Aborcja pierwszą główną przyczyną śmierci na świecie
W 2020 roku wykonano ponad 42 miliony zabiegów aborcji, co znacznie przekracza liczby zgonów wywołanych głównymi na świecie przyczynami śmierci.
Przyczyny śmierci ludzi zeszłego roku i idące za nimi liczby w milionach
Zgodnie z danymi zebranymi przez stronę internetową Worldometer, monitorującą w czasie rzeczywistym statystyki dotyczące zdrowia, globalnej populacji, wykorzystania zasobów i zgonów. Co roku na świecie wykonuje się ponad 40 milionów aborcji.
Strona zestawia statystki aborcyjne udostępnione przez Światową Organizację Zdrowia. Ostatnie dostępne zdjęcie Worldometer z Sylwestra zeszłego roku, uchwycone przez internetowe narzędzie archiwizujące The Wayback Machine. Ujawniło, że w 2020 roku na całym świecie wykonano ponad 42,6 milionów zabiegów aborcji.
Dla porównania, choroby zakaźne zabiły w zeszłym roku ponad 13 milionów ludzi na świecie. Około 8,2 miliona mieszkańców globu zmarło z powodu chorób nowotworowych, podczas gdy prawie 5,1 miliona i 2,5 miliona straciło życie odpowiednio z powodu palenia i alkoholu.
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, ponad 1,8 miliona ludzi na świecie zmarło w zeszłym roku z powodu koronawirusa.
Wśród innych wiodących przyczyn zgonów…
W 2020 roku są wypadki na drodze, w których zginęło prawie 1,4 miliona osób. Dalej, prawie 1,1 miliona ludzi na świecie straciło życie w wyniku samobójstw.
Całkowita suma zgonów w zeszłym roku na świecie, z wyjątkiem aborcji, wynosi prawie 59 milionów osób.
Gdyby aborcję uznać za przyczynę śmierci, zamiast jedynie kolejną statystykę zdrowotną, całkowita suma zgonów w 2020 roku w skali globalnej wzrosłaby do ponad 100 milionów.
Liczba ciąż przerwanych w ubiegłym roku na całym świecie jest wyższa, niż całkowite liczby osób, które straciły życie ze wszystkich innych poszczególnych, wiodących przyczyn.
Rok 2020 nie jest pierwszym, w którym suma aborcji przekroczyła statystyki dotyczące umieralności z głównych przyczyn
Jak wcześniej donoszono na podstawie danych Worldometer, już w 2019 roku wykonano około 42,4 miliona zabiegów przerwania ciąży.
Podczas gdy aborcja jest wiodącą przyczyną śmierci w skali globalnej, w ostatnich latach jest też główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.
Według danych proaborcyjnego instytutu Guttmacher, w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych wykonano 862.320 zabiegów aborcji. Z kolei Centers for Desease Control podaje, że w tym samym roku, choroby serca, często wymieniane jako główna przyczyna śmierci w USA, odebrały życie 647.457 Amerykanom.
W 2017 roku, całkowita liczba zgonów w Stanach Zjednoczonych, z wyjątkiem aborcji, wynosiła 2 miliony 813 tysięcy 503.
Przyjęcie projektu dotyczącego wykonywania zabiegów aborcyjnych
W 2021 roku, dane Worldometer zanotowane zaledwie do poniedziałku 4 stycznia wieczorem pokazały, że od początku nowego roku na całym świecie wykonano ponad 435 tysięcy aborcji.
Ze względu na fakt, że w 2020 roku aborcja była w skali globalnej główną przyczyną śmierci, kraje z całego świata postanowiły przyjąć drastycznie inne podejście do polityki społecznej, dotyczącej tego polaryzującego problemu.
Pod koniec zeszłego roku, legislatura Argentyny przyjęła projekt ustawy pozwalającej na wykonanie aborcji z wyboru w ciągu pierwszych 14 tygodni ciąży. Wcześniej, ten południowoamerykański kraj pozwalał na aborcję tylko w przypadku gwałtu lub jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla życia kobiety.
Polski Trybunał Konstytucyjny w październiku 2020 roku orzekł, że prawo pozwalające na aborcję na podstawie uszkodzenia płodu narusza państwową konstytucję. W wyniku orzeczenia, zabiegi aborcji stały się w Polsce legalne tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa lub zagrożenia życia lub zdrowia matki.
W niektórych krajach poparcie dla aborcji – spadło, a w innych wzrosło
Badanie przeprowadzone w zeszłym roku przez Ipsos ujawniło, że od 2014 roku – odkąd Ipsos zaczął monitorować globalną postawę wobec zabiegu przerywania ciąży – poparcie dla aborcji spadło w większości krajów na świecie. W skali świata, to poparcie spadło z 72 procent w 2014 roku do 70 procent w 2020 roku.
Najsilniejszy spadek poparcia dla aborcji zanotowano w Niemczech, aż o 9 procent. Wśród innych krajów, w których w tym samym okresie zanotowano tę samą tendencję, są: Szwecja, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania.
Z kolei wzrost poparcia dla aborcji w latach 2014-20 nastąpił w Belgii, Australii, Kanadzie i Argentynie. Jednak w żadnym kraju nie był tak znaczący, jak w Korei Południowej, gdzie wyniósł 20 procent.
Autor: Ryan Foley
Źródło: The Christian Post
Podobne
Irlandia: protesty po szokującym raporcie o aborcjach w późnym okresie ciąży
Korea Północna: przerażające doniesienia o dzieciobójstwie i wymuszonych aborcjach