Kolumbia: sąd nakazał usunąć film popierający tradycyjne małżeństwo
Kolumbijska gwiazda mediów społecznościowych zwróciła się do Sądu Konstytucyjnego w Kolumbii o uchylenie orzeczenia państwowego sądu niższej instancji, który nakazał jej usunąć z internetu nagranie wideo, na którym wyraża swoje przekonanie na temat tradycyjnego małżeństwa.
Sąd nakazał by gwiazda YouTube usunęła film
Na podważanym filmie na kanale YouTube, Erika „Kika” Nieto dzieli się swoimi poglądami na temat małżeństwa jako związku jedynie między mężczyzną i kobietą, zaznaczając, że toleruje inne podejścia. Gdy jakiś aktywista złożył skargę na jej wypowiedź, krajowy sąd nakazał, by obserwowana przez miliony użytkowników gwiazda YouTube usunęła film.
„Każdy powinien mieć swobodę publicznego dzielenia się swoimi przekonaniami. Chcę być autentyczna przed moimi fanami bez cenzury czy lęku przed sankcjami karnymi za samą publikację wideo” – powiedziała Nieto w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek 19 kwietnia przez niekomercyjną organizację prawną Alliance Defending Freedom (ADF).
„Nie chcę, by inni bali się wyrażać swoje przekonania” – dodała. „Mam nadzieję, że przez głośne wypowiadanie się zachęcę do większej tolerancji różnych opinii”.
„Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, by mogli być ze sobą”
Kontrowersyjna uwaga była odpowiedzią na pytanie użytkownika w segmencie „Zapytaj mnie o cokolwiek”. Nieto wyraziła przekonanie, że „Bóg stworzył mężczyznę i kobietę, by mogli być ze sobą”.
„Nie uważam, że to dobre, gdy mężczyźni są z mężczyznami, albo kobiety są z kobietami, jednak to toleruję” – zacytowano jej wypowiedź.
Nieto jest wspierana przez ADF International, a jej reprezentantem prawnym jest Nueva Democracia, kolumbijska organizacja pozarządowa, która oręduje za wolnością słowa i innymi fundamentalnymi prawami.
„Każdy powinien mieć wolność wyrażania swoich poglądów i przekonań wypływających z wiary bez lęku przed cenzurą. Prawo Nieto do swobodnego wyrażania swoich poglądów i dzielenia się nimi publicznie jest chronione przez kolumbijską konstytucję” – powiedział Tomas Henriquez z Nueva Democracia, dyrektor ds. poparcia w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
„Wolność słowa i wolność religijna to fundamentalne prawa człowieka, gwarantowane przez każdy, główny traktat praw człowieka” – stwierdził Henriquez. „Jeśli ktoś czuje się obrażony, najlepszą reakcją jest dyskusja, nie cenzura. Ostatecznie, cierpi każdy z nas i sama demokracja, gdy ludzie nie są w stanie swobodnie się wypowiadać”.
We wcześniejszej, oddzielnej sprawie, Sąd Konstytucyjny w Kolumbii orzekł, że słowa Nieto w tym samym filmie są chronione konstytucyjnie – donosi ADF.
„mowa nienawiści”?
Wtedy pewien aktywista podał Nieto do sądu, twierdząc, że jej mowa jest dyskryminująca. Sąd niższej instancji uznał treść nagrania za „mowę nienawiści” i nakazał jego usunięcie.
Nueva Democracia zwróciła się do Sądu Konstytucyjnego o uchylenie orzeczenia sądu niższej instancji. Decyzja o przyjęciu sprawy do dalszego rozpatrzenia lub jej odrzuceniu zostanie podjęta w maju.
Sprawa Nieto zbiega się z przypadkiem członkini fińskiego parlamentu, Päivi Räsänen, przeciwko której trwa dochodzenie karne z powodu jej publicznego sprzeciwu wobec udziału Kościoła Luterańskiego w imprezie LGBT Pride w 2019 roku.
Według ADF International, fiński prokurator generalny oskarżył Räsänen o „etniczną agitację”, za którą grozi kara do dwóch lat więzienia.
„Wolność słowa to fundamentalne prawo, które w dzisiejszej 'kulturze unieważniania’ jest pod coraz większym obstrzałem” – powiedział w oświadczeniu wicedyrektor ADF International, Robert Clarke. „Sprawy Nieto i Rasanen pokazują, że wolność głoszenia tego, w co wierzymy, musi być właściwie chroniona”.
„Bez względu na to, czy ktoś się zgadza, czy nie zgadza z pewnymi poglądami, cenzura nieuchronnie wiedzie niebezpieczną ścieżką. Cenzura tworzy lęk, a wolność słowa sprzyja żywotnemu społeczeństwu cywilnemu” – stwierdził Clarke.
Autor: Brandon Showalter
Źródło: Christian Post