PrześladowaniaZe świata

Zanzibar: Alarm dla chrześcijan. Muzułmanie żądają czystek

Muzułmańscy duchowni domagają się oczyszczenia wyspy z chrześcijan. Chrześcijanie obawiają się pogromów. W przeciwieństwie do sytuacji chrześcijan w Tanzanii, a więc na kontynencie, wyznawcy Chrystusa w Zanzibarze są udręczoną mniejszością. Są dyskryminowani w pracy, życiu codziennym, sąsiedzkim, w urzędach, w systemie edukacyjnym, nawet podczas rejestracji w urzędach lub przy kupnie nieruchomości. Do tego dochodzi stały rozwój wpływów islamskich ekstremistów. Radykalne grupy fanatyków obierają sobie chrześcijan za cel przestępczej działalności. Obawiają się ponoć zbytnich wpływów Zachodu na ich świat wartości muzułmańskich (mieszkańcy archipelagu to bowiem przede wszystkim muzułmanie). Od miesięcy prowadzona jest kampania nienawiści przeciwko chrześcijanom płynąca z meczetów i mediów. Międzynarodowe Dzieło chrześcijańskie Open Doors nawołuje do modlitwy za 4 tys. chrześcijan mieszkających w Zanzibarze.

Od miesięcy duchowni muzułmańscy ostrzegają swoich wiernych przed napływem szkodliwej nauki Kościołów chrześcijańskich. Domagają się oczyszczenia ojczyzny ze wszystkich chrześcijan. W związku z tym, wszyscy muzułmanie mają się czuć w obowiązku podjąć do wezwanie.

„Musimy się przed nimi bronić”

Kościół w Mbweni otrzymał urzędowy nakaz zaprzestania działalności. 31 marca do wspólnoty dotarło pismo, które stwierdzało, że wszelkie zgromadzenia modlitewne są od tej pory zakazane. Nie tylko w kościołach, ale również w prywatnych domach, chociaż Kościół był zarejestrowany i miał pozwolenie na działalność. Pomimo nakazu Kościół nadal działał. Jeszcze tej samej nocy 20 uzbrojonych młodych ludzi zaatakowało bliźniaczą wspólnotę Church of God w Kianga. Przed kilkoma dniami urzędnicy wtargnęli na nabożeństwo chrześcijan w Mbweni i zakazali kontynuowania modlitwy, grożąc poważnymi konsekwencjami.
Na początku kwietnia, na wspólnej konferencji prasowej, chrześcijanie wszystkich denominacji obecnych na wyspach Zanzibar oświadczyli, że w ostatnim czasie Kościół doświadcza potężnej fali dyskryminacji i ucisku. Chrześcijanie domagali się większej ochrony ze strony państwa. Tylko dwie stacje radiowe transmitowały to wydarzenie. Inne media pozostały obojętne na oświadczenie przedstawicieli mniejszości chrześcijańskiej.

Ataki muzułmanów na chrześcijan nie są nowością na wyspach. W lipcu ubiegłego roku ekstremiści podpalili budynki Kościoła Zielonoświątkowców. Napastnicy krzyczeli: „Precz z Kościołem. Nie chcemy mieć za sąsiadów niewiernych. Brońmy się przed nimi”.

Sytuacja chrześcijan w Zanzibarze. Tło

Spośród miliona mieszkańców Zanzibaru, mniej niż 1% to chrześcijanie, należący do 60 różnych wspólnot i Kościołów.

Archipelag wysp należy, jako autonomiczny region do Tanzanii. Podczas gdy większość mieszkańców Tanzanii to chrześcijanie, a konstytucja gwarantuje wolność religijną, Zanzibar zamieszkują głównie muzułmanie. Zanzibar składa się z trzech wysp: Unguja (to główna wyspa), Tumbatu i Pemba.

Módlmy się za chrześcijan z Zanzibaru, aby wytrwali trudy życia w stałym napięciu i niebezpieczeństwie. Wzmocnijmy ich i pokrzepmy naszą wspólną modlitwą.

• Dziękujmy Bogu, że pomimo licznych trosk i trudności, wspólnota Chrystusa żyje, rozwija się na wyspach Oceanu Indyjskiego.
• Módlmy się o mądrość dla liderów wspólnoty.
• Módlmy się za rząd, aby odpowiedział skutecznie na prośbę i oczekiwanie Kościoła w Zanzibarze.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button