Kamerun/Nigeria: Setki więźniów uwolnione z rąk islamistów
W maju nigeryjskie i kameruńskie siły zbrojne uwolniły z rąk islamistów łącznie 686 więźniów. Jak dotąd nie udostępniono jeszcze informacji na temat tożsamości uwolnionych osób. Dwie udane operacje wojskowe są rzadkim znakiem nadziei w regionie.
Setki dzieci wśród uwolnionych
Pierwsza operacja miała miejsce na początku maja na dalekiej północy Kamerunu niedaleko granicy z Nigerią. Według doniesień lokalnych mediów 300 więźniów zostało uwolnionych z rąk Boko Haram/ISWAP („Prowincji Zachodnioafrykańskiej Państwa Islamskiego”). W grupie było 191 dzieci, 99 kobiet i 10 mężczyzn. Wszyscy pochodzili z Nigerii. W ubiegły wtorek, 21 maja, nigeryjskie media poinformowały, że wojsko uwolniło 386 osób w lesie Sambisa, który przez wiele lat był wykorzystywany przez islamistów jako kryjówka. Również w tym przypadku większość uwolnionych stanowiły kobiety i dzieci. Wielu z nich było przetrzymywanych w niewoli od 10 lat. Generał brygady Haruna poinformował o udanej operacji podczas konferencji z mediami na skraju lasu Sambisa w dystrykcie Konduga. Podczas wywiadu generał wyraził nadzieję na dalsze wyzwolenia.
Tęsknota za dziećmi – „bez względu na ich obecną sytuację”
Open Doors nie otrzymało jeszcze informacji, czy wśród uratowanych są znani nam z nazwiska chrześcijanie. W zeszłym miesiącu minęła dziesiąta rocznica uprowadzenia dziewcząt z Chibok. Podczas nabożeństwa żałobnego z tej okazji, Yana Gala, jedna z matek, powiedziała w wywiadzie dla lokalnych partnerów Open Doors: „Moją nadzieją i modlitwą jest to, że Bóg, który nie zawodzi, sprowadzi nasze dzieci z powrotem. Nawet jeśli mają teraz własne dzieci, bez względu na ich obecną sytuację, chcemy, aby wróciły”. Córka Yany, Rifkatu, wciąż jest uznawana za zaginioną. Wkrótce po nabożeństwie Lydia Simon, kolejna z uprowadzonych wówczas uczennic, została odnaleziona przez nigeryjską armię wraz z trójką dzieci. Wiele z tych rodzin niestrudzenie podkreśla, że Bóg jest ich jedyną nadzieją. Prosimy, abyście dołączyli do tych rodziców i nadal modlili się o uwolnienie uczennic z Chibok, Leah Sharibu i wszystkich innych uprowadzonych.
W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Kamerun zajmuje 43., a Nigeria 6. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.
Źródła: Journal du Cameroun, Premium Times, Open Doors
za Open Doors, Polska