Ze świata

Watykan i Chiny odnawiają postanowienie dotyczące biskupów

Watykan

Między Watykanem i Chinami przedłużono o kolejne dwa lata porozumienie dotyczące mianowania biskupów.

22 września 2018 r. rządy Watykanu i Chin podpisały Porozumienie Tymczasowe. Dokument ten pozwala Watykanowi mianować biskupów zaakceptowanych wcześniej przez Chiny.

W związku z porozumieniem papież po raz pierwszy uznał prawowitość mianowania siedmiu chińskich biskupów, których Pekin wyznaczył bez zgody Stolicy Apostolskiej.

Czwartkowy komunikat z Watykanu potwierdził, że strony zgodziły się przedłużyć “fazę eksperymentalnego wdrażania” porozumienia o kolejne dwa lata.

“Stolica Apostolska uważa początkowe wcielanie porozumienia w życie za sukces. Zgoda ta ma też wielką wartość eklezjastyczną i pastoralną. To zasługa dobrej komunikacji i współpracy między stronami w kwestii omówionych spraw. Zawdzięczamy to też wysiłkom mającym na celu osiągnięcie otwartego i konstruktywnego dialogu na rzecz życia kościoła katolickiego i dobra Chińczyków”, napisano w komunikacie.

Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, powiedział, że cieszy się z rozwoju wydarzeń. Dodał, że ma jednak nadzieję na “poprawę jeśli chodzi o realizowanie postanowień porozumienia”.

– Nie uważamy, że porozumienie Stolicy Apostolskiej rozwiąże wszystkie problemy w Chinach – dodał.

– Narzucane są regulacje, które dotyczą wszystkich religii, w tym z pewnością kościoła katolickiego.

Zakłada się, że w Chinach mieszka 12 mln katolików. Są podzieleni – część z nich popiera wierny Watykanowi kościół podziemny, a część nadzorowane przez państwo Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich.

Katolicy, podobnie jak inni chrześcijanie w Chinach, doświadczają prześladowań i ingerencji ze strony państwa, m.in. łapanek i zatrzymań.

Wcześniej w tym roku amerykańska Komisja Wykonawcza ds. Chin (ang. US Congressional-Executive Commission on China) przygotowała raport. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich dwóch lat od momentu podpisania porozumienia chińscy katolicy doświadczali coraz większych prześladowań.

Kilka miesięcy przed podpisaniem Porozumienia Tymczasowego w 2018 r. Chiny zaostrzyły prawo dotyczące kwestii religijnych, aby “ograniczyć ekstremizm” i “zapobiec infiltracji”.

Nowe zasady zakazały nieautoryzowanego nauczania o religii i wyjazdów zagranicznych na szkolenia i spotkania.

W momencie podpisania porozumienia w 2018 r. kardynał Joseph Zen z Hongkongu nazwał to zdradą i oskarżył Watykan o „sprzedanie kościoła katolickiego Chinom”.

Trwające prześladowanie kościołów w Chinach skutkowało niszczeniem setek świątyń i zdejmowaniem z nich krzyży.

Wcześniej w tym roku Human Rights Watch (HRW) stwierdziło, że chińskie władze „nie okazały żadnego szczególnego miłosierdzia duchowieństwu katolickiemu od czasu zawarcia porozumienia ze Stolicą Apostolską”. Organizacja nalegała, aby papież Franciszek sprzeciwił się prześladowaniom ze strony Chin.

– Jak widać sytuacja milionów katolików w Chinach nie polepsza się – stwierdziło HRW.

Źródło: Christian Today

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button