PrześladowaniaZe świata

Ukraina: Antychrześcijańskie restrykcje w obwodach ługańskim i donieckim

UkrainaNa kontrolowanych przez prorosyjskie ugrupowania obszarach we wschodniej Ukrainie wszelkie grupy religijne spoza kościoła prawosławnego spotykają się z coraz bardziej surowymi restrykcjami. Chrześcijanie otrzymują żądania rejestracji, a także nakazy zaprzestania jakichkolwiek aktywności religijnych.

W obwodzie ługańskim władze nakazały kościołom zrzeszonym w Unii Baptystycznej, by zaprzestały, pod groźbą kary, organizowania publicznych nabożeństw. Władze obwodu zażądały wcześniej rejestracji kościołów, jednak wszystkie wnioski rejestracyjne liderów społeczności protestanckich zostały odrzucone.

W obawie przed aresztowaniami i innymi represjami wiele kościołów zaprzestało prowadzenia publicznych spotkań.

Te, które nadal się spotykają, zagrożone są najściem lokalnych służb porządkowych, jak to miało miejsce w przypadku kościoła baptystycznego „Ścieżka Zbawienia” w lutym tego roku. 82-letniemu pastorowi tego zgromadzenia postawiono zarzuty prowadzenia „nielegalnych nabożeństw”.

Podczas nalotu na ten kościół przechwycono rzekomo „ekstremistyczną” literaturę. Według członków tego zgromadzenia książki zostały podłożone przez władze, na co wskazuje fakt, że były wśród nich materiały Świadków Jehowy.

Poziom wolności religijnej spada także w sąsiednim obwodzie donieckim, gdzie wszystkie organizacje religijne spoza kościoła prawosławnego otrzymały nakaz dokonania rejestracji do 1 marca. Żaden ze złożonych wniosków nie został jednak pozytywnie rozpatrzony, przez co setki kościołów działają obecnie nielegalnie.

Pamiętajmy o chrześcijanach ze wschodniej Ukrainy, którzy obecnie mierzą się z nowo nałożonymi restrykcjami i potencjalnymi karami za niespełnienie postawionych żądań. Módlmy się, by wierzący ci trwali niewzruszenie, znajdując odpocznienie w prawdziwym pokoju, który pochodzi tylko od Boga. Módlmy się, by Ewangelia nadal szerzyła się na całym tym obszarze.

Źródła: Forum 18, Release International, Mission Eurasia
za Głos Prześladowanych Chrześcijan

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.