Mike Pompeo w Stambule mówi o wolności religijnej, Turcja gani Amerykę
Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zwraca uwagę na brak wolności religijnej w Turcji.
We wtorek 17 listopada, Pompeo przebywał w Stambule z wizytą, która obejmowała spotkania z przywódcami religijnymi, z pominięciem przywódców rządowych.
Wizyta Pompeo w Turcji była skupiona na promowaniu wolności religijnej i zwalczaniu prześladowań religijnych, co według przedstawicieli Departamentu Stanu jest teraz kluczowym priorytetem amerykańskiej administracji.
Pompeo rozmawiał na tematy religijne z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, uznawanym za duchowego przywódcę chrześcijan wyznania grecko prawosławnego na świecie, oraz z nuncjuszem apostolskim w Turcji, arcybiskupem Paulem Russellem.
Amerykański sekretarz stanu zwiedził też kościół patriarchalny św. Jerzego w Stambule.
Wyżsi funkcjonariusze Departamentu Stanu poinformowali, że przyczyną braku oficjalnych spotkań w Turcji były inne sprawy gospodarzy zaplanowane w czasie krótkiej wizyty Amerykanów. Powiedzieli też, że chcieli się spotkać, ale przedstawiciele tureckiego rządu nie mogli przyjechać do Stambułu ze stołecznej Ankary w trakcie pobytu Pompeo.
Amerykańscy funkcjonariusze przekazali, że Pompeo i jego turecki odpowiednik planują zobaczyć się na początku grudnia podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO.
Spotkanie Pompeo z przywódcami kościelnymi rozgniewało tureckie ministerstwo spraw zagranicznych.
„Byłoby wskazane, by Stany Zjednoczone najpierw spojrzały w lustro i okazały konieczną wrażliwość na łamanie praw człowieka we własnym kraju, jak rasizm, islamofobia i przestępstwa nienawiści” – przekazało tureckie ministerstwo w oświadczeniu wydanym przed wizytą Pompeo.
W lipcu tego roku, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zamienił w meczet charakterystyczny obiekt Stambułu, Hagia Sophia, ignorując wezwania, by w uznaniu wielokulturowej przeszłości miasta, zachować byłą katedrę jako muzeum. Posunięcie Erdogana wywołało oskarżenia o próby wymazania przez tureckiego przywódcę kulturowego dziedzictwa prawosławnych chrześcijan.
Budowla, zaliczana do miejsc światowego dziedzictwa UNESCO, była jedną z najważniejszych katedr chrześcijańskiego świata, aż do osmańskiego podboju Konstantynopola i przekształcenia jej w meczet. Potem, 86 lat temu, Hagia Sophia stała się muzeum.
Po lipcowym kroku, Erdogan ogłosił decyzję o przekształceniu w meczet kolejnej bizantyńskiej budowli sakralnej w Stambule, kościoła Świętego Zbawiciela na Chorze.
Turcja jest obecnie pod naciskiem o ponowne otwarcie grekoprawosławnej szkoły teologicznej, zamkniętej w 1971 roku.
Autor: zespół CBN News
Źródło: CBN News
Inne
Turcja: Władze dążą do pozbycia się z kraju chrześcijan