Ze świata

Wielkie odkrycie archeologów biblijnych konfliktuje z budową izraelskiej autostrady

W związku z wielkim odkryciem archeologów Izraelczycy stawiają sobie pytanie, jak zadbać o ślady przeszłości, jednocześnie nie hamując postępu technicznego. Budowana właśnie nowoczesna autostrada skrzyżowała się bowiem z antycznym miastem.

– Nikt się tego nie spodziewał, Israel Antiquities Authority (IAA; władze odpowiedzialne za konserwację zabytków i badania archeologiczne) – powiedział Yehuda Govrin, który stał na czele wykopalisk w Bet Szemesz.

To, co znaleźli, okazało się być biblijnym miastem Bez Szemesz z czasów Izajasza i Ezechiasza.

– Sądziliśmy, że zostało zniszczone przez Asyryjczyków, że nam (Żydom) powrót zajął lata i wszyscy opuścili miasto, i nikogo już tu nie było. Ale to nieprawda – wiemy to dzięki tym znaleziskom – powiedziała Amanda Weiss, dyrektor Bible Lands Museum (BLM).

Archeolodzy sądzili, że wszystko, co pozostało z antycznego Bet Szemesz to o wiele wcześniejsze wykopalisko po drugiej stronie drogi. Jednak przed budową kolejnego fragmentu autostrady, archeologowie znaleźli i wykopali skarb.

– Jeśli IAA wiedziałoby, co się tu znajduje, nie pozwoliliby na budowę tej drugi – powiedział Govrin w rozmowie z CBN News.

– Archeolodzy odkryli, że po słynnym biblijnym wydarzeniu – zniszczeniu Bet Szemesz przez Sennacheryba, władcę Asyrii, w 701 roku – nową osadę założono nie na szczycie wzgórza, ale na jego wschodnim zboczu – powiedział Yehuda Kaplan, kurator wystawy „Droga przez historię” w Bible Lands Museum, gdzie można obejrzeć przedmioty znalezione w wykopalisku.

– To bardzo, bardzo interesująca osada z dobrze rozwiniętym przemysłem oliwnym i administracją – powiedział CBN News Kaplan.

Droga łączy się także z doliną Elah, w której Dawid zabił Goliata, z kolei Bet Szemesz jest powiązane z powrotem Arki Przymierza do Jerozolimy.

– Możemy czytać Biblię, uczyć się historii i archeologii, ale dopiero kiedy połączymy siły tych trzech elementów, zobaczymy dowód na historyczność i wiarygodność biblijnego tekstu – powiedziała Weiss w rozmowie z CBN News. – Dla pracowników Bible Lands Museum to jak wygrana na loterii.

Na wystawie można obejrzeć rączki od kubków z pieczęciami królewskimi, roztrzaskane figurki i inne przedmioty z wykopaliska. To jednak nie koniec tej historii.

– Przemierzając ten ląd, stąpamy po kawałkach historii. Ten postęp, który jest konieczny do stworzenia nowego narodu, posiadającego domy, drogi i infrastrukturę, wymaga także pokopania głębiej i budowania nowych rzeczy – powiedziała Weiss.

Obecnie Bet Szemesz leży około 30 km od Jerozolimy. Populacja miasta wynosi ponad 110,000 mieszkańców, a liczba ta ciągle rośnie.

– To skomplikowana sytuacja, ponieważ chcę kontynuować budowę drogi. Chcę też zatroszczyć się o Tel, o wykopalisko, więc muszę znaleźć sposób, aby ochronić obie te sprawy. To jest ważne dla każdego – powiedziała Aliza Bloch, burmistrz Bet Szemesz.

Archeolodzy i deweloperzy wiedzieli, że muszą działać wspólnie.

– Fakty są takie, że ludzie potrzebują domów i dróg, musi więc zostać zachowany pewien balans, potrzebujemy debaty, jak to zrobić – powiedziała Weiss.

Wymyślili więc plan-kompromis, według którego trasa przebiegu drogi została nieco zmieniona, co pozwoliło na zachowanie wykopaliska archeologicznego, z nadzieją ocalenia pamiątek z przeszłości dla przyszłych pokoleń.

Autor: Julie Stahl

Źródło: CBN News

Inne
Cytadela Dawida w renowacji. Archeolodzy odkrywają fragmenty przeszłości Jerozolimy

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button