Ze świata

Bułgaria: Ustawa ograniczająca wolność religijną

Iva TsetkovaPo wysłuchaniu sprzeciwu wobec kontrowersyjnego projektu ustawy, mającej na celu zamknięcie kościołów ewangelikalnych i innych wyznań mniejszościowych, bułgarski parlament postanowił to zmienić, opóźniając głosowanie nad ustawą.

Niektórzy ewangelikalni chrześcijanie i inne wyznania twierdzą, że ustawa w obecnej formie poważnie ograniczy wolność religijną w Europie Wschodniej.

Ustawa faworyzuje prawosławnych i muzułmanów a jednak przywódcy wszystkich wyznań (w tym faworyzowanych), są jej przeciwni.

Iva Tsvetkova z Mission Possible mówi: „My, jako wspólnota chrześcijańska w całym kraju, prowadziliśmy wiece modlitewne i pokojowe protesty … i moim zdaniem obecnie kościół w Bułgarii jest bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek wcześniej”.

Kościół ewangelikalny w Bułgarii jest bardzo mały, reprezentuje mniej niż jeden procent populacji.

Pierwotna ustawa faworyzowała prawosławne chrześcijaństwo i islam, jednocześnie nakładając ciężkie brzemię na innych. Na przykład:

– Tylko wyznawcy prawosławia i muzułmanie mogliby szkolić duchownych i prowadzić szkoły.
– Wszyscy pozostali duchowni bułgarscy straciliby status prawny.
– Kontrola państwowa byłaby nałożona na informacje i kazania.

Według mediów, poprawiony projekt ustawy został złożony w piątek. Data debaty i głosowania nie zostało jeszcze podana do wiadomości.

za CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.