PrześladowaniaZe świata

Nigeria: 74-letnia chrześcijanka pobita na śmierć

Nigeria2 czerwca 2016 r. wzburzony tłum zamordował na rynku w mieście Kano jedną z nigeryjskich chrześcijanek, po tym jak pewien mężczyzna oskarżył ją o bluźnierstwo. Ten przypadek to tylko jeden z wielu aktów przemocy, które ciągle wstrząsają Nigerią Północną.

Powodem oskarżenie proroka

Bridget Patience Agbahim była opisywana jako spokojna i poważana kobieta. Razem z mężem – pastorem Mike Agbahime mieszkała w Kano, największym mieście przesyconej islamem północnej części Nigerii. Na rynku sprzedawała tworzywa sztuczne. Handlowała nimi również 2 czerwca. Według doniesień oficjalnego rzecznika policji, po południu doszło do słownej wymiany poglądów na tematy relgiijne między nią a innym handlarzem. Bridget Agbahime miała wówczas obrazić proroka Mahometa, na skutek czego zaatakował ją wzburzony tłum i bił tak długo, dopóki zmarła. Joseph Hayab, rzecznik Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Nigerii (CAN), powiedział, że niektóre osoby rozpaczliwie próbowały uratować życie kobiety, ale zostały obezwładnione przez napastników.

Wątpliwe zarzuty

Oskarżenia przeciwko chrześcijance były kwestionowane z wielu stron. „Wszystko, co zrobiła ta kobieta to to, że kazała odejść młodemu mężczyźnie, który bezpośrednio pod jej stoiskiem chciał wykonać rytualne obmycie. Mężczyzna zaczął wtedy krzyczeć, że zbluźniła przeciwko prorokowi”, powiedział w rozmowie z World Watch Monitor jeden z naocznych świadków. Jeden z handlarzy zeznał, że Bridget Agbahime miała zawsze duży szacunek do innych osób, dlatego nie może sobie wyobrazić, że rzeczywiście mogłaby powiedzieć coś obrażającego. Hayab wskazuje także na informacje, według których mężczyzna, który oskarżył chrześcijankę o bluźnierstwo, był już wcześniej znany jako wichrzyciel.

Prezydent Buhari: „smutne i przykre”

Nigeryjski prezydent Muhammadu Buhari określił zamordowanie Bridget Agbahime jako „smutne i przykre”, twierdząc jednocześnie, że nie powinno się przypisywać tego przypadku do konfliktów religijnych czy etnicznych. W sytuacjach, gdy nie ma prawa i porządku, nie można rozróżniać między religią a pochodzeniem etnicznym.

Rzecznik Izby Reprezentantów, chrześcijanin Yakubu Dogara, potępił fakt, że sprawcy nadal nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności i domaga się dokładnego śledztwa. Jeśli obowiązujące prawa zostaly tak haniebnie zlekceważone, istnieje ryzyko opanowania kraju przez anarchię. W międzyczasie schwytano dwóch podejrzanych.

Podobny incydent tylko kilka dni wcześniej

Zaledwie trzy dni wcześniej, 30 maja w stanie Niger, tłum zamordował 24-letniego Methodus Chimaije Emmanuela, ponieważ rzekomo udostępniał w mediach społecznościowych bluźniercze posty przeciwko prorokowi Mahometowi. Doszło wówczas do starć, w których życie straciły trzy osoby.

W Światowym Indeksie Prześladowań Nigeria zajmuje obecnie 12 miejsce wśród krajów o największym prześladowaniu chrześcijan. W lutym 2016 r. Open Doors razem ze stowarzyszeniem CAN opublikowało raport na temat przemocy wobec chrześcijan w Nigerii Północnej od roku 2000 r. Więcej na ten temat TUTAJ.

Dziękujemy, że modlicie się za chrześcijan w Nigerii!

Prośmy Jezusa o pocieszenie i wytrwałości dla pastora Mike’a Agbahime, który stracił żonę w tak okrutny sposób.
Módlmy się o ochronę chrześcijan w północnej Nigerii, gdzie cały czas dochodzi do ataków ekstremistycznych muzułmanów.
Prośmy Boga, aby rząd nigeryjski wykazał się odwagą i determinacją w walce z przemocą.

Źródło World Watch Monitor, Open Doors
Tłumacz Alicja Gubernat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button