PrześladowaniaZe świata

Zanzibar: Spalony kościół ofiarą ekstremistów

Zanzibar9 lutego nieznani sprawy spalili kościół na Zanzibarze, wyspie będącej autonomicznym regionem Tanzanii. Dwa dni wcześniej w tym samym miejscu zastrzelono katolickiego księdza. Rzecznik policji Mohammed Mhina podał do wiadomości, że kościół ewangeliczny Siloam został podpalony dnia 19 lutego b.r. przez niezidentyfikowanych sprawców. Nikt nie ucierpiał, a ogień ugaszono.

Kościół położony w mieście Kianga na Zanzibarze był właśnie remontowany. Naprawiano szkody, jakie wyrządził atak mający miejsce w styczniu 2012 r.

Dwa dni wcześniej, w niedzielę, w rejonie Motni w zachodniej części wyspy zastrzelony został katolicki ksiądz. Ojciec Evaristus Mushi był w drodze na Mszę św., gdy dwaj uzbrojeni motocykliści postrzelili go w głowę. Ksiądz został natychmiast przetransportowany do pobliskiego szpitala, gdzie lekarze od razu stwierdzili zgon.

„Tanzania to spokojny kraj, ale jest tu niewielka grupa ekstremistów, którzy z pomocą z zewnątrz chcą ten spokój zakłócić” – wyznał ks. biskup Methodius Kilaini.

Policja twierdzi, że w związku z morderstwem zatrzymano trzy osoby. Nie udało się ustalić motywów zbrodni. Prawdą jest, że na terenie całego kraju mają miejsce podobne incydenty.

2 lutego w kontynentalnej części Tanzanii, na południe od Jeziora Wiktorii, śmierć poniósł pastor Mathayo Kachili. Został brutalnie zamordowany ostrym narzędziem, gdy wziął udział w sporze między wieśniakami dotyczącym uboju zwierzęcia.

Jako wyraz szacunku dla tradycji islamskich miejscowe władze przyznały muzułmanom wyłączne prawo do wykonywania zawodu rzeźnika. Jednakże, od niedawna tym zajęciem zaczęli się parać także chrześcijanie z rejonu Geity. Wybuchły zamieszki, gdy nie-muzułmański rzeźnik przygotował mięso do spożycia na pogrzebie. Grupa niezadowolonych wyładowała swój gniew na kościele Zborów Bożych (Assemblies of God), zabijając pastora.

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia na Zanzibarze nieznani sprawcy postrzelili katolickiego księdza, Ambrosa Mkendę.

60% ludności Tanzanii stanowią chrześcijanie, 38% muzułmanie. Jednakże, populację Zanzibaru stanowią niemalże wyłącznie wyznawcy islamu. W ostatnich miesiącach na wyspie odnotowuje się coraz więcej przypadków przemocy wobec chrześcijan. Nasilenie się przemocy ma podłoże społeczne i ekonomiczne. „Biedne wybrzeże Kenii i Tanzanii dostarczyło wielu rekrutów do somalijskich bojówek al Shabaab” – podaje Dismass Lyassa, redaktor tanzańskiej gazety.

Twierdzi też, że muzułmanie powołują się na zamknięcie biur i urzędów w niedziele jako na dowód narzucania wszystkim obywatelom chrześcijańskich tradycji. Dla muzułmanów to piątek jest dniem modlitwy i odpoczynku.

Groźba terroryzmu zawisła nad Zanzibarem wraz z powołaniem do życia grupy o nazwie Association for Islamic Mobilization and Propagation (Związek Mobilizacji i Szerzenia Islamu), znany również jako Uamsho, co w suahili znaczy „przebudzenie”.

Założona w 2001 r. jako organizacja charytatywna, Uamsho przekształciła się w ugrupowanie potępiające napływ turystów oraz nawołujące do oddzielenia Zanzibaru.

Mieszkańcy Afryki Wschodniej brali także udział w atakach Al Kaidy, m.in. w atakach bombowych na ambasady amerykańskie w Kenii i Tanzanii w 1998 r. oraz samobójczym ataku bombowym na hotel niedaleko Mombasy w 2002 r.

Na Zanzibarze gwałtowne zamieszki wybuchły w październiku na przedmieściach Dar es Salaam, gdy tłumy muzułmańskiej młodzieży napadły na posterunek policji, domagając się oddania im czternastoletniego chłopca oskarżonego o znieważenie Koranu.

Rozwścieczony tłum kroczył ulicami czyniąc wielkie szkody. Zaatakowano co najmniej pięć kościołów, zdewastowano kilka samochodów oraz zraniono przechodnia. Protestujący wyważyli drzwi wejściowe kościoła katolickiego w Mbagala Zakhem oraz podłożyli ogień po Ewangeliczny Tanzański Kościół Luterański położony w tej samej okolicy. Policja potwierdziła także ataki na kościół Adwentystów Dnia Siódmego, pomieszczenia Tanzańskich Zborów Bożych, Ewangelickiej Jednoty Braterskiej, Kościoła Anglikańskiego i dwóch kościołów katolickich.

Źródło Open Doors
Tłumacz Monika Wilk

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button