Ze świata

Izrael: odkrycie pozostałości budynku z czasów Świątyni Salomona

Izraelscy archeolodzy odsłonili na promenadzie jerozolimskiej dzielnicy Armon Hanatziv rzadki zbiór głowic kolumn z okresu Pierwszej Świątyni (Świątyni Salomona).

źródło: zrzut z City of David Ancient Jerusalem / FB

Wykonane z wapienia kamienne artefakty ozdobione są wyszukanymi rzeźbieniami i pochodzą z czasów królów judzkich. Eksperci sądzą, że to pozostałości okazałej rezydencji, z której roztaczał się widok na Wzgórze Świątynne i jerozolimskie Stare Miasto.

Na trzech głowicach – lub tzw. kapitelach – wyryto starożytny symbol reprezentujący żydowskie królestwa Judy i Izraela. Ten sam symbol jest dzisiaj wygrawerowany na izraelskiej monecie o nominale pięciu szekli.

„To bardzo ekscytujące odkrycie” – powiedział Yaakov Billing, dyrektor prac wykopaliskowych Israel Antiquities Authority. „To pierwsze odkrycie pomniejszonych modeli gigantycznych, protoeolskich kapiteli, z rodzaju tych, jakie dotąd znaleziono w Królestwach Judy i Izraela, gdzie były wbudowane nad wrotami pałacu królewskiego. Ich fachowe wykonanie jest na najwyższym poziomie, jaki do tej pory widziano, a stopień ich zachowania niespotykany”.

Naukowcy sądzą, że rezydencja została zbudowana między panowaniem króla Hiskiasza i króla Jozjasza, po asyryjskim oblężeniu Jerozolimy, około 701 roku przed Chrystusem. Chociaż głowice kolumn są w doskonałym stanie, reszta budowli uległa zniszczeniu.

Według Billinga, obecne odkrycie, wraz z innymi archeologicznymi znaleziskami w Jerozolimie, ujawnia, jak wyglądało miasto po najeździe Asyrii.

„To odkrycie, obok pałacu, jaki odnaleziono w przeszłości w Ramat Rachel, oraz ośrodka administracyjnego, odkrytego na zboczach osiedla Arnona, świadczy o odrodzeniu miasta i opuszczeniu otoczonego murami obszaru Pierwszej Świątyni po asyryjskim oblężeniu (zakończonym w 701 roku po Chrystusie)” – mówi Billing.

„Znajdujemy wille, rezydencje i budynki rządowe na pozbawionych murów obszarach poza miastem, co świadczy o uldze, jaką odczuli mieszkańcy miasta po ustąpieniu oblężenia” – tłumaczy.

Hili Tropper, izraelski minister kultury i sportu, powiedział, że obecne odkrycie archeologiczne pozwala spojrzeć na historię, a także przyszłość narodu żydowskiego.

„Odkrycie pozostałości budynku (z czasów Świątyni Salomona) ukazuje pełne chwały korzenie narodu żydowskiego i naszą bogatą przeszłość tu, w stolicy kraju Jerozolimie” – powiedział Tropper. „Widzę ogromne znaczenie w pracy Israel Antiquities Authority oraz w pracy City of David w dokonywanych w ciągu lat odkryciach, które ujawniają fragmenty wspaniałej, żydowskiej przeszłości. Przeszłość jest kamieniem węgielnym narodu, a kamień węgielny kultury i jego odkrycie wpływa też na teraźniejszość, jak i na przyszłość”.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

Podobne:
Kopalnia miedzi za panowania króla Dawida i Salomona

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button