Łasce
Ze świata

Unia Europejska mianuje nowego wysłannika ds. wolności religijnej

Christos StylianidesKomisja Europejska mianowała nowego specjalnego wysłannika ds. wolności religijnej po dwóch latach wakatu na tym stanowisku.

„Mamy nadzieję, że nowy specjalny wysłannik szybko przystąpi do działania, skupiając się na potrzebach najbardziej prześladowanych na całym świecie”

Urząd specjalnego wysłannika ds. promowania wolności religii lub przekonań poza Unią Europejską został powołany w 2016 roku w następstwie okrucieństw popełnionych wobec mniejszości religijnych przez tzw. Państwo Islamskie.

Mianowany obecnie Christos Stylianides zapełnia to stanowisko po raz pierwszy od dwóch lat, odkąd w 2019 roku wygasł mandat byłego specjalnego wysłannika Jana Fige.

Do 2019 roku, Stylianides pełnił funkcję komisarza europejskiego ds. pomocy humanitarnej i zarządzania kryzysowego; później służył jako specjalny doradca obecnego wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Margaritisa Schinasa, w zakresie edukacji na temat sytuacji kryzysowych, migracji i włączania.

Według Alliance Defending Freedom International (ADF), mianowanie Stylianidesa pojawia się w czasie, gdy na całym świecie wolność religijna jest coraz bardziej zagrożona.

„Nikt nie powinien być prześladowany z powodu swojej wiary. Ponowne obsadzenie stanowiska specjalnego wysłannika ds. promowania wolności religii lub przekonań poza UE to ważny krok w pokazaniu prawdziwego oddania temu fundamentalnemu prawu” – powiedziała Adina Portaru, starszy doradca ADF International w Brukseli.

„Żałujemy, że przez prawie dwa lata to stanowisko było puste. Mamy nadzieję, że nowy specjalny wysłannik szybko przystąpi do działania, skupiając się na potrzebach najbardziej prześladowanych na całym świecie” – dodała.

Na świecie jest znacznie więcej mniejszości religijnych, które potrzebują pilnego wsparcia Unii Europejskiej – uczula ADF

Zadaniem specjalnego wysłannika jest odbywanie podróży do ognisk prześladowań, podnoszenie świadomości o przemocy wobec mniejszości religijnych i orędowanie na rzecz wolności religijnej.

Według informacji ADF, specjalny wysłannik odegrał „decydującą rolę” w zapewnieniu bezpiecznego wyjazdu z Pakistanu chrześcijańskiej matki Asi Bibi, gdy w 2018 roku uchylono jej wyrok śmierci za bluźnierstwo.

„Wzywamy Komisję Europejską do umocnienia stanowiska specjalnego wysłannika i budowania na ważnej pracy, jaką już wykonano” – powiedziała Portaru.

„Ofiary w miejscach prześladowań są w naglącej potrzebie stanowczej reakcji ze strony UE. Dzięki specjalnemu wysłannikowi, UE może stać się przewodnikiem działań na arenie międzynarodowej. Takie przywództwo jest teraz bardziej potrzebne, niż kiedykolwiek” – stwierdziła.

Robret Clarke, zastępca dyrektora ADF International, wezwał UE do priorytetowego potraktowania wolności religijnej

„Specjalny wysłannik pełnił zasadniczą rolę w naświetlaniu na poziomie europejskim potworności prześladowań religijnych” – powiedział.

„Ta rola stworzyła świadomość wokół niektórych najgorszych na świecie, najbardziej uporczywych aktów łamania fundamentalnych praw, i pomogła skupić wysiłki UE w celu ich powstrzymania.

„UE powinna nie tylko kontynuować, ale wzmóc wysiłki ochrony wolności religii lub przekonań na całym świecie” – stwierdził Clarke.

Mianowanie Stylianidesa zostało też pozytywnie przyjęte przez biskupów Unii Europejskiej.

Kardynał Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE), powiedział: „Życzymy mu powodzenia w tej ważnej roli promowania fundamentalnego prawa i podstawowej wartości Unii Europejskiej, zagrożonej w wielu częściach świata, i liczymy na bliską współpracę”.

Autor: zespół Christian Today
Źródło: Christian Today

Podobne: Unia Europejska nie będzie finansować organizacji palestyńskiej. Nie dla terroryzmu

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button