Armia spaliła ponad 400 domów zamieszkanych przez chrześcijan
Mieszkańcy dziewięciu wiosek zostali ewakuowani w obawie przed grożącą im przemocą
Według lokalnych źródeł oddziały armii Mjanmy spaliły ponad 400 domów w wiosce zamieszkanej przez chrześcijan. Podczas walk w regionie Sagaing w północno-zachodniej części Mjanmy zniszczono pięć kościołów. Od początku kwietnia nasilają się działania armii, której celem jest zwalczanie rebeliantów przeciwnych reżimowi w tym rejonie kraju.
Pozbawieni domów i schronienia
Miejscowi opisywali, jak w drugim tygodniu kwietnia żołnierze Tatmadaw (sił zbrojnych Mjanmy) wmaszerowali do wioski i zaczęli palić domy i kościoły. W ten sposób chcieli zdławić ruch oporu w regionie, ale także zastraszyć mieszkańców okolicznych wiosek. Zniszczone kościoły należały do lokalnej kongregacji baptystów oraz kilku innych wyznań.
„Włamywali się do domów [i podpalali je]. Domy, których nie udało się spalić, niszczyli przy pomocy ciężkiego sprzętu. Szkoła została ostrzelana, a potem zbombardowana przy pomocy dronów. Potem odjechali” – powiedział mieszkaniec wioski, który był świadkiem podpaleń i zniszczeń.
Ko Thein*, lokalny partner Open Doors, donosi: „W wiosce było około 500 domów, a wszyscy mieszkańcy byli chrześcijanami. Po spaleniu ich domów i kościołów, ludzie zostali przesiedleni na sąsiadujące tereny, gdzie szukają schronienia”.
W obawie przed działaniami armii ewakuowano jeszcze dziewięć pobliskich wiosek w północnej części dystryktu Kalay.
Powtarzające się ataki na chrześcijan
Chrześcijanie stanowią 8% populacji Mjanmy, w której większość stanowią buddyści. Ponieważ jednak większość chrześcijan należy do mniejszości etnicznych, na terenie kraju istnieją obszary ze znaczącymi mniejszościami chrześcijańskimi lub nawet większością chrześcijańską (takie jak stan Czin). Członkowie religii innych niż buddyzm są powszechnie uważani za obcych, a co więcej za zagrożenie dla państwa i jedności narodowej.
Kwestia wyznaniowa odegrała ważną rolę w wojskowym zamachu stanu w 2021 roku. Opór przeciwko rządowi wojskowemu był początkowo w dużej mierze pokojowy i miał również poparcie wielu chrześcijan w kraju. Jednak od tego czasu konflikt znacznie się nasilił. Reżim oskarża kościoły o bycie ośrodkami opozycji. Tatmadaw regularnie atakuje chrześcijańskie wioski i kościoły, w których czasami znajdują się obozy dla przesiedleńców wewnętrznych.
W Światowym Indeksie Prześladowań 2024 Mjanma zajmuje 17. miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani za wiarę.
*Imię zmienione
za Open Doors, Polska