Ze świata

USA: Wołanie o sprawiedliwość rasową przeradza się w antysemityzm

Fala protestów wzywających do położenia kresu rasizmowi i brutalności policji doprowadziła do nieprzewidzianych konsekwencji. Niektórzy przywódcy żydowscy mówią, że demonstracje poszły w kierunku antysemityzmu.Abraham Cooper

1 lipca, grupa demonstrujących w Nowym Jorku werbalnie zaatakowała policję.

„Policjanci, którzy są wokół nas, nie są naszymi przyjaciółmi. Nie powinniście z nimi rozmawiać. To nasi wrogowie” – stwierdzili, po czym zwrócili się przeciwko Żydom.

„Europejscy Żydzi okupują, zabijają i bez przerwy wyciągają miliony Palestyńczyków na swoje pola śmieci” – mówili.

Zniewagi pod adresem Izraela wydostały się poza granice „Wielkiego Jabłka” i dotarły do stolicy kraju.

„Izraelu, o tobie też wiemy! Ty też mordujesz dzieci!” – skandowali protestujący.

Rabin Abraham Cooper z Simon Wiesenthal Center widzi, że protesty przeciwko niesprawiedliwości rasowej przybierają radykalny obrót w kierunku antysemityzmu.

„Najbardziej niepokojące jest kłamstwo, że Izrael był w jakiś sposób zaangażowany w szkolenie bandytów służących w policji Stanów Zjednoczonych, w łączenie antyizraelskich nastrojów pod kierunkiem Palestyńczyków i ich sojuszników z realnymi problemami na terenie Stanów Zjednoczonych” – powiedział Cooper w rozmowie z CBN News.

To oskarżenie, jakie sformułował lider Nation of Islam, Louis Farrakhan, podczas przemowy wygłoszonej 4 lipca.

„Wy, burmistrzowie, wy, gubernatorzy, przestańcie wysyłać swoją policję do Izraela, by się uczyła, jak lepiej zabijać. Wasze dni, gdy zabijaliście nas bez ponoszenia konsekwencji, dobiegły końca. Zapłacicie ogromną cenę” – zapowiedział Farrakhan.

Cooper uznał, że komentarze Farrakhana uzasadniają twierdzenie Winstona Churchilla, że „kłamstwo może obiec pół świata, zanim prawda weźmie sprawy w swoje ręce”.

Cooper pisał niedawno o znaczeniu współpracy społeczności żydowskiej i liderów Afro-amerykańskich dla wspólnego dobra.

„Myślę, że wszyscy identyfikują się z koncepcją 'życie czarnych ma znaczenie'. Afro-amerykanie nadal walczą z rasizmem. Taka jest prawda. Ale jak widzimy, część uwolnionych sił doprowadziła też do szabrownictwa, przemocy, do burzenia lub próby burzenia amerykańskiej historii” – wyjaśniał.

Cooper mówi, że relacja między Afro-amerykanami i społecznością żydowską może pomóc odeprzeć mowy w stylu Farrakhana, podsycane przez media społecznościowe i wprowadzane do kultury i społeczeństwa.

„Pół miliona ludzi słyszało jego przemowę, w której nazywa Żydów diabłem, łączy ich z koronawirusem i daje się ponieść emocjom” – mówi. „Media społecznościowe to niewiarygodnie potężne narzędzie, co znaczy też, że nie trzeba czekać, aż kłamstwo obiegnie pół świata”.

Według Coopera, innym bieżącym oskarżeniem jest uprzywilejowanie Żydów jako białych.

Zawodnik drużyny futbolu amerykańskiego Philadelphia Eagles, DeSean Jackson, przeprosił za antysemicki wpis na Instagramie, w którym mówi, że biali Żydzi „będą szantażować Amerykę (…) będą wymuszać na Ameryce”, i niesłuszne przypisując ten cytat Hitlerowi.

„Dla mnie to szczególnie oburzające, ponieważ sześć milionów Żydów w czasie Holokaustu najwyraźniej nie było dość białych, by uniknąć masowego mordu z rąk Nazistów, ekstremalnych zwolenników supremacji białych” – powiedział Cooper.

„Media społecznościowe i mocno upolitycznione dziennikarstwo poddają pod dyskusję niektóre z najbardziej ohydnych, odrażających i bezpodstawnych poglądów” – dodał.

Cooper uważa, że koalicje muszą podać sobie ręce w tej narodowej dyskusji, by razem walczyć zarówno z rasizmem, jak i antysemityzmem.

„Co naprawdę ważne dla naszego centrum, dla społeczności amerykańsko-żydowskiej i poza nią, to że nie zdołamy pokonać antysemityzmu bez przyjaciół i sojuszników” – stwierdził. „A to znaczy, że nie możemy rozgrywać według zasad Farrakhana lub innych, którzy chcą nas rozdzielić”. Zamiast tego, mówi, że prześladowane grupy mogą „znaleźć wspólną przyczynę” w „walce z postępującym antysemityzmem i rasizmem”.

„Myślę, że tym, czego chcą Farrakhan i inni, jest odizolowanie i zastraszenie społeczności żydowskiej. Nie pozwolimy im na to” – oznajmił Cooper.

Autor: Chris Mitchell

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button