Ze świata

Wielkanoc w Jerozolimie będzie nietypowa, przesłanie Ewangelii pozostaje takie samo

JerozolimaJEROZOLIMA, Izrael. Koronawirus zmienił sposób, w jaki kościoły na całym świecie będą celebrować nabożeństwa wielkopiątkowe i wielkanocne. Dotyczy to także Jerozolimy, miasta, w którym wszystko się zaczęło.

Via Dolorosa to droga na jerozolimskim Starym Mieście, tradycyjnie uważana za szlak, którym Jezus szedł na miejsce swojego ukrzyżowania. Co roku na Wielkanoc, na krętym szlaku jest gwarno od chrześcijańskich pielgrzymów z całego świata, którzy idą Jego śladami.

W tegoroczny Wielki Piątek, leżąca w sercu Jerozolimy Via Dolorosa będzie pusta, ponieważ z powodu COVID-19 rząd odwołał wszelkie zewnętrzne procesje.

„Zwykle w takim okresie miasto jest przepełnione ludźmi. Teraz drogi są puste” – powiedział Wadie Abunassar, rzecznik Biskupów Katolickich Ziemi Świętej. „Nie będziemy prowadzić praktycznie żadnych zewnętrznych czynności (…) Wszystkie modlitwy będą odbywać się przy bardzo, bardzo minimalnym uczestnictwie”.

To samo odnosi się do Grobu w Ogrodzie tuż za murami jerozolimskiego Starego Miasta, gdzie, jak wielu wierzy, Jezus został złożony w starożytnym grobie i powstał z martwych.

Garden Tomb Association (Stowarzyszenie Grobu w Ogrodzie) przez lata prowadziło nabożeństwa rezurekcyjne, wielokrotnie transmitowane przez CBN. W tym roku, organizacja we współpracy z CBN przedstawi specjalny program bez udziału publiczności, nadawany z Grobu w Ogrodzie.

„Zwykle, w wielkanocny poranek są tutaj tysiące ludzi, ale w tym roku, na wizji mogą być jednocześnie tylko cztery osoby. Dlatego musieliśmy w różnych porach zapraszać ludzi na nagrywanie czytań, w różnych porach wykonywać muzykę, by trzymać się ograniczeń” – powiedział Simon Holland z Garden Tomb Association. „Nabożeństwo Wielkanocne, jakie planowaliśmy, teraz będzie obejmować czytania osób ze społeczności modlitewnej, która wciąż nam towarzyszy, i która będzie modlić się o ofiary i cierpiących z powodu wirusa”.

Abunassar wierzy, że mimo okoliczności, jest powód do nadziei.

„To bardzo smutna chwila, ale myślę, że to też okazja do modlitwy i zastanowienia, bo Bóg może być czczony wszędzie, nie tylko w miejscach świętych” – powiedział. „Święty Paweł mówi, że wszystko działa dla dobra tych, którzy kochają Boga. Wierzę, że Bóg w swojej cudownej mądrości może chcieć od nas większego zastanowienia i modlitwy. I naprawdę wierzę, że to okazja, szczególnie dla rodzin, w rodzinach dwupokoleniowych, by więcej się modlić, by więcej się zastanawiać”.

Holland uważa, że Bóg rekompensuje tę sytuację.

„[Nabożeństwo] będzie wyglądać zupełnie inaczej, niż w poprzednich latach, oczywiście dlatego, że nie ma ludzi, którym wolno uczestniczyć” – powiedział. „Jednak nadal wierzymy, że będzie to akt uwielbienia Boga, ponieważ służba Grobu w Ogrodzie to miejsce czci, świadectwa i modlitwy, i to będzie trwać nawet w czasie tego wirusa”.

Bez względu na rządowe ograniczenia z powodu koronawirusa, Abunassar i Holland mówią, że przesłanie Wielkanocy pozostaje takie samo.

„Przesłaniem jest ten Człowiek” – powiedział Abunassar, wskazując na statuę Jezusa. „Wierzymy w zmartwychwstałego Pana, a pomimo wszystkich trudności, Wielkanoc odzwierciedla, że życie zwycięży. Śmierć i ukrzyżowanie to tylko jedna stacja na naszej drodze do zmartwychwstania”.

Widzowie CBN nadal mogą wziąć udział w jednej z wielkanocnych tradycji w Izraelu. W najbliższą niedzielę, 12 kwietnia, CBN zaprasza na specjalne, wielkanocne nabożeństwo z Grobu w Ogrodzie. We wspólnej produkcji, CBN i Garden Tomb Association przypomną nam wiadomość przekazaną przez anioła tamtego pierwszego, wielkanocnego poranka 2 tysiące lat temu: „Nie ma Go tu, zmartwychwstał!”.

Wejdź na CBN.com/Easter i dowiedz się, gdzie, kiedy i jak oglądać „Garden Tomb Easter Service”. Transmisja odbędzie się w niedzielę o godzinie 6 rano zimowego czasu wschodniego z powtórkami w ciągu dnia. „Garden Tomb Easter Service” możesz też obejrzeć na CBN News Channel & the CBN Family App.

Autor: Chris Mitchell

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button