Ze świata

Wiadomości z Izraela (27.01.12)

SYRIA ODRZUCA PROPOZYCJE LIGII ARABSKIEJ – W poniedziałek Syria odrzuciła plan Ligii Arabskiej zakończenia dziesięciomiesięcznych walk; Liga chciała wezwać rząd i opozycję do zbudowania rządu jedności narodowej. Syria określiła propozycję Ligii Arabskiej by prezydent Bashar Assad oddał władzę w ręce rządu przejściowego jako bezczelne mieszanie się w jej sprawy wewnętrzne. Żądają wskazują na silną frustrację sąsiadów Syrii, ponieważ rząd nie wcielił ówczesnych postanowień Ligii, która obawiała się destabilizacji i wojny domowej, a teraz można by uniknąć rozlewu krwi jak miała miejsce w ostatnich miesiącach. Rezydujący w Bejrucie komentator powiedział, że niezwykle odważna inicjatywa Ligii Arabskiej jest z pewnością „złą wiadomością” dla Assada; jest on bowiem najbardziej autorytarnym przywódcą w świecie arabskim, który mimo masowego powstania w kraju nadal jest u władzy. Innych trzech zostało pozbawionych władzy. Komentator powiedział, że jest to dramatyczna wskazówka, jak wiele wiarygodności i legitymizacji stracił Assad w regionie (Reuters).

ROSJA MA WYSŁAC SYRII SAMOLOTY WOJSKOWE – Rosja podpisała umowę sprzedaży samolotów wojskowych Syrii by pokazać poparcie dla reżymu Assada. Ten dael mimo międzynarodowych prób wywarcia nacisku na Assada, którego postępowanie spotyka się z potępieniem na szerokim froncie za brutalne traktowanie demonstrantów. Według ONZ w ciągu ostatnich 10 miesięcy zamordowano ponad 5.400 osób. Przed kilkoma dniami rosyjski minister spraw zagranicznych Ławrow stwierdził, że Rosja działa według prawa międzynarodowego i nie przyłączy sią do jednostronnych sankcji innych krajów (Haaretz).

NETANJAHU: SWIAT MILCZY O ZAGROŻENIACH – Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, mówił z okazji dnia Holokaustu o zagrożeniu egzystencji Izraela. Podkreślił, że 70 lat po Holokauście większość świata milczy, chociaż Iran oświadczył, że chce wymazać Izraela z mapy świata. Netanjahu dodał, że politycy na całym świecie ignorują podobne zagrożenia grup terrorystycznych jak Hamas czy Hisb-Allah, którzy nawołują do zniszczenia państwa i zabicia wszystkich Żydów, gdziekolwiek mieszkają. Podkreślił, że tego rodzaju mordercze pogróżki powodują, że międzynarodowy dzień pamięci o Holokauście powinien dać światu możliwość powiedzenia „nigdy więcej”. Swoje wystąpienie skończył stwierdzeniem, że w tym dniu Narody Zjednoczone wspólnie odbiorą broń masowego rażenia różnym ciemnym reżymom jak Ajatollahowie i wyposażeni w broń ich poplecznicy. Powiedział: „Dziękuję wszystkim czołowym politykom w Europie, że podjęli kroki by wprowadzić w życie sankcje przeciw Iranowi” (INN).

IZRAEL DO ONZ: JUTRO BĘDZIE ZA POZNO – Izraelski ambasador przy ONZ Ron Prosor skrytykował w najostrzejszych słowach Radę Bezpieczeństwa, która zignorowała kwestię Iranu na comiesięcznym posiedzeniu poświęconym Bliskiemu Wschodowi. „Świat arabski stoi w ogniu a rada Bezpieczeństwa zajmuje sią pozwoleniami na budowy w Judei i Samarii.” Proso powiedział: „Rada jest jak zaklęta zajmuje sią Izraelem a ignoruje kraje, które dręczą i zabijają cywilistów; to zmniejsza wiarygodność Rady i stawia ważne pytanie o starania Iranu budowa bomby atomowej, co stwarza ogromne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na świecie. Milczenie rady Bezpieczeństwa będzie drogo kosztowało. Działać musimy dzisiaj. Jutro będzie za późno“. Prosor skrytykował ONZ także za jej milczenie, podczas gdy codziennie spadają na Izrael rakiety z Gazy (Haaretz).

IRAN ZAOSTRZA POGROZKI PO WPROWADZENIU EMBARGA NA NAFTE – Iran ponownie zagroził zamknięciem strategicznie ważnej cieśniny Ormuz, którą przepływa jedna piąta światowego wydobycia ropy naftowej. To odpowiedź Iranu na sankcje naftowe. Bruksela zgodziła sią na embargo ropy naftowej, co jest częścią sankcji przeciw irańskiemu programowi budowy broni jądrowej. Poniedziałkowa decyzja zawiera także zamrożenie środków irańskiego Banku Centralnego, co miało wywrzeć nacisk i skłonić Iran do ponownej rundy rokowań. Netanjahu pochwalił tę decyzję, jako krok w dobrym kierunku. Wywieranie nacisku na Iran jest nadal aktualne. W tym kontekście Obama wprowadził sankcje wobec trzeciego, co do wielkości banku w Iranie. Od zaraz firmy zagraniczne, które współpracują z państwowym bankiem Tejarat i jego córkami jak białoruski Trade Capital Bank nie będą miały dostępu do amerykańskiego systemu finansowego (Haaretz).

OKRĘTY WOJENNE W CIESNINIE ORMUZ – Wielka Brytania, Ameryka i Francja dały Iranowi wyraźny sygnał wysyłając do cieśniny Ormuz sześć okrętów wojennych pod dowództwem amerykańskiego lotniskowca. Ruchu tego dokonano mimo wyraźnych pogróżek z Teheranu zamknięcia drogi wodnej do Zatoki Perskiej. Dołączył kolejny lotniskowiec USS Abraham Lincoln i USS Carl Vinson, który w Zatoce znajduje się od kilku miesięcy. Na wszystkich lotniskowcach znajduje się eskadra samolotów wojskowych z większą siłą rażenia niż całe lotnictwo Irańskie (Telegraph, UK).

AZERBAIDZAN UNIUEMOZLIWI ATAK NA IZRAEL U ZYDOPWSKIE CELE – Jak donosi azerbejdżański minister bezpieczeństwa narodowego w ostatnim tygodniu zatrzymano trzech mężczyzn, którzy chcieli zaatakować dwóch żydowskich współpracowników w szkole w Baku. Z kręgów prezydenta republiki dało się słyszeć najgorszą krytykę wobec Iranu. W Baku mówi się, że dopiero po aresztowaniu siatki odkryto, że potencjalnymi ofiarami byli dwaj wysłannicy szkoły Chabadu, jeden Rabin i jeden nauczyciel szkoły Chabad Or Avner. Z strony ministerstwa podano, że irańscy agenci wyposażyli w broń i inny sprzęt trzech mężczyzn. Planowany atak miał być zemstą za zabicie irańskich naukowców pracujących nad bronią atomową dla Iranu, za które to zabicie oskarża się Żydów (Haaretz). Bóg jest nam Bogiem zbawienia, Pan wszechmocny wybawia od śmierci – Psalm 68,22

CZŁONEK BRACTWA MUZUŁMANSKJIEGO BĘDZIE RZECZNIKIEM PARLAMENTU – Wysokiej rangi członek Bractwa Muzułmańskiego, Saad al-Katatni, został w ostatni poniedziałek na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego zgromadzenia, wybrany na rzecznika Parlamentu. Koalicja pod przywództwem fundamentalistycznego Bractwa Muzułmańskiego wygrała wybory w poprzednią sobotę uzyskując 47% miejsc, czyli 235 z 498 miejsc. Ultrakonserwatywna partia Al-Nour zgromadziła 25% głosów zajmując drugie miejsce z 125 posłami. Dominacja islamistów w egipskim parlamencie budzi niepokój partii liberalnych a nawet konserwatywnych w przedstawicielstwie ludu. Odczuwalnym od razu bezpośrednim następstwem wyborów jest religijna orientacja nowego sejmu, tak, że Bractwo Muzułmańskie i Al-Nour będą miały ogromny wpływ na wybór członków 100 osobowego komitetu, którego zadaniem będzie wypracowanie egipskiej konstytucji (Haaretz, Israel Today). Przez weekend wypracowany przez dziesięciolecia obraz Egiptu radykalnie sią zmienił. Do 2011 roku istniał umiarkowany reżym aż do pozbawieni władzy Mubaraka w 2011 roku. Obecnie rządzą islamiści pod dominacją Bractwa Muzułmańskiego. Z Bractwa Muzułmańskiego powstały wszystkie grupy terrorystyczne jawnie okazujące nienawiść do Izraela.

REKORD: 194 MIO. EURO PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH- Izraelskie papiery wartościowe za około 194 mln € zostały ostatnio sprzedane tylko w jeden wieczór. Podczas corocznego wydarzenia w charakterze gościa honorowego obecny był także Jubal Steinitz izraelski minister finansów. Powiedział on, że inwestorzy z całego świata kupili w 2011 roku papiery wartościowe za 0,83 mld. €. Od roku 1951 łączna wartość obrotu wyniosła 25,9 mld €. Kupno papierów wartościowych jest inwestycją a nie składką dla biednych. Wzrost gospodarczy był w Izraelu przeważnie szybszy niż w innych rozwiniętych krajach zachodu. A stopa bezrobocia należy do najniższych na świecie (INN.)

ZAMIEĆ ŚNIEŻNA W PÓŁNOCNYM IZRAELU – W ostatnią niedzielę na północy Izraela była zamieć śnieżna z obfitymi opadami śniegu na północy i deszczu w środkowej części kraju. Część wypoczynkowa na Górze Hermon musiała zostać zamknięta. Z powodu zamieci studenci i uczniowie zostali wcześniej wypuszczeni do domów, obawiano się, że opady sparaliżują drogi. Duże opady pomogły Jeziorowi Galilejskiemu (zwanemu także Morzem Galilejskim lub Jeziorem Genezaret a po hebrajsku Kinneret). Poziom jeziora od czwartku wzrósł i wiele centymetrów (Haaretz). Proszę módlcie się nadal o spore opady deszczu w Izraelu jak ma to zwykle miejsce zimą. Według danych Urzędu ds. Wody Izrael od ośmiu lat cierpi na niedobór wody i permanentną suszę.

Dziękujemy Panu za Wasze modlitwy
Barry, Batya i zespół VfI
tłum z niem. MWN

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.