Ze świata

USA: po wznowieniu nabożeństw kościół ponownie zamyka drzwi, wierni zarażają się koronawirusem

Catoosa Baptist Tabernacle in Ringgold
Catoosa Baptist Tabernacle /Facebook

Kościół w Georgii, który po zamknięciu z powodu koronawirusa postanowił otworzyć drzwi, znowu je zamknął, rezygnując z nabożeństw w działaniu opisanym jako „krok najwyższej ostrożności”, gdy kilka rodzin zaraziło się śmiercionośną chorobą.

Catoosa Baptist Tabernacle, niezależny kościół baptystyczny prowadzony przez pastora Justina Gazaway’a w Ringgold w Georgii, wznowił osobiste nabożeństwa 26 kwietnia. W poniedziałek 18 maja, reprezentująca kościół Joan Lewis powiedziała „The Christian Post”, że z dniem 11 maja zbór postanowił zawiesić „na jakiś czas osobiste nabożeństwa”, ponieważ kilka rodzin zaraziło się wirusem.

„Jest nam ogromnie ciężko na sercu, gdy niektóre z naszych rodzin zmagają się ze skutkami wirusa COVID-19, i prosimy o modlitwy za każdego, kto właśnie poddaje się zalecanym procedurom i dochodzi w domu do zdrowia” – przekazał kościół w oficjalnym oświadczeniu.

„Choć jesteśmy stanowczo pewni bezpiecznego środowiska, jakie jesteśmy w stanie stworzyć w naszej placówce, podjęliśmy decyzję (…) o ponownym przerwaniu osobistych nabożeństw aż do odwołania, jako krok najwyższej ostrożności dla bezpieczeństwa i zdrowia naszych rodzin”.

Kościół nie informuje, ile rodzin się zaraziło, jednak zwraca uwagę, że od czasu ponownego otwarcia, w osobistych nabożeństwach uczestniczyło tylko około 25 procent członków zboru.

„W oparciu o bieżące dane, jakie zostały udostępnione, oraz niską liczbę przypadków zarażenia na naszym obszarze w tym czasie, a także w celu zapewnienia naszym rodzinom obu opcji uczestnictwa w nabożeństwach, osobiście i przez transmisję online, dwa tygodnie temu wznowiliśmy nabożeństwa w Tabernacle. Około jedna czwarta naszego zboru zdecydowała się na udział osobisty, podczas gdy reszta rodzin postanowiła zostać w domu i nadal uczestniczy w nabożeństwach online” – oświadczył kościół.

W okresie wznowienia nabożeństw osobistych, władze stwierdziły, że „uczestniczące rodziny praktykowały i stosowały się do wszystkich zaleceń społecznego dystansowania”.

„Aby zapewnić, by wszyscy postępowali zgodnie z wytycznymi społecznego dystansowania, oznaczono miejsca siedzące, które pozwalały na siedzenie tylko w zalecanej odległości 2 metrów, wszystkie drzwi były otwarte, by umożliwić wejście bez ich dotykania, a uczestnicy zostali poproszeni o wchodzenie do środka z zachowaniem zasad społecznego dystansowania i w podobny, formalny sposób wychodzili” – stwierdził kościół.

Pastor Gazaway, który od października 2016 roku służy jako trzeci pastor zboru, jeszcze nie odpowiedział na dalsze pytania „CP”.

20 kwietnia, gubernator Georgii, Brian Kemp, ogłosił plany ponownego otwierania na obszarze stanu niektórych firm, z zamiarem rozpoczęcia 24 kwietnia zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Wśród placówek, które tego dnia zaczęto otwierać, znalazły się ośrodki sportowe, kręgielnie, studia „body art”, męskie zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, gabinety manicure i odpowiadające im szkoły oraz gabinety masażu.

Biuro gubernatora stanu poinformowało, że minimalne działania podstawowe tych placówek obejmują, lecz nie są ograniczone do takich czynności jak: monitorowanie pracowników pod kątem temperatury ciała i zaburzeń oddychania, wzmożona dbałość o warunki sanitarne miejsca pracy, noszenie maseczek i rękawiczek ochronnych, zapewnianie dwumetrowej odległości między stanowiskami pracy, stworzenie możliwości pracy zdalnej oraz zmianowej ze zróżnicowanymi zmianami.

Ponowne otwarcie teatrów, prywatnych klubów społecznych i usług gastronomicznych prowadzonych przez restauracje na miejscu rozpoczęto 27 kwietnia z uwzględnieniem specjalnych wytycznych z zakresu społecznego dystansowania i warunków sanitarnych.

W ostatnim raporcie, instytut Johnsa Hopkinsa poinformował CNN, że chociaż w Georgii nie zanotowano wzrostu przypadków zarażenia koronawirusem, nie stwierdzono też znaczącego spadku rejestru nowych zachorowań. Podano, że nowe przypadki tworzą „niestabilny trend zniżkowy”. Zgodnie z danymi stanu, na jego obszarze notuje się obecnie 39.910 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem i 1.612 związanych z nimi zgonów.

Przedstawiciele władz, m.in. burmistrz Atlanty Keisha Lance Bottoms, nadal zalecają ostrożność.

„To problem, którego nadal powinniśmy być świadomi i traktować go z rozwagą w czasie, gdy stan zaczął otwierać punkty usługowe, a ludzie załatwiają swoje codzienne sprawy” – powiedziała burmistrz Bottoms w odprawie telefonicznej z Radą Miejską Atlanty.

Autor: Leonardo Blair

Źródło: The Christian Post

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button