Wieści wydawnicze

Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali? – Natalia Hatalska

Wiek paradoksów
Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali

Dlaczego płacimy za oszukiwanie samych siebie?
Czy robot może emocjonalnie złamać człowieka?
Jak wielkie firmy wykorzystują naszą samotność?

Natalia Hatalska pozwala inaczej niż dotychczas spojrzeć na to, czym jest życie w XXI wieku, odkryć i zrozumieć mechanizmy kierujące relacjami, technologią i polityką.
Jej książka „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” zmusza do tego, byśmy się zatrzymali i zadali sobie najważniejsze pytania: Czy można powstrzymać rozwój technologii? Co nas czeka, gdy inżynieria genetyczna pozwoli na hodowanie ludzi na szeroką skalę?
Gdzie jest granica postępu technologicznego, o ile w ogóle taka granica istnieje? To ostatni moment na zadanie niektórych z tych pytań i szukanie na nie odpowiedzi.

Natalia Hatalska mówi o najważniejszych problemach współczesnego świata: o samotności, manipulacji, dezinformacji, a także o technologii, która może przejąć nad nami kontrolę. Nie daje gotowych odpowiedzi, lecz poszerza perspektywę. Prowokuje do tego, byśmy gruntownie przemyśleli nasz stosunek do rzeczywistości XXI wieku.

Natalia Hatalska – analityczka trendów, publicystka, założycielka i prezeska instytutu badań nad przyszłością infuture.institute. Zaliczana do dziesięciu najważniejszych autorytetów polskiego biznesu. Nagrodzona tytułem Digital Shaper w kategorii wizjoner – przyznawanym osobom, które mają ponadprzeciętny wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. „Financial Times” umieścił ją na liście New Europe 100 – stu osób z Europy Środkowo-Wschodniej, które zmieniają społeczeństwo, politykę i biznes, prezentując nowe podejście do dominujących problemów.

O książce „Wiek paradoksów” inni:

Zachęta do odważnego spojrzenia w przyszłość.
Hanna Wróblewska, dyrektorka Zachęty

Uderzająca szczerość. Intymna podróż w głąb własnej relacji z najnowszymi technologiami.
Prof. Aleksandra Przegalińska, badaczka sztucznej inteligencji

To jest drugi Harari i pierwsza Hatalska.
Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018

Humanistycznie o technologii i technologicznie o humanizmie.
Kasia Wierzbowska, CEO FOSTER CLINIC, przychodni przyszłości

To książka osobista o problemie kalibru cywilizacyjnego.
Dr. hab. Andrzej Zybertowicz, socjolog

Książka Natalii Hatalskiej powinna być dyskutowana na połączonych lekcjach: wychowawczej, historii, religii, etyki i informatyki.
Anna Streżyńska, prezes MC2 Innovations, minister cyfryzacji w latach 2015–2018

Tej książki nie trzeba czytać jednym tchem, choć mnie trudno było ją odłożyć. Dla mnie kluczowe było ujęcie technologii jako nieodłącznej części naszej kultury.
Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej

Fantastyczna książka, utkana myślami pełnymi troski i głębokiej wiedzy.
Katarzyna Gierczak-Grupińska, prezeska Fundacji Firmy Rodzinne

Zaproszenie do uporczywego poszukiwania prawdy w tej technologicznej i naukowej rewolucji.
Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialni

Jestem pod wrażeniem tego, jak pisze Natalia Hatalska.
Bartłomiej Gola, partner generalny w SpeedUp Venture Capital Group

Dane książki:

Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?
Autor: Natalia Hatalska

Oprawa twarda
Wydanie: Pierwsze
ISBN: 978-83-240-6090-0
EAN: 9788324060900
Liczba stron: 380
Wydawnictwo: Znak
Format: 144x205mm
Cena katalogowa: 49,99 zł
Rok wydania: 2021

Ze wstępu

Każdy człowiek ma w swoim życiu kilka tak zwanych okresów kolizyjnych: okresów konfliktów wewnętrznych, kiedy rozpada się on sam, a dokładniej jego dotychczasowa struktura, to, w co wierzył, kim był, jakie miał cele i wartości. Następnie składa się on ponownie na innym, bardziej świadomym poziomie. Brzmi filozoficznie, ale chodzi o nic innego jak wszystkie nasze kryzysy i bunty – zarówno te przeżywane w wieku dwóch, sześciu i kilkunastu lat, jak i te późniejsze, nazywane
kryzysem wieku średniego czy kryzysem sześćdziesięciolatków. Zarówno te determinowane biologicznie, bo potrzebne, by przeciąć pępowinę, stać się odrębnym człowiekiem, jak i te będące wynikiem jakichś trudnych sytuacji i przeżyć.

W naszym społeczeństwie większość z tych kryzysów ma niestety złą prasę, choć przecież są nie tylko nieuniknione, ale i niezbędne do rozwoju.

Ta książka jest wynikiem takiego okresu kolizyjnego w moim życiu. Teoretycznie pisałam ją przez półtora roku, ale w praktyce jest ona efektem moich przemyśleń z co najmniej czterech ostatnich lat. To książka o technologii, ale tak naprawdę o jakości naszego życia. O tym, że można je zmienić, zmieniając swoje myślenie, nastawienie i zachowanie.

To książka o rezygnacji z iluzji, która jest bezpieczna i wygodna, która może nas karmi, ale ma niewiele wspólnego z realnym życiem.
To książka o wyborach, których powinniśmy dokonać, nawet jeśli wolelibyśmy tego nie robić, bo tak byłoby nam łatwiej. Przede wszystkim jednak jest to książka o próbie zyskania świadomości.

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button