PrześladowaniaZe świata

Ukazał się nowy Światowy Indeks Prześladowań

Kraje, w których prześladowania chrześcijan są najsilniejsze – islamski ekstremizm główną przyczyną wzrostu prześladowań. Czy to w Azji, czy w świecie arabskim, czy też w Afryce – sytuacja chrześcijan znacząco się pogorszyła wszędzie tam, gdzie wzrósł w siłę islamski ekstremizm. Do takiego przekonania doszło Open Doors, które dziś publikuje swój aktualny Światowy Indeks Prześladowań (ŚIP). Po raz dziesiąty z kolei w rankingu pięćdziesięciu państw na pierwszym miejscu znalazła się odizolowana od reszty świata Korea Północna, w której chrześcijanie są najsilniej prześladowani. Kolejne dziewięć miejsc zajmują państwa islamskie. W sumie trzy czwarte krajów ŚIP – 38 państw – jest ukształtowanych przez islam.

Tu chrześcijanie są najmocniej prześladowani:

– miejsce 1 Korea Północna
– miejsce 2 Afganistan
– miejsce 3 Arabia Saudyjska
– miejsce 4 Somalia
– miejsce 5 Iran
– miejsce 6 Malediwy
– miejsce 7 Uzbekistan
– miejsce 8 Jemen
– miejsce 9 Irak
– miejsce 10 Pakistan

Wiosna Arabska nie dla chrześcijan

Afganistan przesuwa się na miejsce 2. Również Arabia Saudyjska wspina się o jedno miejsce wyżej, na miejsce 3. Nie ma podstaw twierdzić, by w krajach tzw. „Arabskiej Wiosny” sytuacja chrześcijan miała się poprawić. Po skończonym panowaniu długoletniego dyktatora Hosniego Mubaraka sytuacja chrześcijan w Egipcie (miejsce 15) pogorszyła się o cztery pozycje. Wiele kościołów zostało zaatakowanych, islamiści nastrajają opinię publiczną przeciwko chrześcijanom. Egipt jest ojczyzną 10 milionów chrześcijan – to około trzy czwarte wszystkich chrześcijan Bliskiego Wschodu.

Według szacunków Open Doors na całym świecie około 100 milionów ludzi jest prześladowanych z powodu swojej wiary. Światowy Indeks Prześladowań Open Doors każdego roku na nowo rzuca światło na sytuację chrześcijan w krajach z ograniczoną wolnością religijną. Powstaje on na bazie ankiet przeprowadzanych w tych miejscach, analizy sprawozdań z ataków i oceny ekspertów. Okres zbierania sprawozdań dla aktualnego ŚIP to czas między 1 listopada 2010 r. a 31 października 2011r. Open Doors, który wstawia się za prześladowanymi i dyskryminowanymi chrześcijanami w ponad pięćdziesięciu krajach, w wielu miejscach pracuje w ukryciu. Liczni chrześcijanie w miejscach takich jak Korea Północna, Afganistan czy Somalia mogą żyć ze swoją wiarą tylko w tajemnicy.

Największe negatywne zmiany

Największy skok do przodu w ŚIP zrobiło nowo powstałe państwo Sudan oraz Północna Nigeria. Sudan przesunął się o dziewiętnaście pozycji na miejsce 16. Powodem tego są głównie większe liczby ataków, jakie dotknęły chrześcijan oraz ich kościoły. Rząd sudański dąży do ścisłego przestrzegania islamskiego prawa (szariat). Wielu chrześcijan opuściło już Sudan w kierunku Sudanu Południowego. Nigeria przesunęła się z miejsca 23 na pozycję 13. Według potwierdzonych doniesień w analizowanym okresie straciło tu życie około trzystu chrześcijan.

Z wiedzy wyrasta działanie

„To bardzo smutne, że prześladowania chrześcijan przybrały na sile. Każdego roku indeks pokazuje sytuację chrześcijan z perspektywy lotu ptaku – jako najbardziej prześladowaną wspólnotę religijną” – wyjaśnia Markus Rode dyrektor Open Doors Niemcy. „W centrum znajdują się regiony, w których ludzie są szpiegowani, zamykani w więzieniach czy zabijani tylko dlatego, że są chrześcijanami. Jednak za każdą statystyką stoją losy konkretnych mężczyzn, kobiet i dzieci, które nie docierają do opinii publicznej” – mówi dalej Rode. Nie wystarczy tylko dowiedzieć się, gdzie prześladowania chrześcijan są najsilniejsze. Dotknięci nimi potrzebują natychmiastowej pomocy. By nie zapomnieć o milionach prześladowanych chrześcijan, Open Doors wzywa do wspierania ich oraz do tego, żeby modlitwę za nich uczynić „istotnym tematem” podczas nabożeństwa: „Modlitwa to pierwsze, o co nas proszą prześladowani chrześcijanie. Ponadto istnieje konieczność pomagania tam na miejscu poprzez projekty pomocy”. Nawet jeśli prześladowania chrześcijan zaostrzyły się na całym świecie, to jednak jest wiele dobrych wiadomości dających nadzieję. Wśród cierpienia i dyskryminacji w Iranie powstaje wiele nowych, chrześcijańskich wspólnot domowych składających się z byłych muzułmanów. Uwięzieni chrześcijanie z Chin i Erytrei donoszą o fali odwagi w dawaniu świadectwa swojej wiary wobec współwięźniów i strażników. W Korei Północnej z kolei wzrasta liczba chrześcijan, którzy spotykają się potajemnie, mimo ciężkich prześladowań.

W telegraficznym skrócie

Miejsce 1: Korea Północna: Nie ma podstaw, by uważać, że po śmierci wieloletniego dyktatora Kim Dzong Ila w tym odizolowanym kraju zmieni się sytuacja czterystu tysięcy chrześcijan. Według naszych danych od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu tysięcy chrześcijan w Korei Północnej jest zamkniętych w obozach pracy. Władze nieustępliwie występują przeciwko chrześcijanom, którzy traktowani są jako wrogowie państwa. W analizowanym okresie doszło do wielu aresztowań. Jednak mimo zatrważających prześladowań reżimowi nie udało się stłamsić Kościoła Jezusa działającego w podziemiu. Wręcz przeciwnie: dziś wspólnoty domowe są złączone ze sobą ściślej niż kiedykolwiek wcześniej i mogą się wzajemnie pokrzepiać.

Miejsce 2: Afganistan: Choć od zakończenia reżimu talibów minęło dziesięć lat, położenie chrześcijan nie uległo poprawie. Dzisiaj w Afganistanie nie ma żadnego kościoła publicznego. Zagrożeni są przede wszystkim chrześcijanie pochodzenia muzułmańskiego. Swoją wiarę praktykują w tajemnicy. W przeciwnym razie grozi im, jako odstępcom od islamu, kara śmierci. Na swojej stronie internetowej talibowie wypowiedzieli wojnę wszystkim chrześcijanom w kraju.

Miejsce 3: Arabia Saudyjska: Choć ten surowy islamski kraj w dalszym ciagu zajmuje wysoką pozycję, jest cień nadziei: liczba chrześcijan muzułmańskiego pochodzenia w Królestwie Arabii wciąż wzrasta. Swoją wiarę praktykują potajemnie, ponieważ grozi im za to kara śmierci.

Pakistan (miejsce 10) jest nowy wśród dziesięciu pierwszych krajów (w ubiegłym roku zajmował miejsce 11).

Zabici za wiarę w Jezusa

Kraj z najwyższą liczbą zabitych chrześcijan w okresie pomiaru to Nigeria: z trzystoma ujawnionymi ofiarami mordów na tle religijnym. Rzeczywista liczba może być jednak jeszcze wyższa. W Egipcie zabito sześćdziesięciu chrześcijan, w Iraku zginęło trzydzieści osiem osób. Z powodu izolacji Korei Północnej nie są znane żadne dokładne dane o zamordowanych chrześcijanach w tym kraju.

Pogorszenie sytuacji chrześcijan

Nowe kraje w indeksie to południowo-amerykańska Kolumbia (47) i położony w centralnej Azji Kazachstan (45).

Poprawa położenia chrześcijan

Sri Lanka, rok temu zajmująca miejsce 49, nie jest już wśród 50 krajów umieszczonych w Indekie Prześladowań. Także w Bhutanie (miejsce 17) doszło do zbliżenia pomiędzy przedstwicielami mniejszości chrześcijańskiej i rządu.

Źródło Open Doors

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close

Adblock Detected

Prosimy o wsparcie, wyłączając blokadę reklam.