Ze świata

Zwoje znad Morza Martwego będą dostępne w internecie

Morze Martwe
Morze Martwe

Izraelski Zarząd Zabytków (IZZ) wraz z Google podjęli we wtorek (19 X) wspólną inicjatywę, aby stworzyć internetowe archiwum zdjęć zwojów znad Morza Martwego w wysokiej rozdzielczości, pisze Haaretz. Projekt uwidoczni 900 manuskryptów online. Manuskrypty składają się z około 30’000 kawałków o różnych rozmiarach. Manuskrypty zrekonstruowane przez badaczy, którzy połączyli fragmenty razem w sposób, który jak uważają, odpowiada oryginałowi. Użytkownicy tego serwisu będą jednak ostatecznie mogli mieć udział w tym, co IZZ nazywa “układaniem puzzel’i na całego”, gdzie przedstawi im się możliwość połączenia zwojów razem z ich kawałków i może odkryć nowe sposoby odczytu spisanych tekstów, nadszarpniętych i wyblakłych przez lata.

Od czasu odkrycia zwojów, miały miejsce liczne próby zachowania ich, dotychczas w większości przypadków nie zdołano uniknąć uszkodzeń delikatnego tekstu pisanego na koźlej skórze. IZZ wyraził nadzieję, że nowa inicjatywa internetowa zdoła zadziałać jako narzędzie zachowawcze oraz umożliwi bardziej szczegółowy i bezpieczny proces badania. Zwoje zostaną sfotografowane przy użyciu zaawansowanej techniki fotograficznej z użyciem 11 różnych długości światła, co powinno ujawnić litery i napisy niewidzialne gołym okiem. Aparat fotograficzny budowany dla tego projektu szacuje się na równowartość powyżej 700’000 PLN i umieszczony będzie w IZZ w Jerozolimie.

Prof. Jossi Mattias, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju Google Izrael powiedział: “Jesteśmy dumni biorąc udział w projekcie, który czyni bogatą kolekcję IZZ dostępną dla całego świata. Ten projekt wzbogaci i zachowa ważną część światowego dziedzictwa kulturowego poprzez udostępnienie go dla użytkowników internetu gdziekolwiek na świecie”. Przez dziesięciolecia, Zwoje znad Morza Martwego były obiektem intensywnej dysputy naukowej, nie tylko z powodu różnych interpretacji ich zawartości, ale również z powodu wybranej grupy naukowców, którzy mieli do nich dostęp, wzbudzając wielką frustrację i gniew wśród tych którzy tego dostępu nie mieli..

Biuletyn: Polish Israel Report

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button