Uświęcenie
RóżneZe świata

Nie dostał pracy bo nie chciał „ślubować wierności fladze LGBT”

Chrześcijański pracownik społeczny z Wielkiej Brytanii podjął kroki prawne, gdy jego pracodawca z branży opieki zdrowotnej wycofał ofertę pracy z powodu jego biblijnych poglądów na seksualność i małżeństwo.

Felix Ngole znalazł swoją „wymarzoną pracę” w państwowej służbie zdrowia, zatrudniony przez organizację opieki zdrowotnej Touchstone Support Leeds jako osoba wpierająca pacjentów chorych psychicznie.

Jego oferta pracy została jednak szybko wycofana, gdy pracodawca dowiedział się o niedawnej wygranej Ngole w znaczącej sprawie sądowej, której przedmiotem było jego prawo do wolności słowa.

Jak donosiło CBN News, Ngole wygrał apelację w brytyjskim sądzie apelacyjnym po wyrzuceniu z college’u za to, że w debacie w mediach społecznościowych wyrażał swoją wiarę w kwestii etyki seksualnej.

Felix Ngole
Felix Ngole

W 2016 roku Ngole został wyrzucony z Uniwersytetu Sheffield za udział w toczącej się rok wcześniej dyskusji na Facebooku, w której sprzeciwiał się małżeństwom homoseksualnym.

Jako oddany chrześcijanin, zacytował biblijne wersety potwierdzające tradycyjne, chrześcijańskie poglądy na małżeństwo.

Kilka miesięcy po dyskusji na Facebooku, ktoś anonimowy złożył skargę na Ngole. Uniwersytet poinformował go, że „brakuje mu zrozumienia” w kwestii wpływu jego wpisów na Facebooku. Wyrażanie swoich chrześcijańskich poglądów okazało się dla szkoły nie do przyjęcia i Ngole został poproszony o zachowanie milczenia na ten temat w czasie pobierania nauki.

Ngole usłyszał też, że ma powstrzymać się od publicznego wyrażania swoich chrześcijańskich poglądów, również w kościele. Polecono mu, by nigdy nie dzielił się swoim punktem widzenia w środowisku pracy, nawet, jeśli zostanie bezpośrednio o to poproszony.

Ngole założył sprawę sądową przeciwko szkole.

Sąd Apelacyjny zganił uniwersytet, twierdząc, że nikt nie powinien żyć w strachu, gdy wyraża swoje poglądy. „Samo wyrażanie poglądów religijnych na grzech niekoniecznie oznacza dyskryminację” – stwierdził sąd.

Ngole ponownie mierzy się z dyskryminacją, tym razem twierdząc, że Touchstone Support wycofało ofertę pracy, ponieważ jego chrześcijańskie poglądy nie zgadzają się z ich „etosem i wartościami”.

Kathryn Hart, dyrektor naczelna Touchstone, wysłała do Ngole e-mail, w którym pisze: „W szczególności widzimy, że ma pan bardzo silne poglądy przeciwko homoseksualizmowi i małżeństwom jednopłciowym, co jest całkowicie przeciwne poglądom Touchstone, organizacji oddanej aktywnemu promowaniu i wspieraniu praw LGBTQ+”.

Hart powiedziała, że firma ponownie rozważy swoją decyzję, jeśli pan Ngole będzie „w stanie dać im zapewnienie, że [jego] poglądy nie narażą na szwank [jego] roli”.

„Tym, czego nie mogę zrobić, a wy nie możecie tego ode mnie logicznie oczekiwać, sami nie będąc stroną dyskryminującą, jest uwarunkowanie mojego zatrudnienia moim udziałem w ‘promocji praw homoseksualnych’” – odpowiedział Ngole.

Podkreślił też, że nigdy nie miał zamiaru kogokolwiek dyskryminować.

Po otrzymaniu propozycji pracy i szczegółowym wypytywaniu o swoje przekonania, Ngole został ponownie zaproszony do dyskusji panelowej.

W konkluzji dyskusji, liderzy firmy postanowili trzymać się swojej decyzji.

Ngole, który jest ojcem trójki dzieci, podważył wycofanie się firmy z oferty pracy w brytyjskim trybunale zatrudnienia, mając wsparcie Christian Legal Centre.

„Gdy otrzymałem e-mail z informacją, że propozycja pracy została wycofana, przeżyłem szok. Nie rozumiałem, co się dzieje, i byłem załamany, chciałem wiedzieć, dlaczego” – wyjaśnił Ngole w oświadczeniu. „Powody, jakie podano w związku z wycofaniem oferty pracy, były atakiem na mnie i moją wiarę. Dano mi do zrozumienia, że 100 procent ludzi, którym będę pomagał, będzie z kręgu LGBT, i że muszę ślubować wierność fladze LGBT i zapomnieć o moich chrześcijańskich przekonaniach”.

„Nie da się obronić stanowiska, zgodnie z którym pracodawcom wolno w ten sposób dyskryminować chrześcijańskie poglądy i zmuszać kogoś do promowania w miejscu pracy ideologii, która jest sprzeczna z jego sumieniem” – dodał. „Nie było jakiegokolwiek wzajemnego szacunku i żadnej tolerancji, ani akceptacji mnie i moich przekonań”.

„Nie mam wyboru, jak tylko znowu domagać się sprawiedliwości, bo jeśli spotyka to mnie, będzie spotykać chrześcijan i osoby ze wszystkich innych wyznań i środowisk w całym kraju” – kontynuował.

Andrea Williams, dyrektor naczelna Christian Legal Centre, mówi, że tego typu dyskryminacja jest w Wielkiej Brytanii coraz częstsza.

„Mówienie pracownikowi, że musi ‘przyjąć i promować’ homoseksualizm jako warunek zatrudnienia, ustala mroczny i niepokojący precedens. Jeśli się go nie podważy, chrześcijanie, którzy wyrażają swoje przekonania, będą mieć zakaz pracy w państwowej służbie zdrowia i innych instytucjach” – wyjaśniła.

„Co tutaj widzimy, to pewny siebie totalitaryzm organizacji, która jest owładnięta przez Stonewall i zrobi wszystko, by utrzymać swój ranking Stonewall najwyżej, jak się da” – mówiła dalej Williams. „Dyskryminacja poglądów rozszerza się w Wielkiej Brytanii w alarmującym tempie. Każdy, kto nie zgadza się z ideologią LGBT i jej nie celebruje, musi stać się ‘nikim’”.

CBN News poprosiło Touchstone Leeds o komentarz. Do czasu publikacji tego artykułu, odpowiedź nie nadeszła.

Autor: Talia Wise

Źródło: CBN

Inne: Chrześcijański psychoterapeuta apeluje do chrześcijan afirmujących LGBT

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button