RóżneZe świata

Izraelscy archeolodzy znajdują w Jerozolimie starożytny odważnik z okresu Świątyni Salomona

Szekalim
Fotografia: Shai Halevi, Israel Antiquities Authority

Izraelscy archeolodzy znaleźli starożytny, wapienny odważnik pochodzący z czasów, gdy w Jerozolimie stała pierwsza, żydowska świątynia zbudowana przez Salomona.

Odważnik, odpowiadający wadze dwóch szekalim (syklów), znaleziono w Jerozolimie pod Łukiem Wilsona w pobliżu Muru Zachodniego (Ściany Płaczu).

Dwa szekalim

„Odważnik ma kształt kopuły z płaską podstawą. U góry wyryto egipski symbol przypominający grecką literę gamma, która reprezentuje skrót jednostki ‚szekel’. Dwie wyryte kreski wskazują na podwójną masę: dwa szekalim” – powiedzieli dr Barak Monnickendam-Givon i Tehillah Lieberman, kierownicy prac wykopaliskowych prowadzonych na zlecenie Israel Antiquities Authority.

System wagowy według miary sykla był używany w okresie Pierwszej Świątyni, gdy zbierano roczne podatki przeznaczone na utrzymanie świątyni i składane w niej ofiary.

„Zgodnie z poprzednimi odkryciami, znana waga jednego szekla to 11,5 grama, stąd podwójny szekel powinien ważyć 23 gramy, dokładnie tyle, ile waży ten odważnik” – wyjaśniają Monnickendam-Givon i Lieberman. „Dokładność wagi świadczy o zaawansowanych umiejętnościach technologicznych, a także o precyzji handlu w starożytnej Jerozolimie. W tamtym okresie nie posługiwano się jeszcze monetami, dlatego precyzyjna waga odważników odgrywała w biznesie znaczącą rolę”.

Pielgrzymi w czasach starożytnych

Mieszkańcy miasta posługiwali się odważnikami takimi jak ten, by prowadzić wymianę handlową związaną z ofiarami, darami świątynnymi, artykułami spożywczymi i innymi produktami. I tak jak dzisiaj, pielgrzymi w czasach starożytnych korzystali z tego typu waluty, by kupować pamiątki z podróży do jerozolimskiej Świątyni.

„To niesamowite, że w miesiącu Tiszri, którego symbolem jest waga sprawiedliwości, znajdujemy pamiątkę z okresu Pierwszej Świątyni” – powiedział Mordechai Suli Eliav, dyrektor Western Wall Heritage Foundation (Fundacja Dziedzictwa Muru Zachodniego).

„W rzeczywistości teraz, gdy z powodu pandemii koranawirusa przyjazd pod Mur Zachodni jest tak ograniczony, to odkrycie umacnia odwieczną łączność między narodem Żydowskim, Jerozolimą i Murem Zachodnim, jednocześnie dając zachętę nam wszystkim” – dodał.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

Inne odkrycia
Izraelscy archeolodzy odkrywają zbiornik do obmyć rytualnych sprzed 2000 lat

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button