Antyizraelska rezolucja ONZ, Wzgórze Świątynne nazwane po muzułmańsku
W środę 4 listopada, Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję, w której Wzgórze Świątynne w Jerozolimie określono przy pomocy jego muzułmańskiej nazwy al-Haram al-Sharif. Izraelski ambasador w ONZ oskarżył Zgromadzenie o celowe ignorowanie żydowskich korzeni miasta.
W rezolucji stwierdzono, że 193-osobowe Zgromadzenie Ogólne jest „poważnie zaniepokojone napięciami i przemocą, do jakiej dochodzi w ostatnim czasie na całym obszarze terytorium okupowanego Palestyny, w tym we Wschodniej Jerozolimie, oraz w związku ze świętymi miejscami Jerozolimy, łącznie z Haram al-Sharif”.
Dalej zwrócono uwagę na „znaczenie Jerozolimy dla trzech monoteistycznych religii”, w tym na „szczególną wagę miejsc świętych”.
Wzgórze Świątynne i związek Izraela z nim
Ambasador Izraela w ONZ, Gilad Erdan, w mowie przed Zgromadzeniem Ogólnym powiedział, że rezolucja „całkowicie ignoruje wszelki związek narodu żydowskiego ze Wzgórzem Świątynnym, [żydowskim] miejscem najświętszym”. „To hańba” – oznajmił. „Zuchwała próba poprawienia historii nie zmieni bezdyskusyjnego faktu, że żydowski związek z Jerozolimą sięga tysięcy lat wstecz”.
„Nie zmieni też faktu, że dzisiaj nasz związek z Jerozolimą jest silniejszy niż kiedykolwiek” – kontynuował Erdan. „Coraz większa liczba krajów przenosi swoje ambasady do Jerozolimy, naszej zjednoczonej i niepodzielnej stolicy”.
Wzgórze Świątynne jest czczone jako miejsce święte przez muzułmanów, chrześcijan i Żydów. Właśnie tam stała kiedyś żydowska świątynia, zburzona w I wieku po Chrystusie. Obecnie, zabudowania Wzgórza mieszczą dwa muzułmańskie miejsca święte: Kopułę na Skale i meczet Al-Aksa.
Do sprzeciwu Izraela wobec rezolucji ONZ dołączyło osiem krajów: Australia, Kanada, Gwatemala, Węgry, Wyspy Marshalla, Mikronezja, Nauru i Stany Zjednoczone.
Szesnaście krajów wstrzymało się od głosu w tej sprawie – informuje „The Jerusalem Post”.
Izrael znęca się nad Palestyńczykami?
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło też sześć innych rezolucji, potępiających Izrael za rzekome znęcanie się nad Palestyńczykami oraz przyczynianie się do katastrofy humanitarnej w Strefie Gazy.
„Atak ONZ na Izrael przy pomocy gradu jednostronnych rezolucji jest surrealistyczny” – powiedział Hillel Neuer, dyrektor wykonawczy UN Watch, niezależnej, genewskiej organizacji pozarządowej, monitorującej działania ONZ.
„Nieproporcjonalny atak ONZ na państwo żydowskie podważa instytucjonalną wiarygodność podmiotu, który powinien być bezstronnym organem międzynarodowym. Polityzacja i wybiórczość szkodzi jego misji założycielskiej, osłabiając ujętą w Karcie ONZ obietnicę o równym traktowaniu wszystkich państw, dużych i małych” – dodał Neuer.
Autor: zespół CBN News
Źródło: CBN News
Podobne
Izrael: odkrycie pozostałości budynku z czasów Świątyni Salomona