Ze świata

USA: Strażak stracił pracę z powodu swoich biblijnych przekonań

Atlanta zapłaci 1.2 miliona dolarów

StrażakAtlanta zapłaci 1.2 miliona dolarów byłemu szefowi straży pożarnej, który stracił pracę z powodu swoich biblijnych przekonań.

Miasto Atlanta w Georgii zgodziło się zapłacić byłemu szefowi pożarnictwa, Kelvinowi Cochran’owi, 1.2 milionów dolarów po tym, gdy w grudniu 2017 roku Federalny Sąd Okręgowy orzekł, że polityki miasta, które doprowadziły do zwolnienia Cochran’a, były niezgodne z konstytucją.

W poniedziałek 15 października, rada miasta zagłosowała za zapłaceniem Cochran’owi, uznając, że został on potraktowany niesprawiedliwie. Reprezentantami Cochran’a są adwokaci zrzeszeni w organizacji Alliance for Defending Freedom (ADF) [Sojusz dla Obrony Wolności].

Praca Cochran’a polegała na ochranianiu innych.

Przez trzydzieści lat robił to jako strażak. W czasie prezydentury Baraka Obamy, pełnił funkcję szefa USFA (US Fire Administration). W czasie jego kierownictwa, miasto Atlanta osiągnęło po raz pierwszy w swojej historii, najwyższy poziom przygotowania przeciwpożarowego i ratowniczego.

Jednak w 2015 roku ta sytuacja się skończyła, gdy Atlanta zwolniła Cochrana. Powodem jego zwolnienia była książka religijna dla mężczyzn, którą Cochran napisał w czasie wolnym od pracy – książka, w której krótko wspomina o swoich poglądach na biblijne rozumienie małżeństwa i seksualności.

Zgodnie z informacjami CBN News, miasto nie zaaprobowało książki Cochran’a. Po trzydziestodniowym zawieszeniu bez wynagrodzenia, w trakcie którego mężczyzna miał przejść „szkolenie wrażliwości”, a jego postępowanie miało stać się przedmiotem dochodzenia (które wykazało, że Cochran nigdy nie dyskryminował nikogo z departamentu pożarnictwa), jego kariera zawodowa w Atlancie dobiegła końca.

Wtedy Cochran rozpoczął trzyletnią walkę prawną, twierdząc, że nigdy nie chodziło mu tylko o niego.

„Rząd nie może zmuszać swoich pracowników do uzyskania jego pozwolenia na praktykowanie wolności słowa. Nie może ich też zwolnić za korzystanie z tej wolności, zagwarantowanej Pierwszą Poprawką, powodując, że jednocześnie tracą należną im wolność oraz źródło utrzymania” – powiedział w wywiadzie prasowym Kevin Theriot, starszy doradca ADF. „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że miasto wypłaca Cochranowi rekompensatę, tak jak powinno, i mamy nadzieję, że stanie się to środkiem odstraszającym dla każdego rządu, który miałby podeptać konstytucyjnie chronione wolności swoich pracowników publicznych”.

Jak podaje ADF, wszyscy pracownicy państwowi korzystają teraz z wygranej Cochran’a. Już nie muszą się martwić możliwością utraty zatrudnienia, jeśli w czasie wolnym od pracy postanowią skorzystać z praw gwarantowanych Pierwszą Poprawką – nawet, jeśli rząd nie aprobuje ich poglądów.

źródło: www1.cbn.com/cbnnews

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button