Ze świata

Wielka Brytania: Prawo do aborcji dzieci z zespołem Downa pozwane do sądu

Zespół Downa

Wysoki Sąd Wielkiej Brytanii przyjął do rozpatrzenia przełomową sprawę dotyczącą obecnego, dyskryminującego prawa aborcyjnego, które pozwala na zabieg przerwania ciąży do momentu narodzin w przypadku dzieci z zespołem Downa.

Działaczka pro-life, 24-letnia Heidi Crowter z zespołem Downa, pozwała brytyjską, państwową służbę zdrowia, występując przeciwko wspomnianemu prawu razem z inną działaczką, Maire Lea-Wilson, której syn również urodził się z zespołem Downa.

W Wielkiej Brytanii aborcja jest legalna do 24 tygodnia ciąży z wyjątkiem, gdy kontynuacja ciąży stanowi zagrożenie dla fizycznego lub psychicznego zdrowia matki, a także w przypadkach, gdy dziecko będzie „cierpieć na fizyczne lub umysłowe ułomności, powodujące jego poważne upośledzenie”.

„Obecne prawo jest niesprawiedliwe. Czuję się przez nie, jakbym nie powinna istnieć, i że w oczach prawa byłoby lepiej, gdybym nie żyła” – powiedziała Crowter w rozmowie z „Sunday Telegraph”.

Crowter dodała, że „to niesamowite”, że Wysoki Sąd wysłucha ich sprawy.

„Ta sprawa porusza kwestię, która jest fundamentalnie obraźliwa i dyskryminująca” – powiedział Paul Conrathe, prawnik reprezentujący obie kobiety.

Statystyki Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej pokazują, że w okresie od stycznia do czerwca 2020 roku, na formularzach zawierających zgłoszenie zabiegu aborcji, 339 razy pojawia się wzmianka o zespole Downa.

Według danych Christian Institute, w Wielkiej Brytanii prawie 92 procent dzieci, u których w okresie płodowym diagnozuje się zespół Downa, nie dożywa momentu narodzin.

„Żyjemy w społeczeństwie, które głosi, że chcemy umocnić upośledzonych, i że bez względu na swoje pochodzenie, zasługujesz na sprawiedliwe i równe szanse, by żyć” – powiedziała Lea-Wilson w rozmowie z Catholic News Agency. „Prawo, które pozwala na aborcję do momentu narodzin, jest przedatowane, i stać nas na znacznie więcej”.

Autor: Kayla Root

Źródło: CBN News

Inne
Belgia: lekarze popierają „aborcję poporodową” niemowląt z upośledzeniem

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button