Wieści wydawnicze

Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet

Waleczne z gór1.09 premiera nowej książki Agaty Puścikowskiej Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet.

Odważne, zadziorne, poświęcające własne życie dla dobra kraju i drugiego człowieka, dziś w większości niemal całkowicie nieznane. Kim były góralki walczące w czasie II wojny światowej?

Helena Marusarzówna, kurierka tatrzańska i żołnierka AK, w 1940 roku trafiła w ręce Gestapo. Przetrzymywano ją m.in. w zakopiańskim więzieniu Palace. Rok później stracono w Pogórskiej Woli.

Helena Błażusiakówna jako osiemnastoletnia dziewczyna została osadzona w „katowni Podhala”. W jednej z cel wyryła wybitym przez oprawców zębem słowa modlitwy, do której Henryk Górecki skomponował swoją „Symfonię pieśni żałosnych”. Przez lata uważano, że zmarła w więzieniu.

Józefa Mikowa ps. „Ryś”, oficer łącznikowy Tajnej Organizacji Wojskowej, działała na terenie Polski i Słowacji. Do ostatnich chwil, mimo tortur, nikogo nie zdradziła. Podczas przesłuchań uparcie milczała, ratując w ten sposób wielu ludzi. Została zamordowana w więzieniu na Montelupich w Krakowie w 1942 roku.

Agata Puścikowska odkrywa też wiele innych wyjątkowych postaci „Walecznych z gór”. Tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych.

Dane książki:

Tytuł: Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet
Autor: Agata Puścikowska
Oprawa twarda
Wydanie: Pierwsze
ISBN: 978-83-240-6286-7
EAN: 9788324062867
Liczba stron: 368
Wydawnictwo: Znak
Format: 158x225mm
Cena katalogowa: 44,99 zł
Rok wydania: 2021

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button