170 nigeryjskich chrześcijan zabitych podczas Wielkiego Postu i Wielkanocy
Przemoc wobec chrześcijan w Nigerii wciąż się nasila. Doniesienia wskazują, że w okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy tego roku w wyniku ataków zginęło ponad 170 chrześcijan.
Te tragiczne wydarzenia potwierdzają obawy, że masakry stają się „zwyczajem” podczas świąt religijnych.
W dniach 18–20 kwietnia, w weekend wielkanocny, potwierdzono śmierć 72 chrześcijan w serii ataków w stanie Benue. Uważa się, że sprawcami byli bojownicy z plemienia Fulani, którzy zaatakowali wiele wsi w powiatach Ukum i Logo.
Według organizacji International Christian Concern gubernator Hyacinth Alia określił te ataki jako „celowy i strategiczny atak na niewinnych chrześcijańskich rolników”.
„Byli to spokojni ludzie obchodzący Wielki Tydzień. Skala i czas, w jakim doszło do przemocy, są przerażające. Nie możemy tak dalej żyć” – podkreślił.
Wiele osób, które uciekły przed przemocą, jest nadal zaginionych. Nie wiadomo, ile z nich to osoby wewnętrznie przesiedlone, a ile zostało schwytanych i zabitych w odległych rejonach wsi.
W Niedzielę Palmową bojownicy przeprowadzili podobne ataki w stanie Plateau, ponownie w wielu wioskach, w wyniku których zginęło ponad 100 chrześcijan.
Bojownicy często działają bezkarnie, a siły bezpieczeństwa nie chcą lub nie są w stanie interweniować w celu ochrony obywateli Nigerii.
W zeszłym miesiącu biskup Wilfred Anagbe z regionu Makurdi poinformował brytyjską Izbę Lordów, że masakry w grudniu 2024 roku można było uniknąć, ponieważ siły bezpieczeństwa zostały wcześniej ostrzeżone o planowanym ataku.
Pomimo ostrzeżenia, kiedy bojownicy przybyli, służb bezpieczeństwa nigdzie nie było. W Boże Narodzenie zginęły setki chrześcijan, a w jednym ataku życie straciło 47 osób.
Biskup Anagbe ostrzegł, że masakry chrześcijan stają się „zwyczajem” w okresie Bożego Narodzenia w niektórych częściach kraju i zwrócił się do rządu brytyjskiego o uzależnienie stosunków dyplomatycznych i gospodarczych z Nigerią od traktowania przez nią osób wewnętrznie przesiedlonych.
Źródło: Christian Today