Kolumbia: Niepewność chrześcijan po porozumieniu władz z FARC
23 czerwca był historycznym dniem dla Kolumbii. Po 4 latach rozmów pokojowych i ponad 50 latach walk zbrojnych rząd Kolumbii i przedstawiciele Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) uzgodnili obustronne zawieszenie broni. FARC powstał jako organizacja partyzancka w 1964 roku i posiada obecnie 15 700 członków.
Kościół jest podzielony w tej sprawie. Członkowie Kościoła, którzy cierpią z powodu konfliktu od długiego czasu, nie wierzą w obietnice pokoju i pojednania. Jedna z chrześcijanek, która prosi o anonimowość, powiedziała: „za intensyfikację prześladowań Kościoła odpowiedzialne są gangi, przywódcy lokalnych społeczności i inne grupy partyzanckie”. Pastorzy z różnych rejonów obawiają się angażować w proces kontroli porozumienia. Jeden z liderów, zmuszony przez FARC do zmiany miejsca zamieszkania, powiedział:
„Kościoły w miastach są zagrożone.
Jakiekolwiek informacje zgłoszone rządowi mogą być użyte przeciwko nam. Partyzanci będą mieli dostęp do tych informacji. Uczyliśmy się przebaczać, nie potępiać. Naszą rolą jest przyjmować tych, którzy będą wycofywać się z konfliktu. Mamy czynić pokój, tak jak robiliśmy to do tej pory.”
Z drugiej strony na ulicach miast widać radość, bo porozumienie jest przyjmowane pozytywnie. „Przez wiele lat modliliśmy się o zakończenie wojny i to jest odpowiedź na modlitwy wielu kościołów” – powiedział Rolando, przedstawiciel kościoła Chrystus dla Miasta w stolicy Kolumbii, Bogocie.
Módlmy się o manifestację “prawdziwego pokoju” w Kolumbii, zwłaszcza w sercach ludzkich. Niech pokój Boży wypełnia ten kraj, uniemożliwiając stosowanie dalszej przemocy. Oby liderzy i członkowie kościoła, zwłaszcza z terenów zagrożonych, mieli wolność w głoszeniu Ewangelii z mocą i bez obaw. Oby Pan dalej kontynuował swoją pracę w Kolumbii, nie tylko poprzez ustanowienie pokoju i ochronę obywateli, ale przede wszystkim przez doprowadzenie ludzi do pojednania się z Księciem Pokoju.
Źródło: World Watch Monitor
za Głos Prześladowanych Chrześcijan