PrześladowaniaZe świata

Syria: Wierność aż do śmierci

Syria75-letni Frans van der Lugt już wiele lat temu postanowił wstawiać się za najsłabszymi i najbardziej zagrożonymi ludźmi w Syrii. Mieszkańcy Hims nazywają go „Abuna (tata) Francis”, ponieważ jak ojciec opiekuje się osobami starszymi, niedołężnymi i niepełnosprawnymi , nawet w czasie nieustających walk na terenie Syrii. Francis zaopatruje ludzi w jedzenie, pomoc medyczną oraz miłość.

„Chcemy żyć!”

W styczniu holenderski jezuita, będący również psychoterapeutą, zaapelował do świata, zamieszczając krótkie nagranie w serwisie internetowym Youtube:

„Jednym z naszych największych problemów jest głód! Nie mamy nic do jedzenia!” W lutym zezwolono mu oraz setkom innych Syryjczyków na opuszczenie oblężonego miasta. Francis trwa jednak w swoim powołaniu. „Nie chcę opuścić 28 chrześcijan, pozostających jeszcze w tym mieście. Chcę służyć mieszkańcom Syrii i temu krajowi. Kocham ten kraj”. Przed wojną w Hims żyło około 60 000 chrześcijan. Nie da się opisać słowami wielkości panującej tam biedy. Jezuici postrzegają kształcenie i wstawianie się za najsłabszymi jako centralny punkt Ewangelii. Za to Francis oddał właśnie swoje życie.

Rankiem, 7 kwietnia, prawdopodobnie dwóch uzbrojonych mężczyzn wyprowadziło go z klasztoru w starej części miasta Hims. Przedtem został przez nich również pobity. Na zewnątrz zabito go dwoma strzałami w głowę.

„Nie chcę tracić nadziei”

Ojciec Francis był pełen nadziei i oczekiwał, że oblężenie Hims zakończy się w ciągu kilku nadchodzących tygodni. Jan Stuyt, również jezuita z Holandii, jeszcze w ubiegłym tygodniu rozmawiał z nim przez telefon. „Brzmiał bardzo pewnie i oczekiwał nadchodzącego wyzwolenia Hims. Dlatego chciał przedłużyć swoje zezwolenie na pobyt”. Kule go zabiły, jednak jego wzór i przesłanie nadziei żyje nadal!

Dziękujemy, że wstawiacie się po stronie chrześcijan z Syrii:

Dziękujmy Bogu za wielu oddanych chrześcijan, którzy służą syryjskim uchodźcom.
Módlmy się za wszystkie odpowiedzialne osoby, które koordynują pomoc duchową i materialną.
Módlmy się, aby mieszkańcy tego kraju mieli dostęp do Ewangelii. Módlmy się za zakończenie wojny.

za Open Doors Polska

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button