Państwo Islamskie: pogrzeb papieża jest „narzędziem marketingowym w wojnie teologicznej”

Państwo Islamskie ogłosiło pogrzeb papieża Franciszka „narzędziem marketingowym w wojnie teologicznej”, twierdząc, że hołd oddany zmarłemu papieżowi podważa islamskie wierzenia. Grupa terrorystyczna przeżywa obecnie odrodzenie, co budzi obawy o jej rosnącą siłę i wpływy na Bliskim Wschodzie.
W najnowszym wydaniu tygodnika Al-Naba’ Państwo Islamskie, czyli ISIS, wyraźnie potępiło szerokie pochwały skierowane pod adresem papieża Franciszka po jego śmierci, określając takie gesty jako część „miękkiej wojny” mającej na celu osłabienie zasad islamskiego monoteizmu, znanego jako tawhid, według MEMRI Jihad & Terrorism Threat Monitor.
W artykule redakcyjnym skrytykowano również wielkiego imama Al-Azhar w Egipcie oraz regionalne media za przedstawianie papieża w pozytywnym świetle, argumentując, że powoduje to duchowe zamieszanie wśród muzułmanów.
W artykule redakcyjnym Państwa Islamskiego stwierdzono, że skromne przygotowania do pogrzebu papieża – użycie żelaznego krzyża zamiast złotego i wybór skromnego miejsca pochówku zamiast elitarnej krypty – nie są prawdziwym przejawem pokory, ale raczej taktycznym posunięciem w większej ideologicznej walce.
Państwo Islamskie ogłosiło pogrzeb papieża Franciszka „narzędziem marketingowym w wojnie teologicznej”, twierdząc, że hołd oddany zmarłemu papieżowi podważa islamskie wierzenia.
Ponadto ISIS zakwestionowało szczerość wielokrotnych apeli zmarłego papieża o pokój w Strefie Gazy, przedstawiając jego głośne poparcie dla tego regionu jako celową próbę ukrycia swoich przekonań religijnych i zdobycia pozytywnego rozgłosu.
Według ISIS gesty papieża wobec Strefy Gazy nie są znaczącym wsparciem, ale powierzchownymi działaniami mającymi na celu poprawę jego wizerunku, a nie rzeczywistą pomoc Palestyńczykom.
Grupa oskarżyła także osoby składające kondolencje i wyrażające podziw dla papieża Franciszka o przekraczanie granic religijnych, skuteczne działanie jako rzecznicy Watykanu oraz zdradę fundamentalnych doktryn islamu. Ekstremistyczna grupa argumentowała, że takie przesłania dotyczące współistnienia i świeckiej etyki podważają wyłączność islamu na prawdę.
W artykule redakcyjnym porównano metodologię zakonu jezuitów, do którego należy papież – łączącą kontemplacyjny mistycyzm z aktywizmem społecznym – do teologicznego stanowiska Al-Azhar, zarzucając obu instytucjom, że bardziej zależy im na humanistycznej koegzystencji niż na ścisłym przestrzeganiu zasad religijnych.
ISIS oskarżyło również regionalne media o zniekształcanie rzeczywistości poprzez wychwalanie papieża Franciszka i demonizowanie bojowników Państwa Islamskiego jako ekstremistów. ISIS twierdziło, że ta podwójna moralność jest częścią skoordynowanej strategii osłabiania islamu poprzez przesunięcie ram moralnych z absolutów religijnych na świecki humanizm.
Potępienie papieża Franciszka przez ISIS zbiega się z obawami wyrażonymi przez przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i ONZ dotyczącymi ponownego ożywienia działalności terrorystycznej tej grupy w Syrii. Najnowsze doniesienia wskazują, że ISIS aktywnie rekrutuje nowych członków i nasila ataki, zwłaszcza w okresie niestabilności panującej w kraju po upadku reżimu Baszara al-Assada.
Pomimo osłabienia w porównaniu z okresem największej potęgi dziesięć lat temu, kiedy ISIS kontrolowało rozległe tereny w Syrii i Iraku, istnieje znaczna obawa przed potencjalnym odrodzeniem się tej grupy, zauważa The New York Times.
Około 9000–10 000 bojowników ISIS i prawie 40 000 członków ich rodzin pozostaje w areszcie w północno-wschodniej Syrii, strzeżonych przez wspierane przez USA siły kurdyjskie. Eksperci ostrzegają, że udana ucieczka z więzienia mogłaby znacznie wzmocnić szeregi ISIS i służyć jako potężne narzędzie propagandowe.
Colin Clarke, szef działu badań w Soufan Group, firmie zajmującej się wywiadem i bezpieczeństwem, powiedział, że uwolnienie doświadczonych bojowników z tych ośrodków detencyjnych może znacznie zwiększyć zdolności operacyjne ISIS i ułatwić rekrutację nowych członków.
Niedawno ISIS opublikowało propagandowy film potępiający tymczasowy rząd syryjski pod przewodnictwem Ahmeda al-Sharaa, oskarżając go o apostazję i współudział z zagranicznymi interesami. Narracja Państwa Islamskiego jest skierowana przeciwko byłym sojusznikom dżihadystów, którzy obecnie weszli w skład struktur wojskowych i politycznych Syrii po obaleniu Assada, i ma na celu wykorzystanie podziałów ideologicznych oraz podsycenie wewnętrznych nieporozumień.
Niedawna wizyta Sky News w obozach al-Hol i Roj w północno-wschodniej Syrii, gdzie przebywa ponad 55 000 zatrzymanych, ujawniła niepokojące sceny dzieci urodzonych przez bojowników ISIS, które wykonywały gesty ścinania głowy, wykrzykiwały groźby i drwiły ze strażników.
Siły kurdyjskie ostrzegają, że zagrożenie wewnątrz i na zewnątrz obozów nasila się, a dowódcy opisują je jako wylęgarnię „kolejnych młodych kalifów”. Pomimo wzmocnienia sił i całodobowego nadzoru, często dochodzi do przypadków dźgnięć nożem, zamachów bombowych i przemytu.
Dowódca Kane Ahmed, nadzorujący obóz al-Hol, powiedział Sky News, że komórki ISIS przemycają broń do obozów i organizują ucieczki, ukrywając osoby w wydrążonych siedzeniach ciężarówek lub wykorzystując drogi wodne. Podczas nalotów rutynowo odzyskuje się broń, materiały wybuchowe i kontrabandę, a zatrzymani, w tym kobiety, otwarcie przysięgają wierność ISIS, deklarując, że „ISIS powraca”.
Źródło: Christian Post