Ze świata

Wiadomości z Izraela (27.11.09)

ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA – 26 listopada mogliśmy życzyć naszym amerykańskim przyjaciołom „Happy Thanksgiving“. Corocznie 4. czwartek w listopadzie przypomina święto w Plymouth, które w 1621 obchodzili pielgrzymi z reprezentantami Indian ze szczepu Wampanoag. Indianie pomogli pielgrzymom przetrwać pierwszą zimę. Świętowali więc swoje pierwsze obfite plony. Również i dzisiaj ludzie spotykają się w ten dzień by dziękować Bogu za wszystkie jego błogosławieństwa. „Wysławiajcie Pana, albowiem jest dobry, Albowiem łaska jego trwa na wieki!” – Psalm 118,1

WIĘCEJ INWESTYCJI W JEROZOLIMIE – Ministerstwo turystyki wyda dodatkowe 2,6 miliony Euro na polepszenie infrastruktury turystycznej i promowanie atrakcyjnych imprez. Zwłaszcza w Jerozolimie, gdzie na promocję festiwali i innych wydarzeń kulturalnych wydane będą dodatkowe pieniądze. „Jerozolima jest główną atrakcją i punktem ciężkości dla większości turystów” – powiedział minister Miseshnikow. Będziemy w to miejsce inwestować jeszcze przez kilka lat, by dla odwiedzających z całego świata ale i dla Izraelczyków było jeszcze bardziej interesujące.” (Jerusalem Post)

NETANJAHU: „ZATRZYMANIE BUDÓW UDOWODNI, ŻE IZRAEL CHCE POKOJU“ – Gabinet bezpieczeństwa politycznego w środę wydał zgodę na zamrożenie działalności budowlanej w osiedlach na zachodnim brzegu na najbliższe 10 miesięcy. Netanjahu powiedział, że to powinno udowodnić, że Izrael jest zainteresowany pokojem z arabami. Przywódcy arabskich tzw. palestyńczyków stwierdzili jednak, że nie wrócą do stołu rokowań jeśli Izrael nie zatrzyma wszystkich budów. To zamrożenie nie dotyczy Jerozolimy; Izrael uważa to za osobny temat, na który będzie rozmawiać gdy ważyć się będą ostateczne losy Arabów. Nie zatrzymano także już rozpoczętych legalnych inwestycji w ukształtowanych już od dawna osiedlach zamieszkałych głównie przez Żydów. „Palestyński” premier salam Fajad powiedział w środę, że zamrożenie nowego osadnictwa jest nie do zaakceptowania, jeśli w Jerozolimie trwają budowy na terenach, do których roszczenia składają arabowie. (Haaretz)

JEDEN GŁOS PRZECIW – Jedenastu ministrów na środowym posiedzeniu rządu głosowało za wstrzymaniem budów w Samarii i Judei. Tylko minister infrastruktury Usi Landau był przeciwny. Ministrowie z religijnej partii Szaas byli nieobecni. Przewodniczący partii Szaas Eli Jishai powiedział: „Nie możemy zatrzymać budowy choćby na jeden dzień Taki krok nikogo nie wzmocni, a będzie oznaką słabości”. (INN) Proszę módlcie się za przywódców Izraela by byli mądrzy i niewzruszeni i nie uginali się przed żądaniami z zagranicy i nie zawierali umów „pokojowych” z tymi, którzy nie mają najmniejszego zamiaru porzucenia swojej nienawiści i przemocy wobec żydowskiego państwa.

MITCHELL I CLINTON WITAJĄ Z RADOŚCIĄ MORATORIUM IZRAELA – Rząd Obamy wita z radością decyzję Izraela wstrzymania działalności budowlanej na zachodnim brzegu na jakiś czas. To jest krok w kierunku wznowienia rozmów pokojowych. Ministrowa spraw zagranicznych Hillary Clinton odczekała zaledwie kilka chwil po poinformowaniu o tej decyzji przez premiera Natanjahu i już miała gotowe sążniste przemówienie. Wysłannik USA na bliski Wschód George Mitchell były senator, powiedział, że decyzja Izraela może być krokiem ku wznowieniu rozmów pokojowych. „Nie jest to całkowite zatrzymanie budów ale jest więcej niż to co w tej sprawie zrobił poprzedni rząd” – stwierdził Mitchell. (Reuters)

OBAMA NIE MA POJĘCIA O BLISKIM WSCHODZIE – Były ambasador USA w Izraelu Martin Indyk powiedział we wtorek, że prezydent Obama i jego pierwszy reprezentant na Bliskim Wschodzie George Mitchell pogarszają tylko konflikt między Izraelem i arabami. Indyk poparł wprawdzie Obamę w jego kampanii prezydenckiej, ale niedawno przyznał, że dokonał złego wyboru. Powiedział, że Obama spartaczył bliskowschodni proces pokojowy. Pierwszym błędem prezydenta było, zdaniem Indyka, założenie, że król saudyjski Abdullach sprawdzi się w roli pośrednika wprowadzenia w życie tzw. planu saudyjskiego polegającego na tym, że wszystkie kraje arabskie uznają Izraela i nawiążą pełne stosunki dyplomatyczne. Warunek: Izrael odda wszystkie ziemie, które wyzwolił w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Poza tym Izrael miałby otworzyć swoje granice dla milionów tzw. „uchodźców „palestyńskich”. Jednak król Abdullach nie miał woli działania. Wtedy, stwierdził Indyk, Obama popełnił swój drugi największy błąd, poprzez to że cała jego polityka pokojowa koncentruje się na niemal wyłącznie na krytykowaniu Izraela i żądaniu zaprzestania budownictwa w Judei, Samarii i większości Jerozolimy. Arabowie wykorzystali błąd Obamy i wysunęli jeszcze bardziej ekstremalne żądania, których żaden polityk izraelski nie jest w stanie zaakceptować. (Israel Today) „Kto się wtrąca do cudzego sporu, ten jak gdyby łapał biegnącego psa za uszy..“ -Przysłów 26,17

HAMAS: ROKOWANIA W SPRAWIE SHALITA PRZESUNIĘTE – W środę Hamas oficjalnie podał, że rokowania w sprawie uwolnienia uprowadzonego żołnierza IDF Gilada Shalita zostaną odroczone i to do następnego wtorku po muzułmańskim święcie Eid al-Adha. Hamas zarzuca Izraelowi torpedowanie rozmów. Uważa, że Izrael uchyla się od uwolnienia głównych terrorystów arabskich: budowniczego bomb Abdullaha Borduti i byłego szefa Hamasu w Judei i Samarii Ibrahima Hameda. Obydwaj są odpowiedzialni za zabicie kilkudziesięciu Izraelczyków. (INN) Proszę módlcie się za Gilada Shalita zgodnie z Bożą obietnicą: „Wymierza sprawiedliwość skrzywdzonym, Daje chleb głodnym, Pan oswobadza więźniów.” – Psalm 146,7

REAKCJA IZRAELA NA NAJNOWSZE ATAKI RAKIETOWE Z GAZY – Izraelska armia IDF zbombardowała fabrykę broni Hamasu i dwa tunele przemytnicze w Gazie, po wystrzeleniu z Gazy dwóch rakiet typu Kassam. Izraelskie samoloty bojowe uderzyły wczesnego ranka w czwartek, kiedy w magazynach fabryki nie było pracowników. Izraelska armia oświadczyła, że nie będzie nadal tolerować żadnych ataków grup terrorystycznych na Izrael i nadal będzie twardą ręką bronić spokoju miasteczek na południu kraju. (Jewish Journal)

ZEZŁOSZCZENI MIESZKAŃCY – Mieszkańcy Gilo zareagowali złością na wiadomość z USA, że rząd amerykański jest rozczarowany udzieleniem pozwolenia na budowę 900 mieszkań. „Od kiedy to ktoś zastanawia się czy nie oddać Gilo?” – pytał starszy mężczyzna czekający na przystanku autobusowym. „A jeśli nie oddać to czemu nie mielibyśmy tu budować?” Inni reagowali podobnie sfrustrowaniem na pytania o ich opinię nt. polityki USA. Przewodniczący rady miasta Gilo Moses Ben-Shushan powiedział, że prezydent Obama musi zrozumieć, że Gilo to nie dwie karawany, które zatrzymały się na pagórku. W Gilo mieszka ponad 40.000 ludzi. Ben-Shushan dodał, że nawet lewicowo nastawieni mieszkańcy dołączyli do protestów dając wyraz swojej dezaprobacie wobec amerykańskim zamiarom. „W tym tempie, wkrótce nie zostanie nic z kraju Izraela” – powiedział. (Jerusalem Post)

TERROR JAKO ZASADA – W wyemitowanym w czwartek wywiadzie rzecznik Hamasu Osama Hamdan powiedział, że „palestyńską zasadą” będzie ruch Dżihadu i w jego polityce terroru będzie jej wierny aż do całkowitego zniszczenia Izraela. Przewodniczący PA Mahmud Abbas powiedział na początku miesiąca, że organizacja terrorystyczna Hamas zatwierdziła powołanie „państwa tzw. palestyńskiego” w ramach prowizorycznych granic. Hamdan, bliski zaufany mocnego przywódcy bandy Khalida Mashala odrzucił jednak te pomysły. Hamdan wyjaśnił, że Hamas nigdy nie wydał na to zgody i nie uznał legalności państwa Izrael i jego prawa do istnienia. Plan Hamasu bazuje na wywalczeniu palestyńskiego państwa za pomocą broni, stwierdził Hamdan. (INN)

FORSA ZA ŻOŁNIERZA IDF – Pewne grupa „charytatywna” stojąca blisko Hamasu oferuje każdemu, który uprowadzi izraelskiego żołnierza ok. 1 milion Euro nagrody. Grupa o nazwie Waad wysłała e-maila do mieszkających w Izraelu Arabów w którym wzywa do porywania żołnierzy IDF. Organizacją wspierającą żyjących w Izraelu Arabów kieruje minister spraw wewnętrznych Hamasu Fathi Hamad. (Jerusalem Post) Proszę módlcie się o ochronę żołnierzy IDF przed porwaniem i atakami.

NASRALLAH POZOSTAJE – Hisb-Allah powiadomił w czwartek, że szejk Hassan Nasrallah, 49, został wybrany na swoją 6. kadencję jako przywódca szyitów. Należy on do zagorzałych krytyków USA, które z kolei jego ugrupowanie zakwalifikowało jako terrorystyczne. Uważa się, że Hisb-Allah odpowiedzialny jest za porywanie zakładników i liczne zamachy bombowe na Zachodzie. Jego przywódca chwali się często, że posiada rakiety o zasięgu 250 km. Stanowią one zagrożenie dla Jerozolimy, Tel Avivu oraz dla miast na południu. (AP) „Słuchaj, Boże, głosu mego, gdy się żalę! Ustrzeż życie moje od lęku przed wrogiem! Ukryj mnie przed zgrają złych, Przed zgiełkiem złoczyńców,” – Psalm 64,2-3

Dziękujemy Bogu za Wasze modlitwy
Barry, Batya i team VfI

Tłum. za zgodą niem. VfI – MWN
Informacje i intencje do modlitwy za służbę Składu Józefa i za Izrael
źródło: Vision für Israel e.V. · Tel. (D) 089-566 595 · Fax (D) 089-5464 5964
eMail: Info@VisionfuerIsrael.de · Web: www.VisionfuerIsrael.de

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.