezydenta Erdoğana od dziedzictwa Kemala Ataturka. Może to być też zemsta za przekształcanie europejskich meczetów w kościoły.

Działania Erdoğana mogą być również odczytane jako atak na patriarchę Bartłomieja I, który wspierał Fethullaha Gulena podczas zamachu stanu w 2016 r.

Polityka zmieniania kościołów / muzeów w meczety trwa w Turcji już od kilku lat

Na przykład ok. roku 2010 władze tureckie przekształciły w meczety muzea, które miały siedziby w starożytnych bizantyjskich kościołach w Trabzonie i Izniku. W 2017 roku zaś przejęto teren należący do Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Przekształcenie Muzeum na Chorze w meczet to więc kolejny dowód na to, że władza coraz bardziej wspiera islamizację.

Być może ta przemiana miała miejsce, ponieważ podczas zamiany Muzeum Hagii Sophii w meczet władze tureckie spodziewały się większego sprzeciwu ze strony innych państw. Kiedy jednak to się nie wydarzyło, Turcja zebrała się na odwagę, aby pójść o krok dalej.

Przekształcenie Hagii Sophii w meczet od dawna już było jednym z priorytetów władz Turcji. Jednak zmiana statusu Monastyru na Chorze sugeruje, że proces islamizacji Turcji przyspiesza przy poparciu Erdoğana i partii rządzącej.

Obecnie wszystkie bizantyjskie kościoły przemienione w muzea mogą stać się meczetami

Decyzja Tureckiej Rady Stanu odnośnie Hagii Sophii i Chory otwiera możliwość dla takiego obrotu wydarzeń. Turcja dodaje, że w świetle prawa narodowego działania te nie są nielegalne. Kto więc powstrzyma ten proces?

W niedalekiej przyszłości władze tureckie prawdopodobnie zwrócą uwagę na inne byłe kościoły, aby je także zmienić w meczety.

Kiedy to się wydarzy, marginalizowana i kurcząca się mniejszość chrześcijańska być może zdecyduje się opuścić Turcję na dobre, kiedy Erdogan nadal będzie marzył o panowaniu nad islamskim światem i odbudowaniu Imperium Osmańskiego.

Autor: Rami Dabbas
Źródło: Christian Today

Inne: Mike Pompeo w Stambule mówi o wolności religijnej, Turcja gani Amerykę

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button