Prześladowania

Nigeria: doszło do brutalnego ataku na 11 chrześcijanek

Nigeria

We wtorek 3 października 2023 r. doszło do ataku na 11 chrześcijanek mieszkających w obozie dla uchodźców wewnętrznych w nigeryjskim stanie Benue. Uzbrojeni członkowie plemienia Fulani zorganizowali zasadzkę w pobliżu obozu, napadli i zgwałcili bezbronne kobiety. Incydent ten ilustruje trudną sytuację uchodźców w Nigerii. Chrześcijanom grozi podwójne niebezpieczeństwo, są prześladowani na tle etnicznym oraz religijnym.

Atak i interwencja żołnierzy

Osoby współpracujące z Open Doors mieszkające na terenie obozu poinformowały nas, że rankiem 3 października jedenaście kobiet zbierało drewno na opał. Kiedy oddaliły się kilka kilometrów od obozu, zostały zniewolone, a następnie zgwałcone przez uzbrojonych bojowników Fulani.

Pomimo ogromnego niebezpieczeństwa kilku kobietom udało się uciec. Pobiegły do obozu i natychmiast poinformowały o napadzie oddział wojskowy stacjonujący w pobliżu. Żołnierze udali się na miejsce zdarzenia i, z dużym prawdopodobieństwem, to ich interwencja uratowała kobiety przed śmiercią z rąk napastników.

Poszkodowane kobiety i ich rodziny należą do wielu tysięcy chrześcijan, którzy zostali przesiedleni w wyniku trwających ataków Fulani na wioski w północnej Nigerii. Obóz, z którego pochodzi jedenaście kobiet, powstał z powodu ataków ekstremistycznych Fulani na chrześcijańskie wioski i mieszka tam około 20 000 chrześcijan.

Grupy islamistyczne takie jak Boko Haram i ISWAP („Prowincja Afryki Zachodniej Państwa Islamskiego”) przeprowadzają ataki na ludność cywilną, zwłaszcza chrześcijan. Wiele brutalnych ataków jest dziełem bojowników Fulani i uzbrojonych przestępców. W północnych stanach Nigerii sytuacja jest bardzo trudna od lat, ale coraz częściej terroryści przenoszą się do stanów południowych. Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) z siedzibą w Genewie ruchy uchodźców są szczególnie wyraźne w sześciu stanach północno-wschodniej Nigerii; Benue, gdzie miał miejsce opisany incydent, leży w południowo-wschodniej części kraju. IOM szacuje liczbę osób wewnętrznie przesiedlonych w 6 północnych stanach Nigerii (z ogólnej liczby 36) na 2,37 miliona – stan na listopad 2022 roku.

Niebezpieczeństwo ataku poza granicami obozu

Chrześcijanie przebywający w często prowizorycznych obozach dla przesiedleńców żyją w bardzo złych warunkach, nie mają dostępu do podstawowych artykułów, brakuje im żywności. Jest to spowodowane między innymi zagrożeniem ze strony pasterzy Fulani, którzy wypasają swoje bydło w niedalekiej odległości od obozów. Za każdym razem, gdy ludzie opuszczają obóz, boją się o swoje życie. „Ludzie są zmuszeni ryzykować wszystko, aby przeżyć, aby zdobyć żywność i inne potrzebne im rzeczy” – relacjonuje chrześcijanin opiekujący się przesiedleńcami.

W Światowym Indeksie Prześladowań z 2023 r. Nigeria zajmuje 6. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.

Źródła: IOM, Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button