Ze świata

Francja: Sąd najwyższy znosi zakaz zgromadzeń religijnych Macrona

Francja

Francuski naczelny sąd administracyjny orzekł, że wprowadzony przez rząd absolutny zakaz zgromadzeń religijnych, mający na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się COVID-19, jest bezprawny, i nakazał, by rząd rozluźnił ograniczenia nałożone na praktykowanie kultu religijnego.

W orzeczeniu wydanym w poniedziałek 18 maja, Francuska Rada Stanu stwierdziła, że „generalny i absolutny zakaz [zgromadzeń religijnych] jest nieproporcjonalny”, podczas gdy rząd zezwala na zgromadzenia w liczbie poniżej 10 osób w sytuacjach o charakterze świeckim.

Według informacji France 24, orzeczenie daje rządowi Macrona osiem dni na usunięcie jawnego zakazu zgromadzeń religijnych.

Obecna polityka Francji zabrania wszelkich zgromadzeń w miejscach kultu z wyjątkiem pogrzebów, ograniczonych do jedynie 20 osób. Rząd wcześniej zaznaczył, że zakaz nabożeństw religijnych będzie obowiązywać do 2 czerwca.

Rada Stanu orzekła, że polityka rządu „stanowi poważne i jawne pogwałcenie wolności kultu”.

Nie jest jasne, jakiego rodzaju polityka zostanie uchwalona w odpowiedzi na orzeczenie. Jednak BBC podaje, że sędzia nakazał zezwolenie na wszelkie prywatne zgromadzenia do 10 osób.

Orzeczenie Rady pojawia się w reakcji na skargi ze strony różnych organizacji i osób.

„Decyzja Rady Stanu, by zarządzić usunięcie zakazu gromadzenia się w miejscach kultu, to dobra wiadomość dla wolności kultu religijnego, będącej podstawowym prawem” – napisał na Twitterze senator Bruno Retailleau, lider prawicowych Republikanów.

Według danych Johns Hopkins University & Medicine, we Francji zanotowano ponad 181 tysięcy potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem i ponad 28 tysięcy związanych z tym zgonów.

Epidemia koronawirusa wybuchła we Francji w lutym, a winą za rozniecenie największego w kraju wybuchu zachorowań na COVID-19 obarczono międzynarodową konferencję kościołów ewangelikalnych.

Doroczne zgromadzenie modlitewne w Chrześcijańskim Kościele Otwartych Drzwi, które odbyło się w połowie lutego w przygranicznym mieście Mulhouse w pobliżu granicy z Niemcami, powiązano z tysiącami zachorowań na COVID-19.

We Francji trwa obecnie proces rozluźniania polityk kwarantanny z powodu koronawirusa. Podobnie, wszystkie amerykańskie stany, które zarządziły kwarantannę, również rozpoczęły proces znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

Podczas gdy niektóre kościoły w Stanach Zjednoczonych zastanawiają się, czy przywrócić osobiste nabożeństwa, amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (Centers for Disease Control – CDC) ostrzegło w tym tygodniu, że organizacje religijne, które myślą o wznowieniu działalności, „powinny być świadome potencjału wysokich wskaźników przenoszenia SARS-CoV-2”.

„Te organizacje powinny działać w porozumieniu z miejscowymi placówkami ochrony zdrowia, by określić sposób wprowadzenia wytycznych amerykańskiego rządu i zmodyfikowania działań podczas pandemii COVID-19, aby zapobiec przenoszeniu się wirusa na swoich członków i swoje społeczności” – poleca CDC w ostatnim raporcie.

Niektóre kościoły, które już wznowiły osobiste nabożeństwa, podjęły decyzję o ich ponownym wstrzymaniu, gdy po otwarciu budynków, wierni i liderzy otrzymali pozytywny wynik testów na koronawirusa.

Jednym z takich kościołów jest Catoosa Baptist Tabernacle w Ringgold w Georgii, w stanie, w którym część placówek zaczęto otwierać już 24 kwietnia.

Według informacji „The Washington Post”, podobną decyzję o wstrzymaniu osobistych nabożeństw podjął katolicki kościół Ducha Świętego w Houston w Teksasie, gdy niektórzy członkowie zostali zarażeni po ponownym otwarciu kościoła 2 maja.

Autor: Samuel Smith

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button