Ze świata

Aborcja pierwszą główną przyczyną śmierci na świecie

W 2020 roku wykonano ponad 42 miliony zabiegów aborcji, co znacznie przekracza liczby zgonów wywołanych głównymi na świecie przyczynami śmierci.

Przyczyny śmierci ludzi zeszłego roku i idące za nimi liczby w milionach

Zgodnie z danymi zebranymi przez stronę internetową Worldometer, monitorującą w czasie rzeczywistym statystyki dotyczące zdrowia, globalnej populacji, wykorzystania zasobów i zgonów. Co roku na świecie wykonuje się ponad 40 milionów aborcji.

Strona zestawia statystki aborcyjne udostępnione przez Światową Organizację Zdrowia. Ostatnie dostępne zdjęcie Worldometer z Sylwestra zeszłego roku, uchwycone przez internetowe narzędzie archiwizujące The Wayback Machine. Ujawniło, że w 2020 roku na całym świecie wykonano ponad 42,6 milionów zabiegów aborcji.

Dla porównania, choroby zakaźne zabiły w zeszłym roku ponad 13 milionów ludzi na świecie. Około 8,2 miliona mieszkańców globu zmarło z powodu chorób nowotworowych, podczas gdy prawie 5,1 miliona i 2,5 miliona straciło życie odpowiednio z powodu palenia i alkoholu.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, ponad 1,8 miliona ludzi na świecie zmarło w zeszłym roku z powodu koronawirusa.

Wśród innych wiodących przyczyn zgonów…

W 2020 roku są wypadki na drodze, w których zginęło prawie 1,4 miliona osób. Dalej, prawie 1,1 miliona ludzi na świecie straciło życie w wyniku samobójstw.

Całkowita suma zgonów w zeszłym roku na świecie, z wyjątkiem aborcji, wynosi prawie 59 milionów osób.

Gdyby aborcję uznać za przyczynę śmierci, zamiast jedynie kolejną statystykę zdrowotną, całkowita suma zgonów w 2020 roku w skali globalnej wzrosłaby do ponad 100 milionów.

Liczba ciąż przerwanych w ubiegłym roku na całym świecie jest wyższa, niż całkowite liczby osób, które straciły życie ze wszystkich innych poszczególnych, wiodących przyczyn.

Rok 2020 nie jest pierwszym, w którym suma aborcji przekroczyła statystyki dotyczące umieralności z głównych przyczyn

Jak wcześniej donoszono na podstawie danych Worldometer, już w 2019 roku wykonano około 42,4 miliona zabiegów przerwania ciąży.

Podczas gdy aborcja jest wiodącą przyczyną śmierci w skali globalnej, w ostatnich latach jest też główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Według danych proaborcyjnego instytutu Guttmacher, w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych wykonano 862.320 zabiegów aborcji. Z kolei Centers for Desease Control podaje, że w tym samym roku, choroby serca, często wymieniane jako główna przyczyna śmierci w USA, odebrały życie 647.457 Amerykanom.

W 2017 roku, całkowita liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych, z wyjątkiem aborcji, wynosiła 2 miliony 813 tysięcy 503.

Przyjęcie projektu dotyczącego wykonywania zabiegów aborcyjnych

W 2021 roku, dane Worldometer zanotowane zaledwie do poniedziałku 4 stycznia wieczorem pokazały, że od początku nowego roku na całym świecie wykonano ponad 435 tysięcy aborcji.

Ze względu na fakt, że w 2020 roku aborcja była w skali globalnej główną przyczyną śmierci, kraje z całego świata postanowiły przyjąć drastycznie inne podejście do polityki społecznej, dotyczącej tego polaryzującego problemu.

Pod koniec zeszłego roku, legislatura Argentyny przyjęła projekt ustawy pozwalającej na wykonanie aborcji z wyboru w ciągu pierwszych 14 tygodni ciąży. Wcześniej, ten południowoamerykański kraj pozwalał na aborcję tylko w przypadku gwałtu lub jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia kobiety.

Polski Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 roku orzekł, że prawo pozwalające na aborcję na podstawie uszkodzenia płodu narusza państwową konstytucję. W wyniku orzeczenia, zabiegi aborcji stały się w Polsce legalne tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia życia lub zdrowia matki.

W niektórych krajach poparcie dla aborcji – spadło, a w innych wzrosło

Badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez Ipsos ujawniło, że od 2014 roku – odkąd Ipsos zaczął monitorować globalną postawę wobec zabiegu przerywania ciąży – poparcie dla aborcji spadło w większości krajów na świecie. W skali świata, to poparcie spadło z 72 procent w 2014 roku do 70 procent w 2020 roku.

Najsilniejszy spadek poparcia dla aborcji zanotowano w Niemczech, aż o 9 procent. Wśród innych krajów, w których w tym samym okresie zanotowano tę samą tendencję, są: Szwecja, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.

Z kolei wzrost poparcia dla aborcji w latach 2014-20 nastąpił w Belgii, Australii, Kanadzie i Argentynie. Jednak w żadnym kraju nie był tak znaczący, jak w Korei Południowej, gdzie wyniósł 20 procent.

Autor: Ryan Foley

Źródło: The Christian Post

Podobne

Irlandia: protesty po szokującym raporcie o aborcjach w późnym okresie ciąży
Korea Północna: przerażające doniesienia o dzieciobójstwie i wymuszonych aborcjach

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button