Ze świata

Wiadomości z Izraela (20.05.16)

Wiadomości z IzraelaZNALEZIONY SKARB – Jak podał Izraelski Urząd Starożytności (IAA) niedawno odkryto prawdziwy skarb z przedmiotami ze statku handlowego, który zatonął ok 1.600 lat temu kiedy Cezareą rządził Rzym. Jest to największe odkrycie archeologiczne ostatnich 30 lat. W poprzednim miesiącu natrafili na te przedmioty przypadkowo dwaj nurkowie. Następnie nurkowie z IAA odnaleźli pozostałości wraku pod dnem morskim. Wiele przedmiotów z brązu zachowane są w doskonałym stanie. Piasek, który pokrywał rzeźby i statuy spowodował, że rzeczy te nie wyglądały na 1.600 letnie starocie, ale jakby wytworzone zostały wczoraj. (Jerusalem Post)

RIVLIN: ZJEDNOCZENIE JEROZOLIMY JEST NAJWIĘKSZYM OSIĄGNIECIEM IZRAELA – W niedzielę 15 maja izraelski prezydent Reuben Rivlin przemawiał na spotkaniu delegacji organizacji Development Corporation for Israel (DCI, znanej także jako „Israel Bonds“ – obligacje Izraela). Określił on ponowne zjednoczenie Jerozolimy jako najbardziej ważne osiągnięcie. Rivlin, którego rodzina mieszka w Jerozolimie od 7 generacji, rzadko rezygnuje z okazji by opowiedzieć swoim gościom, że sam jest synem przodków Jerozolimczyków, i że jego wnuki są kolejnym – 9 pokoleniem. Opowiada o swoim rodzinnym mieście z pasją. Wywiady rozpoczyna i kończy zwykle pozdrowieniem „Szalom Jeruzalem”. Według kalendarza gregoriańskiego 14 maj był 68 rocznicą ogłoszenia niepodległości Izraela. Rivlin przyjął 140 osobową delegację, największą jak dotąd, która przyjechała do Jerozolimy. Okazją do wizyty była 65 rocznica istnienia organizacji. (Jerusalem Post)

„CZYNIĘ WSZYSTKO BY DAĆ ARABOM PALESTYŃSKIM ICH WŁASNE PAŃSTWO.“ – Były amerykański prezydent Bill Clinton pospieszył z pomocą swojej żonie Hillary Clinton kiedy 13 maja uwaga jej kampanii wyborczej zwrócona została na Izrael. W środku przemówienia o stosunku jego żony do głównych tematów eventu w New Jersey, ktoś z publiczności krzyknął: „A co z Gazą?” i skrytykował oświadczenie, że neutralność nie jest opcją, jeśli chodzi o Izrael. „Uczyniłem wtedy wszystko, co cię dało by dać Arabom tzw. palestyńskim ich własne państwo” – odpowiedział były prezydent. „Zaproponowałem układ, który oni [Arabowie – MWN] odrzucili, chociaż mogli dostać wtedy Gazę”. Kiedy jednak słuchacze dalej drążyli temat Clinton wyjaśnił, jak skomplikowany jest konflikt izraelsko-arabski. „Hamas jest sprytny. Kiedy chce odpalić rakiety na Izrael, chowa się w szpitalach, szkołach i gęsto zaludnionych miastach. Hamas sam powiedział, że próbuje wepchnąć Izrael w sytuację, że albo będzie się bronił, albo zginą niewinni ludzie. To Hamas potrafi dobrze”. * Jak Clinton powiedział, że uczynił wszystko dla powstania państwa arabskiego, ma rację. Jeśliby Arabowie tzw. palestyńscy chcieli państwo, już by je mieli. Ale tego nie chcieli. Tak samo niezainteresowany jest następca Arafata, Mahmud Abbas; podobnie jak w 2008 nie chciał przyjąć oferty Ehuda Olmerta, który oferował szerokie ustępstwa dla przyszłego traktatu pokojowego. Przygotowywany on był na wyraźne dążenie prezydenta Georga W. Busha. Problemem była niechęć Arabów do uznania państwa żydowskiego. Odtąd Abbas unika jakichkolwiek poważnych pertraktacji, niezależnie jak poprowadzone byłyby granice. (Jerusalem Post, Kommentar) [IMHO: Arabowie palestyńscy mają swoje państwo od 1946 roku. Jest to Jordania.] „Ratuj, Panie, duszę moją od warg kłamliwych, Od zdradliwego języka.“ – Psalm 120,2. * Tym tekstem WdI nie opowiada się za jakimkolwiek kandydatem na prezydenta USA.

GAZA W CIEMNOŚCIACH – Południowa część strefy Gazy całkowicie pozbawiona została dostaw prądu. I nawet stacja radiowa AP podała, że nie odpowiada za to Izrael. Zwykle w kwestiach braku prądu bezpodstawnie obarcza się winą Izrael. Ale w doniesieniu z 16 maja Izrael nie został wymieniony ani razu. Zamiast tego stacja odpowiedzialnością za tę sytuację obarczyła tylko Egipt. Firma energetyczna z Gazy stwierdziła, że dwie linie przesyłowe o mocy 20 i 24 MW dostarczające energię do Gazy zostały „okradzione” przez Egipt. Pierwsza linia już przed dwoma tygodniami pracowała na pół gwizdka co doprowadziło do tego, że prąd we wszystkich częściach Gazy „przez 6 godzin był włączony” a następnie „przez dwanaście godzin było go brak”. (Arutz 7) Jak to się dzieje, że kontrolowana przez Hamas Gaza jest taka biedna, że nie może płacić swoich rachunków za prąd i odcina go potrzebującym mieszkańcom? Powodem jest to, że ogromna część (jeśli nie 100%) całej zagranicznej pomocy finansowej idzie na zbrojenia , które mają doprowadzić do zniszczenia Izraela. Zebrane pieniądze na pomoc humanitarną są używane przez terrorystów Hamasu na zakupy broni i drążenie tuneli by atakować żydowskie wioski i miasteczka i zabijać niemowlęta, matki, żołnierzy IDF, seniorów i ojców. Jednocześnie nie widać końca biedy Gazy spowodowanej samą przez siebie. Smutne ale prawdziwe. „Gaza jest ostrzyżona do goła.“ – Jeremiasz 47,5

UNESCO POTĘPIŁ IRAŃSKI KONKURS KARYKATUR – Ta część ONZ która zajmuje się kulturą to UNESCO i to UNESCO 15 maja potępiło „Drugi międzynarodowy konkurs karykatur Holokaustu“ otwarty w irańskim Teheranie. Pokazywane są między innymi karykatury w których wyśmiewany jest premier Izraela Benjamin Netanjahu i jego polityka bliskowschodnia. Szefowa UNESCO Irina Bokowa potępiła konkurs mówiąc: „Taka inicjatywa, która na celu ma wyśmiewanie ofiar Holokaustu i eksterminację narodu żydowskiego, najtragiczniejszą stronę historii ludzkości, może tylko podgrzać nienawiść i podżegać do przemocy, rasizmu i wściekłości. Ten konkurs sprzeciwia się uniwersalnym wartościom tolerancji i szacunku. Tworzy przeciwieństwo tego co starają się inne organizacje pod przewodnictwem UNESCO, wyjaśnianiu Holokaustu, zwalczaniem antysemityzmu i zaprzeczaniu Holokaustu”. UNESCO podobne konkursy potępiał już w przeszłości. Faktem jest jednak że Teheran się tym nie przejął, a zaprzeczanie holokaustowi uczynił częścią swojej retoryki przeciw w walce z Izraelem. (Arutz 7)

„IRAN PRZYGOTOWUJE KOLEJNY HOLOCAUST“ – Premier Netanjahu wyjaśnił w niedzielę 15 maja, że ma małe nadzieje w związku z planowym spotkaniem państw bliskowschodnich we Francji. Podkreślił, że między tzw. Autonomią „palestyńską” (PA) muszą zostać nawiązane bezpośrednie rozmowy, bez mieszania się z zewnątrz. „Nasze doświadczenia z historii pokazują, że pokój osiągnęliśmy tylko z Egiptem i Jordanią, a wszelkie wysiłki pokojowe z innymi państwami odsuwały go tylko na dalszą przyszłość. Arabowie torpedują wszystkie wysiłki pokojowe. Oni po prostu nie chcą uznać istnienia na arenie światowej państwa narodu żydowskiego, czyli Izraela. * 14 maja Netnajhau rozmawiał z Johnem Kerry i prosił by USA potępiło ten konkurs karykatur. „W czasie weekendu miał miejsce szczególny konkurs karykatur, w którym zaprzeczano istnieniu Holokaustu. Podnosimy tę kwestię, ponieważ musi Pan zrozumieć gdzie jest jądro naszych problemów z Iranem. Nie chodzi tylko o jego politykę stwarzania zagrożeń i agresji w regionie. O wiele bardziej chodzi o wartości, na których Iran bazuje. Zaprzecza istnieniu i wybiela Holokaust i przygotowuje nowy holokaust. Myślę, że każdy kraj na świecie powinien powstać i całkowicie to potępić. Powiedziałem to wczoraj wieczorem w rozmowie osobistej ministrowi spraw zagranicznych USA Johnowi Kerry”. Iran od lat finansuje grupy militarne których celem jest zniszczenie Izraela. Teheran ciągle żąda wymazania Izraela z mapy świata. Izrael podejrzewa i obawia się, że program atomowy Iranu pomyślany jest w tym celu i zagraża egzystencji żydowskiego państwa. (INN, Fox)

WIZJA DLA IZRAELA POTRZEBUJE PILNIE WASZEJ POMOCY – Ofiary terroru w Izraelu muszą często miesiącami przechodzić rehabilitację w specjalnych klinikach, tracą pracę, cierpią na traumatyczne przeżycia. To też wpływa na ich rodziny. Poza służbą dla biednych, dzieci, seniorów i resztek tych którzy przeżyli Holokaust, Wizja dla Izraela pomaga też ofiarom terroru i ich rodzinom. Nasze konto na datki:

Niemcy: Vision für Israel e.V.
Stadtsparkasse München
BIC (Swift-Adresse): SSKMDEMMXXX
IBAN: DE27 7015 0000 1002 9131 41

Dziękujemy za Waszą hojność!
Barry, Batya i zespół VfI

tłum z niem. MWN
źRóDŁO: Vision für Israel e.V. ·Tel. 0049-89-566 595·Fax 0049-089-5464 5964

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close

Informacja

Chcąc przeglądać strony serwisu zaakceptuj nasze ogłoszenia.