Ze świata

Unia Europejska nie będzie finansować organizacji palestyńskiej. Nie dla terroryzmu

Pelestyna
Zdjęcie: CBN News, Jonathan Goff

W połowie czerwca, Unia Europejska po raz pierwszy ogłosiła, że wycofuje finansowanie palestyńskiej organizacji pozarządowej, która nie chciała podpisać klauzuli antyterrorystycznej, zobowiązującej do zapewnienia, że żadna część europejskich funduszy nie będzie przekazana organizacjom terrorystycznym.

Organizacja Badil Resource Center for Palestinian Residency and Refugee Rights miała zapewnione 1,9 miliona dolarów na finansowanie projektu o nazwie „Mobilizacja dla sprawiedliwości w Jerozolimie”, którego celem było naświetlenie rzekomego łamania przez Izrael w Świętym Mieście praw międzynarodowych i praw człowieka.

Jednak w piątek 12 czerwca, UE poinformowała Badil, że z powodu odmowy podpisania artykułu 1.5 Aneksu II, który uniemożliwia organizacji korzystanie z europejskich pieniędzy dla finansowania terroryzmu, ich projekt nie może być kontynuowany.

W kolejny wtorek Badil wydała komunikat prasowy, oświadczając, że nie podpisze klauzuli antyterrorystycznej, ponieważ „podpisanie umowy jest uznaniem walki Palestyńczyków przeciwko opresji za niezgodną z prawem”.

„Włączenie tego artykułu do umów z organizacjami palestyńskimi przeczy państwowej roli palestyńskich instytucji społeczeństwa obywatelskiego w walce o wolność od izraelskiego kolonializmu i apartheidu. Dalej, artykuł łamie prawo palestyńskie i międzynarodowe, a także zadeklarowane zobowiązania samej UE” – głosi komunikat Badil.

Olga Deutsch, wiceprezes NGO Monitor, powiedziała w oświadczeniu, że jej organizacja pochwala UE za „niezachwianą postawę w obliczu presji oraz za wprowadzenie klauzuli antyterrorystycznej”.

„Nie ma wątpliwości, że radykalne grupy takie jak Badil, które nie tylko w przeszłości propagowały antysemityzm i odrzucanie Izraela, ale które nie chcą się zobowiązać, że nie będą współpracować z terrorem, nie mają prawa otrzymywać finansowania z EU, ani z jakiegokolwiek innego rządu” – powiedziała.

Decyzja o odmówieniu Badil funduszy nadeszła po gwałtownej reakcji, jaką Unia Europejska wzbudziła w maju z powodu wypowiedzi pewnego wysokiego urzędnika o tym, że Palestyńczycy związani z organizacjami terrorystycznymi nie mają automatycznego zakazu uczestniczenia w działaniach i programach finansowanych przez UE.

Kilka palestyńskich ugrupowań terrorystycznych, w tym Hamas, Palestyński Islamski Dżihad i Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, znajdują się na czarnej liście UE.

Jednak, jak napisał w liście przedstawiciel UE na Zachodnim Brzegu i w Gazie, Sven Kuhn von Burgsdorff, indywidualni Palestyńczycy zrzeszeni z tymi organizacjami mogą korzystać z programów finansowanych przez Unię.

Minister spraw zagranicznych Izraela nazwał list von Burgsdorffa „złamaniem wszystkich naszych [izraelskich] porozumień z Unią Europejską”.

Autor: Emily Jones

Źródło: CBN News

pokaż więcej

Podobne wiadomości

1 komentarz

  1. Pewnie dlatego Wielka Brytania się wycofała z Unii. Pamiętam jak Świętej Pamięci Kaznodzieja Derek Prince informował, że Wielka Brytania popierała raczej Palestynę niż Izrael.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button