Wieści wydawnicze

Żony pastorów czyli życie trudne, lecz nie nudne

Żony pastorówWciągające i poruszające historie kilkunastu kobiet, żon pastorów i księży. Na co dzień żyją w cieniu swoich mężów, ale to one często stoją za duchową siłą swoich mężczyzn, których widać za pulpitem, gdy głoszą płomienne kazania. Kobiety opowiadają o niezwykłych przeżyciach, ale także o trudnościach, zmaganiach i samotności. Dzięki tym wywiadom możemy choć odrobinę dowiedzieć się o życiu prywatnym i rodzinnym duchowych liderek różnych wspólnot chrześcijańskich.

Rekomendacje

Gdybym miała określić jak najprościej wszystkie opisane historie, powiedziałabym: „umieranie dla siebie”. To przygoda życia usłana podróżą w nieznane, gdzie za zakrętem jest widoczna już tylko Boża droga, czasem prosta, czasem wyboista, jednak kończąca się spełnieniem.

Aleksandra Walaszczyk
Centrum Chrześcijańskie Winnica

Nie ma dwóch takich samych Kościołów, nie ma dwóch takich samych pastorów, liderów, przywódców, nie ma również dwóch takich samych żon, takich samych małżeństw…

To prawda niby oczywista, a jednak tak wielu z nas próbuje wpasowywać innych we własne wzorce zachowań. Bazując na znanych i powszechnie akceptowalnych schematach, czyli tych wszystkich osobach, które postrzegamy jako nasze „ideały”, puszczamy wodze wyobraźni i budujemy „domek oczekiwań”, w którym próbujemy zamykać ludzi. Również przywódców kościelnych – naszych, nie naszych, znanych nam i nieznanych.
Czy zastanawiamy się czasem, jak wygląda ich życie? Nie to publiczne, niedzielne, konferencyjne lub z przestrzeni wirtualnej, ale to zakryte przed większością, codzienne…

Bycie przywódcą, pastorem to nie tylko miejsca z przodu, zaszczyty, oklaski, popularność, to nie tylko duchowe sukcesy, cuda i zwycięstwa, to także zmagania, porażki i samotność. Każda kobieta będąca żoną przywódcy Kościoła zna ten ból, kiedy nie wszystko układa się tak, jak się oczekiwało, kiedy staje się przed ścianą niemocy i ograniczeń, kiedy plany i wizje zderzają się ze sprzeciwem, a przeżycie kolejnego dnia jest wyzwaniem, niczym Mount Everest, do zdobycia…

Czytając te wywiady, pomyślałam sobie, że każda z tych kobiet mogłaby napisać własną książkę. Tutaj odkryły zaledwie fragment swojego życia. I choć znam osobiście jedynie dwie z nich, a o kilku słyszałam, to z tych krótkich rozmów z nimi wyłaniają się niesamowite historie nie tylko osobistych sukcesów, radości i zwycięstw, ale również smutków, rozczarowań i ciemnych dolin. Myślę, że rzucą nieco więcej światła na rolę żon przywódców, uświadomią, jak wielką cenę płacą za stanie u boku swoich mężów i – jak pisze autorka – może pomogą zrozumieć, o co właściwie chodzi w tych pastorskich małżeństwach.

Katarzyna Milczanowska
Wspólnota Chrześcijańska Betel

O autorce: Anna Radomska – Jej teksty ukazywały się przez chwilę w „Tygodniku Nadwiślańskim”. Lubi brać udział w konkursach literackich i czasem je nawet wygrywa. Pasjonatka czytania. Żony pastorów to jej debiut książkowy. Na co dzień mieszka i pracuje w Warszawie.

Spis treści

Od autorki 11
Marta Bukała 13
Nancy Ropiejko 25
Joanna Rumak 33
Weronika Mach 41
Mariola Zaręba 49
Jolanta Nędzusiak 59
Anna Sobotka 73
Joanna Żydek 81
Iza Matwiejczuk 91
Małgorzata Zabłocka 101
Katarzyna Gabrielsen 109
Dorota Byrt 117
Małgorzata Siczek 125
Elżbieta Sikorska 135
Klaudia Dulińska 143
Bogna Kuczyńska 155

Dane książki:

Tytuł: Żony pastorów czyli życie trudne, lecz nie nudne
Wywiady z dzielnymi kobietami przeprowadziła Anna Radomska
Wydawca: DobrySkarbiec

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button