PrześladowaniaZ kraju

W Senacie RP o prześladowaniach chrześcijan w Nigerii

15 marca odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Chrześcijan na Świecie, tym razem poświęcone prześladowaniom chrześcijan w Nigerii. Obok polskich parlamentarzystów w spotkaniu uczestniczył naoczny świadek prześladowań w Nigerii ks. bp Hyacinth O. Egbebo z Apostolskiego Wikariatu Bomadi w Nigerii, a także przedstawiciele organizacji niosących pomoc prześladowanym wyznawcom Chrystusa: Głos Prześladowanych Chrześcijan (GPCh), Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) i Open Doors (OD).

Ks. bp Egbebo powiedział, że sytuacja w Nigerii jest niezwykle dramatyczna i wymaga podjęcia natychmiastowych działań. Islamistyczna sekta Boko Haram, wspierana przez niektóre ugrupowania polityczne z północy Nigerii, a także zagranicznych mocodawców, od roku nasila swoje działania wymierzone w chrześcijan. Choć chrześcijanie niczym nie prowokują islamistów i nie odpowiadają przemocą na przemoc, to jednak coraz częściej dochodzi do krwawych zamachów na kościoły zarówno katolickie, jak i protestanckie. Celem jest destabilizacja sytuacji i doprowadzenie do wojny domowej między muzułmanami i chrześcijanami. Wówczas władzę w kraju musiałaby przejąć armia, a po stłumieniu walk rozpisano by nowe wybory, które mogłyby doprowadzić do zwycięstwa kandydata islamistów (obecnie prezydentem Nigerii jest chrześcijanin). Mimo iż większość muzułmanów pragnie pokojowego współistnienia z chrześcijanami, to jednak coraz ściślej powiązani z Al-Kaidą terroryści za wszelką cenę dążą do islamizacji Nigerii.

Biskup Egbebo poprosił polskich parlamentarzystów o podjęcie działań na forum Unii Europejskiej, które miałyby na celu udzielenie pomocy władzom nigeryjskim w opanowaniu sytuacji. Za najważniejsze uznał jak najszybsze powstrzymanie działań Boko Haram. Istnieje bowiem poważne zagrożenie, że miliony chrześcijan z północy Nigerii zostaną zmuszone do ucieczki na południe, co wywołałoby ogromny kryzys humanitarny i doprowadziło do destabilizacji całego regionu. Nigeria jest bowiem najludniejszym krajem Afryki o populacji sięgającej 160 mln osób.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Chrześcijan, senator Jan Filip Libicki, wraz z pozostałymi senatorami i posłami obecnymi na spotkaniu, zapewnili o swojej gotowości okazania wsparcia politycznego na rzecz uspokojenia sytuacji w Nigerii. Ks. Waldemar Cisło z PKWP zwrócił uwagę, na realne zagrożenie, że Nigeria może stać się „drugim Sudanem”. Pastor Maciej Wilkosz z GPCh podkreślił ogromne znaczenie, jakie ma rzetelne informowanie opinii publicznej o sytuacji w takich krajach jak Nigeria. Niestety, dotychczas media często przedstawiały istniejący problem jako konflikty plemienne i umniejszały lub wręcz pomijały fakt, że w Nigerii mamy do czynienia z systemowym i celowym działaniem mającym na celu islamizację tego kraju. Tomasz Korczyński z OD dodał, że sytuacja wyznawców Chrystusa w Nigerii coraz bardziej się pogarsza. Zaledwie w ciągu ostatniego roku kraj ten przesunął się z 23 na 13 miejsce w opracowywanym przez OD Światowym Indeksie Prześladowań.

Wzywamy wszystkich polskich chrześcijan do żarliwej modlitwy o naszych nigeryjskich braci i siostry w Chrystusie. Módlmy się, aby Książę Pokoju doprowadził do uspokojenia sytuacji w tym kraju, aby nigeryjscy chrześcijanie „mogli wieść życie spokojne i bezpieczne, z całą pobożnością i godnością” (1 List do Tymoteusza 2,2).

Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button